ostovaar.ir

کد خبر : ۱۱۴۹۵
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹ - 22 December 2019
این مطلب در رابطه با دورافتاده ترین قاره دنیاست که مرتفع ترین، خشک ترین، بادی ترین، خالی ترین و سردترین نقطه روی زمین می باشد. در اینجا به معرفی 20 حقیقت جالب درباره قطب جنوب می پردازیم...
17 حقیقتی که هیچگاه درباره قطب جنوب نمی دانستید
این مطلب در رابطه با دورافتاده ترین قاره دنیاست که مرتفع ترین، خشک ترین، بادی ترین، خالی ترین و سردترین نقطه روی زمین می باشد. در اینجا به معرفی 17 حقیقت جالب درباره قطب جنوب می پردازیم

1. شما نمی توانید در قطب جنوب به فعالیت بپردازید مگر اینکه دندان عقل خود را کشیده و آپاندیس تان را خارج کرده باشید. در ایستگاههای قطب جنوب عمل های جراحی انجام نمی شوند، بنابراین باید دندان عقل و آپاندیس خود را حتی اگر کاملا سالم باشند خارج نمایید.2. قطب جنوب خشک ترین نقطه زمین نیز هست. در واقع خشک ترین نقطه روی کره زمین در قطب جنوب واقع شده که "دره های خشک" نامیده می شود.3. قاره قطب جنوب همچون برخی کشورها نظیر استرالیا که دامنه اینترنتی .au و آلمان که دامنه اینترنتی .de را دارند، دامنه اینترنتی سطح بالای .aq را به خود اختصاص داده است.اگر که این قاره دامنه اینترنتی نداشت ناعادلانه بود! چرا که حتی جزایر مک دانِلد نیز صاحب دامنه اینترنتی هستند.


 حتما بخوانید : گشت و گذار در بهشت ایران

4. 53 میلیون سال قبل قطب جنوب آنچنان گرم بود که درختان نخل در کنار سواحل آن وجود داشتند. دمای این قاره بالای 20 درجه سانتیگراد بود.5. گروه متالیکا آهنگی با نام "تمام آنها را منجمد کن" (Freeze ‘Em All) را در قطب جنوب اجرا کرد. به این ترتیب آنها اولین گروهی بودند که در هر قاره اجرا داشته اند.
این گروه هر هفت قاره را در طول یک سال بازدید کردند!6. قبلا در قطب جنوب نیروگاه هسته ای وجود داشت. ایستگاه مک موردو بزرگترین اجتماع در قطب جنوب است. این ایستگاه از سال 1962 تاکنون توسط ایالات متحده فعالیت داشته است.
7. قطب جنوب دارای اداره آتش نشانی است. این اداره متعلق به ایستگاه مک موردو است که در بالا به آن اشاره کردیم و آتش نشانان حرفه ای را استخدام می کند.8. علیرغم وجود دمای بینهایت، 1150 گونه مختلف قارچ در قطب جنوب شناسایی شده است که می توانند در آنجا عمر می کنند. قارچ به خوبی با دمای بسیار پایین سازگاری دارد و می تواند به کرات در چرخه یخ زدگی و ذوب شدن به زندگی ادامه دهد.9. قطب جنوب از لحاظ فنی دربرگیرنده تمامی نقط زمانی در کره زمین است. کلیه خطوط طولی که ما از آنها برای معین کردن نقاط زمانی استفاده میکنیم، در دو قطب به یکدیگر می رسند.10. در قطب جنوب هیچ گونه خرس قطبی زندگی نمی کند. اگر بخواهید می توانید آنها را در قطب شمال یا کانادا مشاهده کنید.
11. در قطب جنوب یک بار وجود دارد. این بار جنوبی ترین بار در دنیاست. ممکن است بخواهید نوشیدنی بسیار خنکی در بارِ ایستگاه تحقیقاتی وِرنادسکی میل کنید.12. سردترین دمای ثبت شده روی زمین منفی 89.2 درجه سلسیوس (منفی 128.56 درجه فارنهایت) است. این دما در تاریخ 21 ژوئیه 1983 در ایستگاه وُستُک قطب جنوب ثبت شده است.13. قطب جنوب پنجمین قاره بزرگ زمین است. مساحت آن برابر با 14 میلیون کیلومتر مربع است.14. 14.99 درصدِ قطب جنوب پوشیده از یخ است. این قاره از یخچالهایی پوشیده شده است که آن را "ورقه یخی" می نامند.
15. میانگین ضخامت یخهای قطب جنوب حدود 1.6 کیلومتر (1 مایل) است. تقریبا 70 درصد از کل آب شیرینِ کره زمین در قطب جنوب است!16. تا زمان کشف قطب جنوب برای اولین بار در سال 1820، وجود این قاره کاملا ناشناخته بود. مردم پیش از آن فکر می کردند که قطب جنوب تنها تعدای جزیره است.17. در پی مذاکرات پنهانی 12 کشور به منظور اختصاص دادن این قاره به فعالیت های تحقیقاتی صلح آمیز، معاهده قطب جنوب در سال 1959 امضاء شد. امروزه این معاهده توسط 48 کشور به امضاء رسیده است.منبع : توریستگاه

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: