ostovaar.ir

کد خبر : ۱۱۶۰۹
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰ - 09 January 2020
آیا انسان‌ها قادر به بارورشدن و بچه‌دارشدن در گرانش کمتر مریخ هستند، یا خیر. این پرسشی است که پزشکان به دنبال پاسخ آن هستند...
استوار | نجوم و فضا آیا انسان‌ها قادر به بارورشدن و بچه‌دارشدن در گرانش کمتر مریخ هستند، یا خیر. این پرسشی است که پزشکان به دنبال پاسخ آن هستند!


جست‌وجوی هیجان‌انگیز برای شناختن نخستین انسان‌های عادی که پای خود را برای همیشه بر روی سیاره دیگری می‌گذارند، دیروز آغاز شد. در این تلاش سازمان Mars One اولین برنامه انتخاب فضانوردان را در نیویورک انجام می‌دهد.

فرایند این انتخاب به صورت زنده در شکل مجموعه‌ای از رویدادهای تلویزیونی در سراسر جهان انجام می‌شود که در آن بینندگان برای شرکت‌کنندگان مورد علاقه‌شان رای می‌دهند تا سفر یک طرفه به سیاره مریخ را در سال ۲۰۲۳ انجام دهند. این سفر از تلویزیون پخش خواهد شد.


این مناسبت مهم در واقع برای انتخاب اولین ساکنین بین سیاره‌ای صورت می‌گیرد و در نوع خود بسیار هیجان‌انگیز است. هنگامی که سازمان Mars One در ماه ژانویه برنامه اعزام انسان به مریخ را اعلام کرد، بیش از هزار نفر از پیش برای این سفر ابراز علاقه کرده بودند و از زمان این اعلام تاکنون نیز هزاران نفر دیگر اعلام آمادگی کرده‌اند. حاضرین در این رقابت با یک رقابت چهارمرحله‌ای سخت و حذفی رو به رو می‌شوند که اوج آن شبیه‌سازی شرایط فوق‌ ترسناک است که آن‌ها حین سفر و هنگام فرود بر مریخ با آن مواجه خواهند شد. تمامی این مراحل توسط میلیون‌ها بیننده در سراسر جهان نظاره می‌شوند.


جای تعجب دارد معیارهایی که Mars One در انتخاب شرکت‌کنندگان به دنبال‌شان است، پزشکی، مهندسی یا حتی زمینه‌های هوا فضا نیستند، بلکه این کاندیداها باید دارای مشخصه‌های روانشناسانه، اجتماعی و شخصی برای ایفای نقش در گروهی کوچک و در شرایط دشوار برای مابقی حیات‌شان باشند. تمامی دیگر توانایی‌ها و صلاحیت‌ها از قبیل درجات مهندسی و پزشکی و همچنین مهارت‌های باغبانی و گلکاری پس از انتخاب، به افراد برگزیده آموزش داده خواهند شد.


بنیاد Mars One این تصمیم را بر اساس نتایج آزمایش ۱۷ ماهه Mars500 در روسیه اتخاذ کرده است. این آزمایش در سال ۲۰۱۱ به پایان رسید. این سازمان در نظر دارد چهار نفر را برای بنیان‌نهادن یک کولونی و زندگی بر روی سیاره سرخ با استفاده ازفناوری‌های موجود و آتی اعزام کند. چهار نفر نیز هر دو سال یک بار به مریخ اعزام خواهند شد و این افراد هرگز به زمین بازنخواهند گشت.

اعزام‌های اولیه تجهیزات در سال ۲۰۱۶ آغاز خواهد شد و امید می‌رود که SpaceX تجهیزات مورد نیاز ساکنان مریخ پس از فرود را به این سیاره حمل کند.نخستین ساکنان مریخ ممکن است دو برابر سایر افراد در خصوص تولید مثل فکر کنند. گرچه به نظر نمی‌رسد که این موضوع دشوارترین مشکل پیش روی فضانوردان آینده باشد، داشتن یا نداشتن فرزند می‌تواند یک معمای اخلاقی و زیستی عمده باشد. پزشکان اعلام کرده‌اند که هنوز نمی‌دانند آیا انسان‌ها قادر به بارورشدن و بچه‌دارشدن در گرانش کمتر مریخ هستند، یا خیر. گرانش مریخ ۳۸ درصد گرانش زمین است.آن‌ها اعلام کرده‌اند که آزمایشاتشان را نخست بر روی حیوانات انجام خواهند داد و چگونگی بارورشدن آن‌ها را بررسی می‌کنند و پس از کسب نتایج لازم، این آزمایشات را در مورد انسان انجام می‌دهند.


با این حال این دانشمندان اعلام کرده‌اند که در نهایت باید بارورشدن را بر روی مریخ آزمایش کرد. پذیرش اولیه داوطلبان از روز هشتم ژانویه (۱۹ دی ماه سال گذشته) آغاز شده بود.این طرح تنها مختص دانشمندان یا خلبانان سابق جت‌های جنگی نبوده و تمامی افراد علاقه‌مند با حداقل ۱۸ سال سن می‌توانند داوطلب حضور در جمع پیشگامان مستعمره مریخ (Mars Colony pioneer)‌ باشند.


بهره هوشی مناسب و سلامت کامل جسمی و روحی از جمله شروط اصلی برای ثبت نام اولیه در این طرح عنوان شده است و پس از انتخاب اعضای نهایی، دوره هشت ساله تمرین و آماده سازی برای سفر به مریخ آغاز می‌شود؛ این گروه در مدت حضور در تمرینات بر روی زمین و زندگی بر سطح سیاره سرخ در استخدام شرکت Mars One‌ خواهند بود. به گفته لانس دورپ، بنیانگذار شرکت Mars One نخستین گروه مسافران در سال ۲۰۲۳ راهی مریخ خواهند شد و باقی عمر خود را در کلونی‌های احداث شده بر روی سیاره سرخ سپری خواهند کرد.


منبع : bigbangpage.com

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: