ostovaar.ir

کد خبر : ۱۲۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۶ - 09 January 2020
یک دوره قاعدگی به طور معمول هر 28 روز یک بار اتفاق می افتد و حدود 4 تا 7 روز طول می کشد. خونریزی از واژن، پس از پایان یک دوره قاعدگی یا پیش از آغاز دوره بعدی، لکه بینی نامیده می شود...
29 دلیل لکه بینی قبل از پریود
لکه بینی قبل از پریود، یک عملکرد بدنی ناخوشایند است. در اینجا 29 دلیل در لکه بینی قبل از پریود ذکر شده است:


1. این دوره اولین پریودی شماست:
برای بسیاری از دختران، چندین سال اول قاعدگی بسیار جدید و گیج کننده است. این دوره با احساسات دردناکی مانند گرفتگی، تامپون ها و پدها و چرخه های نامنظم قاعدگی مشخص می شود. نه تنها تمام دختران این دوران قاعدگی را تجربه می کنند، بلکه بسیاری از آنان نیز در معرض لکه بینی قرار می گیرند. این مسئله طبیعی است و معمولا فقط یک اشتباه هورمونی است که باعث می شود پوشش رحم در زمان اشتباه ماه ریزش کند. 

2. برای پیشگیری از بارداری کار جدیدی انجام داده اید:
- میلیون ها زن از روش های کنترل بارداری استفاده می کنند. هنگامی که قرص های ضد بارداری را شروع می کنید، متوقف کنید و یا تغییر دهید، لکه بینی یک عارضه رایج و عادی است. استروژن به حفظ رحم در محل کمک می کند. تغییر یا تجمع سطوح استروژن در بدن شما به عنوان یک نتیجه از تغییر روش کنترل بارداری می تواند منجر به لکه بینی بین پریودی ها شود. این نوع لکه بینی طولانی تر از 1-3 ماه است زیرا بدن شما تلاش می کند تا با سطوح جدید استروژن سازگار شود.

- لکه بینی معمولا یک اثر جانبی استفاده از قرص های ضد بارداری است. این قرص ها  هورمونی هستند و ممکنه شامل ترکیبی از قرص ضد بارداری خوراکی، تزریق پروژسترون مصنوعی طولانی مدت، میله حاوی پروژسترون با آزادسازی آهسته باشند که در بازو تزریق می شود و یا دستگاه های داخل رحمی که پروژسترون را به داخل رحم آزاد می کنند، باشد. درمان هایی که فقط پروژسترون را شامل می شوند اغلب به پاتولوژی منجر می شود. لکه بینی معمولا به دلیل کاهش سطح هورمون مشاهده می شود.

- هنگامی که شروع به مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی می کنید، معمولا دو هفته پس از آخرین دوره لکه بینی را تجربه می کنید. پریودی شما به طور معمول در عرض شش ماه به روال معمول باز می گردد. لکه بینی ناشی از روش های پیشگیری از بارداری هورمونی معمولا یک یا دو ماه پس از شروع قرص متوقف می شود، اما ممکن است در هنگام توقف دوباره ظاهر شود.


- لکه بینی همچنین می تواند با روش کنترل های بارداری مانند دستگاه داخل رحمی (IUD) رخ دهد. IUD دستگاهی است که برای جلوگیری از حاملگی داخل رحم قرار داده می شود. هورمون های IUD به آرامی آزاد می شوند، که چرخه قاعدگی و توانایی های تولید مثل را کنترل می کند. با این حال، در سه تا شش ماه اول، لکه بینی ناشی از IUD بسیار شایع است؛ حتی اگر پزشک از IUD هورمونی یا مسی استفاده کرده باشد. دستگاه داخل رحمی  (IUD) به عنوان یک جسم خارجی در رحم عمل می کند و ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی شدید شود. لکه بینی در طول زمان کاهش می یابد و داشتن عوارض جانبی کاملا طبیعی است.

اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی مثل تزریق میله استفاده کنید، ممکن است بین دو یا سه دوره اول پس از نصب، لکه بینی را تجربه کنید.
 هنگامی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده میکنید، ممکن است در صورت فراموشی قرص، لکه بینی را تجربه کنید.
 درمان جایگزینی هورمونی برای درمان علائم یائسگی نیز ممکن است منجر به لکه بینی شود.

3. مصرف قرص اورژانسی به صورت صبحگاهی
قرص اورژانسی پیشگیری از بارداری می تواند سبب لکه بینی شود. اگر چه این یک اثر جانبی نیست، هورمون های موجود در دارو (یا پروژستاین به تنهایی یا پروژستین در ترکیب با استروژن) می تواند موجب کاهش خونریزی زنان در دوران سیکل قاعدگی شود. این نوع لکه بینی کاملا طبیعی است.


4. شما لکه بینی لانه گزینی دارید
برخی اوقات لکه بینی در ابتدای حاملگی طبیعی است. اگر لکه بینی داشته باشید، اما به مدت چند هفته پریود نشدید، احتمالا به دلیل لکه بینی لانه گزینی است. لکه بینی لانه گزینی یا خونریزی لانه گزینی، زمانی است که یک تخمک لقاح یافته خود را در دیواره داخلی رحم قرار می دهد. هنگامی که جنین در رحم کاشته میشود، عروق خونی کوچک می توانند فوران کنند و باعث می شود مادر باردار، ترشحات صورتی یا قهوه ای داشته باشد. لکه بینی لانه گزینی معمولا قبل از دوره بعدی و پنج تا ده روز پس از باروری رخ می دهد. تقریبا 3/1 زنانی که گزارش کردند که لکه بینی لانه گزینی را تجربه کرده اند ادعا کردند این نوع لکه بینی متفاوت از لکه بینی قاعدگی است.

دلایل این امر شامل رنگ های مختلف در لکه بینی (خون تیره تر از خون پریودی است)، بافت (ترشح بیشتر) و درد ناشی از لکه بینی (گرفتگی در یک زمان) می باشد. سطح خطر کم است، اما اگر اولتراسوند تایید کند که حامله هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. لکه بینی می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم باشد که جنین حاصل از آن خارج از رحم رشد می کند. زمانی که حاملگی خارج از رحم بدون مراقبت باقی می ماند می تواند برای مادر خطرناک باشد.

5. لکه بینی تخمک گذاری دارید
لکه بینی تخمک گذاری برای برخی افراد بسیار طبیعی است و نگران کننده نیست. زنان می توانند یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری لکه بینی داشته باشند. هنگامی که تخمک گذاری می کنید، لکه بینی خفیف امری طبیعی است. چند دلیل بالقوه برای تشخیص لکه بینی تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال، این لکه بینی می تواند ناشی از ظهور فولیکول های تخمدان باشد. هنگامی که یک فولیکول بالغ شده و منفجر می شود، می تواند موجب لکه بینی خفیف شود. افزایش سطح استروژن در طی تخمک گذاری ممکن است منجر به لکه بینی یا خونریزی شود. 

6. پیش از یائسگی است
هنگامی که به یائسگی نزدیک می شوید ممکن است لکه های صورتی یا قهوه ای پیش از پریودی مشاهده کنید. در طول این مرحله گذار، دوره های شما نامنظم تر، گاهی سنگین تر و ممکن است یک هفته قبل از پریودی لکه بینی داشته باشید. تخمک گذاری در وسط چرخه رخ می دهد، و بعد از قاعدگی تقریبا 2 هفته بعد اتفاق می افتد. هنگامی که در دوران پیش از یائسگی هستید، سطح هورمون شما ممکن است نامنظم باشد و این الگوی معمول را دنبال نکنید. هنگامی که وارد دوره یائسگی می شوید تمام خونریزی قاعدگی متوقف می شود. با این حال، اگر در این مرحله خونریزی می کنید، با دکتر خود مشورت کنید. جایگزینی هورمونی می تواند یک علت رایج خونریزی واژینال در یائسگی باشد، اما لکه بینی نیز می تواند نشانه ای از سرطان یا سایر بیماری های جدی باشد.


7. شما خشکی واژن دارید
خشکی واژن، یا آتروفی واژن، یک علت شایع لکه بینی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بافت واژن دیگر مرطوب و الاستیک نیست و به دلیل تغییر در استروژن تحریک می شود. هنگامی که سطوح تولید استروژن مختل می شود، موجب خارش، خشک شدن و تحریک واژن می شود. زناني كه در دوره يائسگي هستند، معمولا بيشتر خشکي واژن را تجربه مي كنند. این به این دلیل است که تخمدانهایشان کمتر تولید استروژن می کنند، که منجر به لاغری بافت نازک واژن و کاهش تعداد غدد روان کننده می شود. زایمان و پیامدهای آن، اصطکاک در هنگام مقاربت جنسی، درمان های هورمونی، داروهای پیشگیری از بارداری، داروهایی نظیر داروهای ضد افسردگی و واکنش به مواد مانند الکل می توانند خشکی واژن را ایجاد کنند. اگر هنوز قاعدگی دارید، خشکی واژن معمولا چیزی نگران کننده نیست. اگر در حین یائسگی خشکی واژن دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

8. شما استرس دارید
استرس می تواند تقریبا هر چیزی در بدن شما ایجاد کند. استرس می تواند عدم تعادل زیادی در بدن شما ایجاد کند و لکه بینی از آن استثنا نیست. استرس احساسی (افسردگی، اضطراب، نگرانی، بی خوابی) و استرس فیزیکی (کاهش وزن یا افزایش وزن، بیماری، رژیم غذایی نامناسب، ورزش بیش از حد) می تواند بر دوره شما تأثیر بگذارد. این به این دلیل است که استرس شدید باعث می شود که بدن شما میزان بیشتری از هورمون کورتیزول را آزاد کند، و پس از آن بدن شما باعث آزاد شدن استروژن و پروژسترون می شود. عدم توازن هورمونی می تواند چرخه دوره شما را خراب کند و می تواند آنها را نامنظم کند. در حالیکه ورزش باعث کاهش استرس می شود، ورزش بیش از حد می تواند منجر به غیبت قاعدگی (آمنوره) شود و موجب لکه بینی شود.

9. کاهش استروژن
از هر ده خانم یک نفر در طول تخمک گذاری در دوره قاعدگی خود لکه بینی را تجربه می کند زیرا باعث کاهش شدید سطوح استروژن می شود. این نوع لکه بینی معمولا حدود 10 تا 14 روز قبل از دوره بعدی شما رخ می دهد. لکه بینی همچنین می تواند به علت کاهش سطح استروژن که معمولا پیش از تخمک گذاری پیش می رود رخ می دهد. این نوع لکه بینی به علت تغییر مقدار استروژن است که باعث تحریک اندومتری می شود. کاهش استروژن باعث می شود که زنان دچار ترشحات واژن قهوه ای یا لکه بینی شوند. آنها همچنین می توانند گرفتگی و درد کمتری را تجربه کنند.

10. شما تخمک گذاری تاخیری را تجربه می کنید
اگر خانمی هستید که در انتهای چرخه تخمک گذاری دارید، ممکن است منجر به ماتلشمرز شود. ماتلشمرز درد یک طرفه در شکم است که با تخمک گذاری در وسط چرخه قاعدگی همراه است و معمولا حدود چهارده روز قبل از دوره بعدی شما رخ می دهد. درد از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد اما می تواند چند روز ادامه داشته باشد. درد معمولا در طرف تخمدان است که تخمک را آزاد می کند. علاوه بر درد خفیف، ماتلشمرز می تواند خونریزی واژینال خفیف یا لکه بینی ایجاد کند. تخمک گذاری تاخیری می تواند به این معنی باشد که شما کیست کوچک روی سطح تخمدان خود دارید، که منجر به شکستن تخمک و ایجاد لکه های واژن می شود.


11. شما پریودی تاخیری یا جزئی دارید
در طی پریودی عادی، خون واژن حاوی خون قدیمی، پوشش آندومتر و بافت مرده است. هنگامی که پریودی تاخیری یا جزئی دارید، خونریزی ماهیانه شما کامل نمی شود و مقدار کمی از پوشش باقی می ماند. این پوشش تا یک ماه در رحم باقی می ماند. هنگامی که این بافت باقی مانده در نهایت خارج می شود، لکه های قهوه ای یا صورتی باقی می گذارد. این نوع لکه بینی طبیعی است.

12. یک شی را وارد واژن کرده اید یا آسیب واژینال را تجربه کرده اید
اگر اخیرا چیزی وارد واژن خود (تامپون، آلت تناسلی، و غیره) کرده اید، می تواند باعث لکه بینی شود. اگر اخیرا نزدیکی جنسی داشته اید و واژن خود را به اندازه کافی روان نکرده باشید ، اصطکاک می تواند باعث لکه بینی شود. همچنین لکه بینی می تواند در اثر داشتن رابطه جنسی با فردی که دارای آلت تناسلی بزرگ یا کلفت است رخ دهد. خونریزی دهانه رحم می تواند در اثر نفوذ عمیق در طول رابطه جنسی رخ دهد. 

13. شما افتادگی مجاری ادرار دارید
مجرای ادرار لوله ای است که مثانه را به خارج از بدن شما متصل می کند که ادرار را از مثانه به داخل مجرای ادرار منتقل می کند. افتادگی مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که پوشش داخلی شما از طریق باز کردن مجرای ادرار پیش می رود. از این رو، دهانه مجاری ادراری شما متورم می شود. این امر باعث ایجاد تحریک در مهبل (واژن) و خونریزی یا لکه بینی می شود. این مشکل به راحتی با کرم استروژن، حمام سیتیز، و آنتی بیوتیک ها قابل درمان است.


14. لقاح انجام شده است
اگر اخیرا باردار شده اید، احتمال لکه بینی وجود دارد. در چند ماه اول حاملگی، به علت همه تغییرات هورمونی جدید، لکه بینی ناشی از آن طبیعی است. اگر مطمئن نیستید که حامله باشید، آزمایش بارداری انجام دهید یا از پزشک متخصص خود بپرسید. پزشک می تواند به شما در هدایت بارداری کمک کند و تأیید کنید که لکه بینی طبیعی است و یا ناشی از حاملگی خارج از رحم است.

15. شما کم کاری تیروئید دارید یا تیروئید شما آهسته کار می کند.
عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل اولیه برای لکه بینی واژینال قبل از دوره شماست. یکی از دلایلی که یک زن ممکن است بیش از اندازه استروژن تولید کند به علت مسئله تیروئید است. تیروئید آهسته (هیپوتیروئیدیسم) می تواند تغییرات و عدم تعادل در متابولیسم بدن، حس دما و پریودی ایجاد کند، اما به ندرت تهدید کننده زندگی است. هورمون های کم تیروئید می توانند سایر نشانه های ترسناک مانند خستگی مداوم، دمای بدن نامنظم، افزایش قابل توجه وزن، ریزش مو و درد گردن را ایجاد کنند. یک دکتر باید این علائم را در اسرع وقت بررسی کند. اما مطمئن باشید، آنها طبیعی هستند و معمولا با دارو قابل درمان هستند.

16. اخیرا زایمان کرده اید یا سقط جنین داشته اید
لکه بینی خفیف تا خونریزی شدید می تواند چند هفته اول پس از زایمان یا سقط جنین رخ دهد. دلیل این اتفاق این است که در رحم شما هنوز بافت موجود است. این لکه بینی می تواند طبیعی باشد، اما باید با پزشک خود به بررسی آن بپردازید.


17. داروهای خاصی مثل ضد انعقادی مصرف می کنید
- ضد انعقاد (یا "رقیق کننده خون") داروهایی هستند که سبب جلوگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از رشد لخته های موجود می کنند. این داروها باعث تشکیل لخته در قلب، رگ ها و یا شریان ها می شود. در حالی که ضد انعقاد به لخته شدن کمک می کند، لکه بینی یک عارضه جانبی آن قبل از دوره پریودی یا خونریزی بیش از حد طبیعی در پریودی است.

- همچنین داروهایی مانند فنوتیازید، که آرام بخش و داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است که