ostovaar.ir

کد خبر : ۱۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳ - 09 January 2020
تخمک گذاری 12 تا 48 ساعت طول می کشد، اما شما به طور بالقوه تا هفت روز بارور هستید. (با توجه به مطالعات خوش بینانه تر شاید تا 10 روز بارور باشید). زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند...
تخمک گذاری 12 تا 48 ساعت طول می کشد، اما شما به طور بالقوه تا هفت روز بارور هستید. (با توجه به مطالعات خوش بینانه تر شاید تا 10 روز بارور باشید). زیرا اسپرم می تواند تا 5 روز در دستگاه تناسلی زن زنده بماند.


تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک از تخمدان آزاد شود. این تخمک تا 48 ساعت دوام می آورد. این زمان کوتاه دوران تخمک گذاری در زنان است. در واقع دوره باروری مدت زمانی است که تخمک بارور است و اسپرم می تواند برای ترکیب با تخمک صبر کند. این حالت را باروری  می گویند. اگر می خواهید باردار شوید، باید یک تا دو روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید.

تخمک گذاری چیست؟
تخمک گذاری زمانی است که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود، وارد لوله فالوپی می شود و باعث بارور شدن می شود. تقریبا هر ماه یک تخمک در یکی از تخمدان های شما رشد می کند. زمانی که تخمک به بلوغ می رسد، توسط تخمدان آزاد می شود، سپس  وارد لوله فالوپ می شود تا راهی برای انتظار اسپرم و رحم فراهم شود.

پوشش رحم برای تخمک بارور شده ضخیم می شود. اگر هیچ بارداری رخ ندهد، پوشش رحم و همچنین خون ریخته خواهد شد. ریختن پوشش رحم و تخمک بارور نشده زمان قاعدگی است.

علائم و نشانه های تخمک گذاری
نشانه های تخمک گذاری از خانمی به خانم دیگر متفاوت است. ممکن است برخی از زنان حتی علائم تخمک گذاری را تجربه نکنند. علاوه بر این، زمان تخمک گذاری برای هر زن متفاوت است. بعضی از زنان هر ماه در یک روز از چرخه خود مانند ساعت کاری تخمک گذاری می کنند و دیگر زنان هر ماه در روزهای مختلف تخمک گذاری می کنند. محدود کردن زمان تخمک گذاری اولین گام برای شناسایی و ردیابی علائم تخمک گذاری است. گام بعدی این است که توجه خود را به نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده تخمک گذاری باشد جلب کنید.


نشانه های رایج در تخمک گذاری:
1. تغییر در مایع دهانه رحم:
مایع دهانه رحم شبیه به "سفیده تخم مرغ" است که نشانه این است که نزدیک تخمک گذاری هستید یا تخمک گذاری می کنید. هر زن می تواند نوع خاصی از مایع دهانه رحم را تجربه کند. تخمک گذاری معمولا در روزی که زن بیشترین میزان مایع مرطوب را داشته باشد، انجام می شود. 

2. تغییر در درجه حرارت پایه بدن:
برای اکثر زنان، قبل از تخمک گذاری، درجه حرارت بدن نسبتا ثابت است. همانطور که به تخمک گذاری نزدیک می شوید، ممکن است کاهش کمی داشته باشید، اما پس از تخمک گذاری افزایش شدیدی خواهید داشت. افزایش دما نشانه آن است که تخمک گذاری به تازگی اتفاق افتاده است. 

3. تغییر در موقعیت دهانه رحم یا سفتی:
دهانه رحم دچار تغییرات زیادی می شود. در طی تخمک گذاری، دهانه رحم نرم، باز و مرطوب است. 

این 3 علامت اصلی تخمک گذاری را می توان مورد مطالعه و ردیابی قرار داد تا بتوانید دقیقا زمانی که تخمک گذاری می کنید پیش بینی کنید. 


علائم ثانویه تخمک گذاری
نشانه های تخمک گذاری دیگری نیز وجود دارد. این علائم ثانویه ممکن است به طور مداوم برای بسیاری از زنان اتفاق بیفتد. این علائم تخمک گذاری ممکن است شامل موارد زیر باشد:
1. لکه بینی خفیف
2. کمر درد یا درد در یک سمت لگن
3. حساسیت پستان
4. نفخ شکم
5. افزایش میل جنسی
6. افزایش حس بویایی، طعم یا بینایی 
7. درد در یک طرف شکم 
8. سطح بالای هورمون لووتیونی که می تواند در آزمایش تخمک گذاری تشخیص داده شود

نشانه های تخمک گذاری می تواند یکی از موارد زیر باشد، اگر چه بسیاری از زنان ممکن است تنها یک یا دو مورد را متوجه شوند، یادگیری پیگیری تخمک گذاری و توجه به علائم ممکن است برای بعضی از زنان در ابتدا یک چالش باشد، اما در طول زمان بسیاری از زنان به راحتی این علائم را تشخیص می دهند و می توانند از آنها استفاده کنند. درک زمان تخمک گذاری می تواند به شما برای بارداری کمک کند.

چرخه تخمک گذاری به دو بخش تقسیم می شود:
نیمه اول چرخه تخمک گذاری:
فاز فولیکولی نامیده می شود. این مرحله اولین روز از آخرین دوره قاعدگی را آغاز می کند و تا زمان تخمک گذاری ادامه می یابد. این نیمه اول چرخه می تواند به شدت برای هر زن که از 7 روز تا 40 روز به طول انجامد، متفاوت باشد.

نیمه دوم چرخه تخمک گذاری:
فاز لوتئال نامیده می شود و از روز تخمک گذاری تا دوره بعدی شروع می شود. فاز لوتئال دارای یک جدول زمانی دقیق تر است و معمولا تنها 12-14 روز از روز تخمک گذاری است. این در نهایت به این معنی است که روز تخمک گذاری چرخه شما را تعیین خواهد کرد.

• این بدان معنی است که عوامل خارجی مانند استرس، بیماری و اختلال روال عادی می توانند تخمک گذاری شما را از بین ببرند و در نتیجه زمان دوره شما تغییر می کند.
• بنابراین این که استرس می تواند بر دوره شما تاثیر بگذارد، تنها تا حدی درست است. استرس می تواند تخمک گذاری شما را تحت تأثیر قرار دهد. 
• مایع دهانه رحم یک ماده مرطوب و لغزنده است که شبیه "سفیده تخم مرغ" می باشد. یک دماسنج کمک می کند تا افزایش درجه حرارت بدن را پیگیری کنید.

راه دیگری برای پیگیری تخمک گذاری از طریق کیت تخمک گذاری و بررسی باروری است. ردیابی تخمک گذاری می تواند به یک زن کمک کند تا ایده بهتری در خصوص چرخه ماهانه و تخمک گذاری داشته باشد. هنگامی که تخمک گذاری رخ دهد، کاری برای افزایش شانس بارداری نمی توانید انجام دهید. گام بعدی توجه به علائم اولیه بارداری است. 


بارداری قبل و بعد از تخمک گذاری
مطالعات زیادی در خصوص بهترین روش های تخمک گذاری و چگونگی باروری قبل و بعد از تخمک گذاری انجام شده است. مشکلاتی در خصوص بررسی زمان تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال، هیچ روش کاملا دقیقی برای تشخیص روز تخمک گذاری وجود ندارد. حداقل در خانه روشی دقیق وجود ندارد.

• کیت تخمک گذاری، نمودار درجه حرارت بدن و الگوهای مخاط دهانه رحم روز تخمک گذاری را کمی متفاوت نشان می دهند.
• تخمک گذاری را می توان با سونوگرافی یا آزمایش خون تشخیص داد، اما این روش به شما کمک نمی کند زمان نزدیکی جنسی را تشخیص دهید.
• این آزمایشات بعد از تخمک گذاری زمان آن را اعلام می کند. 

تصور کنید که تقریبا می دانید چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد و چند روز قبل و یا بعد از تخمک گذاری نزدیکی جنسی دارید. شانس باردار شدن شما چقدر است؟

در ادامه نتایج تحقیقات نشان داده شده است:
• پنج روز قبل از تخمک گذاری: 0.4 تا 7 درصد شانس بارداری
• چهار روز قبل از تخمک گذاری: 8 تا 17 درصد
• سه روز قبل از تخمک گذاری: 8 درصد تا 23 درصد
• دو روز قبل از تخمک گذاری: 13 تا 29 درصد
• یک روز قبل از تخمک گذاری: 21 تا 34 درصد
• روز تخمک گذاری: 8 تا 33 درصد
• یک روز بعد از تخمک گذاری: 0.8 تا 11 درصد
• دو روز بعد از تخمک گذاری: 3 تا 9 درصد

با توجه به حداقل یک مطالعه، اگر شش تا هفت روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید نیز احتمال بارداری وجود دارد. این احتمال خیلی کم است (کمتر از 1 درصد)، اما دانستن آن مهم است. بر این اساس، باروری شما تا 10 روز طول می کشد.

با توجه به آمار فوق، تغییرات زیادی در شانس بارداری وجود دارد. دلیلش چیست؟
• اولا هر مطالعه از روش های متفاوتی برای محاسبه روز تخمک گذاری استفاده کرده است. یعنی روز تخمک گذاری یک مطالعه ممکن است با مطالعه دیگری مطابقت نداشته باشد.
• دوما، مطالعات انجام شده دارای شرکت کنندگان و چرخه باروری محدودی بوده است. صرف این که یک نفر پیش از تخمک گذاری می تواند باردار شود باعث نمی شود این قانون کلی شود.

تعیین بهترین زمان نزدیکی جنسی برای بارداری
پس تخمک گذاری شما ده روز طول می کشد.... اما اگر می خواهید باردار شوید باید نزدیک ترین زمان ممکن به تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید.

چگونه می توانید برای بارورترین زمان ممکن در طول دوره تخمک گذاری برنامه ریزی کنید؟
• روش های زیادی برای پیش بینی زمان تخمک گذاری وجود دارد. بهترین گزینه شما عبارتند از کیت تست تخمک گذاری، نمودار دمای پایه بدن، و چک کردن مخاط دهانه رحم بارور.
• با توجه به مطالعات، پس از مشاهده تخمک بارور سفید که مشابه مخاط دهانه رحم است می توانید نزدیکی داشته باشید. 
• مطالعات نشان می دهد زمان بندی رابطه جنسی برای بارداری باعث استرس بیش از حد برخی زوج ها می شود.
• زمان بندی رابطه جنسی برای بارداری خوب است اما برای رابطه شما خوب نیست. 
• یکی دیگر از گزینه ها داشتن رابطه جنسی مکرر و فکر نکردن به زمان تخمک گذاری است. اما باز هم، این مسئله در زوج هایی که تلاش برای بارداری می کنند یا فکر می کنند مشکل باروری دارند، مشکل ساز است. 
• مگر اینکه در حال درمان باشید و دکتر از شما خواسته باشد روزی خاص نزدیکی جنسی داشته باشید.
• سه تا چهار بار در هفته نزدیکی داشته باشید . در این صورت بلاخره در یکی از روزهای تخمک گذاری نزدیکی خواهید داشت.

چطور متوجه می شوید که تخمک گذاری انجام نمی شود؟
اگر تخمک گذاری نداشته باشید، هیچ مقدار نزدیکی جنسی باعث بارداری شما نخواهد شد. چگونه می توانید بفهمید تخمک گذاری دارید یا نه؟ دوره های نامنظم پریودی و یا پریود نشدن یکی از نشانه های اتفاق نیفتادن تخمک گذاری یا به ندرت اتفاق افتادن آن می باشد. ممکن است پریودی شما منظم باشد ولی تخمک گذاری اتفاق نیفتد، این مسئله خیلی غیر متداول است.

• اگر رابطه جنسی محافظت نشده پس از یک سال به بارداری منجر نشود(یا شش ماه، اگر سن شما بیشتر از 35 سال است) حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا باروری شما را بررسی کند.
• اگر هر گونه علائمی ناشی از مشکلات باروری (از جمله نشانه هایی از انجام نشدن تخمک گذاری) دارید وقت خود را تلف نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

11 سوال رایج شما درباره تخمک گذاری:


1- آیا می توانم در دوران پریودی باردار شوم؟
حاملگی در پریودی رخ نمی دهد. این به این دلیل است که اسپرم میتواند تا 5 روز در بدن زندگی کند و اگر یک زن به زودی پس از دوره تخمک گذاری کند، پس از آن ممکن است بارداری رخ دهد. 

2- آیا می توانم بدون تشخیص مایع دهانه رحم تخمک گذاری کنم؟
حتی بدون تشخیص مایع دهانه رحم تخمک گذاری می تواند صورت بگیرد. هر زن می تواند به نوعی مایع دهانه رحم را مشاهده کند. 

3- اگر بیشتر از یک روز مایع دهانه رحم را مشاهده کنم چه اتفاقی می افتد؟
بسیاری از زنان می توانند مایعات دهانه رحم را چند روز قبل از تخمک گذاری تجربه کنند و حتی می توانند پس از تخمک گذاری آن ها را ببینند.  این مایع معمولا در هنگام تخمک گذاری دیده می شود، هر چند مقاربت هایی که در چند روز قبل اتفاق می افتد نیز ممکن است منجر به حاملگی شود.

4- اگر کیت تست تخمک گذاری مثبت باشد، این بدان معنی است که تخمک گذاری رخ میدهد؟
کیت پیش بینی تخمک گذاری تعیین می کند آیا هورمون لوتئینیزه تولید می شود یا خیر. هورمون لوتئینیزه درست قبل از تخمک گذاری دیده می شود.  اگر بیماری هایی مانند تخمدان پلی کیستیک، نارسایی زودرس تخمدان موجود باشد سطح بالایی از LH دیده می شود. همچنین، زنان مبتلا به سندرم فولیکول ناشی از لوتئینیزه ممکن است موجب افزایش هورمون LH بدون تخمک گذاری شوند. هر یک از این شرایط می تواند منجر به نتیجه مثبت کاذب در آزمون پیش بینی تخمک گذاری شود.

5- آیا زن می تواند بیشتر از یک بار در طی هر دوره تخمک گذاری کند؟
یک زن نباید بیش از یک بار در هر دوره تخمک گذاری کند. این به خاطر تعادل دقیق هورمون ها و سطوح آنها است. بنابراین، او نمیتواند بیش از یک بار در دوران بارداری باردار شود. به یاد داشته باشید، اگر شما از روش پیگیری مانند OPK ها، درجه حرارت بدن و یا مخاط استفاده نمی کنید، راه های تضمین شده ای وجود ندارد که روز تخمک گذاری را تعیین کنید. بسیاری از برنامه های ردیابی دوره به شما "روز تخمک گذاری" را می دهند، اما این تنها برآورد زمانی که ممکن است رخ دهد. بنابراین، دو روز (یا بیشتر) بعد از روز تخمک گذاری روز "امن" برای داشتن رابطه جنسی است. تخمک گذاری چندگانه پدیده دیگری است که می تواند رخ دهد و زمانی که دو یا چند تخمک در یک چرخه واحد آزاد می شوند، می باشد. تخمک ها طی یک دوره 24 ساعته آزاد می شوند و مسئول تولد دوقلوها هستند. 

6- آیا می توانم بدون پریود شدن تخمک گذاری کنم؟
از آن جا که یک زن 12 تا 14 روز قبل از دوره مورد انتظار خود تخمک آزاد می کند، زنان بدون داشتن دوره می توانند باردار شوند. زنانی که به علت شرایط خاص (به عنوان مثال وزن کم، شیردهی، پروموتراپی و غیره) در معرض قاعدگی قرار نمی گیرند، ممکن است باردار شوند زیرا تخمک گذاری می تواند هر زمانی شروع شود. برای کسانی که می خواهند باردار شوند، پریود نشدن می تواند زمان دقیق تخمک گذاری را تعیین کند. 

7- آیا می توانم پریود شوم اما هنوز تخمک گذاری نکرده باشم؟
پریود شدن لزوما به معنای آن نیست که تخمک گذاری صورت گرفته است. در طی یک چرخه غیرطبیعی ممکن است زنان خونریزی داشته باشند که ممکن است یک دوره باشد، اگر چه این واقعا یک دوره واقعی نیست.

8- آیا زنان در روز چهاردهم پس از شروع دوره تخمک گذاری نمی کنند؟
روز تخمک گذاری از زنی به زن دیگر متفاوت است و حتی می تواند برای یک زن از ماه تا ماه متفاوت باشد. برای یک زن با چرخه 28 روزه، تخمک گذاری از روز 11 تا روز 21 سیکل است. تخمک گذاری می تواند در هر روز رخ دهد.

9- در طول زمان تخمک گذاری چند روز بارور هستم؟
در طی تخمک گذاری، تخمک فقط در حدود 12 تا 24 ساعت در دسترس است. اما از آنجایی که اسپرم در بدن برای 3-5 روز پس از رابطه جنسی زندگی می کند و تخمک برای یک روز در دسترس است، زمان باروری شما بیشتر از 5 تا 7 روز در نظر گرفته می شود.

10- آیا می توانم در طول دوره تخمک گذاری کنم؟
پاسخ به این سوال بستگی به این دارد که تخمک گذاری را چه در نظر بگیرید. قاعدگی یا پریود خونریزی است که آندومتر از روز 12 تا 16 پس از تخمک گذاری شروع به ریزش می کند.  با این حال، برخی از زنان در اواسط دوره یا خونریزی تخمک گذاری را تجربه می کنند. 

11- آیا بعد از پریودی می توانم تخمک گذاری کنم؟
تعداد روزها در چرخه با شمارش تعداد روزها از آغاز یک دوره تا آغاز دوره بعدی محاسبه می شود. به عنوان مثال، اگر یک دوره کوتاه، 21 روز دارید و به مدت 7 روز خونریزی میکنید، پس از گذشت دوره، میتوانید تخمک گذاری کنید. این به این دلیل است که تخمک گذاری به طور کلی 12-16 روز قبل از شروع دوره بعدی شما رخ می دهد.منبع : ooma.org

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها
پربیننده ترین ها
پر بحث ترین ها