ostovaar.ir

کد خبر : ۱۲۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۲ - 28 January 2020
فرزندتان تب دارد؟ نترسید. در این مقاله روش هایی که آرامش خود را حفظ کنید و به فرزندتان کمک کنید به سرعت بهبود یابد را برای شما توضیح می دهیم...
درمان سریع تب و لرز در کودکان
استوار | سلامت : فرزندتان تب دارد؟ نترسید. در این مقاله روش هایی که آرامش خود را حفظ کنید و به فرزندتان کمک کنید به سرعت بهبود یابد را برای شما توضیح می دهیم.


تب و لرز در کودکان
برای همه ما پیش آمده است که نیمه شب با گریه کودک خود بیدار شویم و متوجه داغی پیشانی او شویم. دمای بدن او را اندازه می گیریم و 39 درجه سانتیگراد باعث می شود ضربان قلبتان بالا برود. اولین کاری که می کنید تماس با پزشک است. پزشک به شما توصیه می کند خونسردی خود را حفظ کنید و نفسی عمیق بکشید.

بیشتر والدین از تب می ترسند. با افزایش دمای بدن کودک ضربان قلب آن ها بالا می رود. این ترس در زمستان شدیدتر است زیرا احتمال آنفولانزا نیز وجود دارد. بیشتر والدین فکر می کنند تب خطرناک است اما در بیشتر موارد موضوعی جدی نیست.

در واقع تب خوب است؛ تب نشان می دهد سیستم ایمنی بدن کودک کار خود را به خوبی انجام می دهد و در مقابل عفونت و سرما واکنش نشان می دهد. مغز به دمای بدن دستور می دهد افزایش یابد، در این حالت گلبول های سفید خون به مبارزه با ویروس ها و باکتری های می پردازند و آن ها را از بین می برند. نکته جالب این است که کودکان تب تا دمای 41 درجه سانتیگراد را تحمل می کنند و هیچ اتفاقی برای آن ها نمی افتد. دمای بدن کودک شما هیچ گاه به 41 درجه نمی رسد ولی مراقب باشید. 

اولین پاسخ درمان تب و لرز در کودکان
اقداماتی که باید در هنگامی که کودک تب دارد انجام دهید به سن او بستگی دارد. اگر فرزند شما زیر سه ماه است و دمای بدنش بالای 38 درجه سانتیگراد است بلافاصله با پزشک تماس بگیرید. زیرا سیستم دفاعی بدن نوزاد کامل نشده است بنابراین به عفونت هایی مانند مننژیت و ذات الریه حساس است؛ علائم این عفونت ها تب است.

برای نوزادان 6-3 ماه در صورتی که دمای بدن به 38.3 درجه سانتیگراد رسید با پزشک تماس بگیرید. با جدول کنترل تب نوزاد با استامینوفن آشنا باشید.

اگر فرزند شما بالای 6 ماه است و دمای بدنش به 39.5 درجه سانتیگراد رسید و یا دمای بدنش به 39 درجه سانتیگراد رسید و علائمی مثل سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، بدن درد، سردرد، لرزش، خستگی و اسهال مشاهده کردید با پزشک تماس بگیرید. این ها علائم آنفولانزا می باشد که تا 24 ساعت پس از تب ظاهر می شوند؛ در این حالت پزشک توصیه می کند برای کاهش علائم قرص های ضد ویروسی تامیفلو به فرزندتان بدهید.


نگاه کلی  به درمان تب و لرز در کودکان
از آنجایی که تب سیگنالی از طرف بدن است و هشدار می دهد مشکلی وجود دارد، سعی کنید به تمام علائم فرزندتان توجه کنید. اگر آب ریزش بینی داردو تبش زیر 38.3 درجه سانتیگراد است سرما خورده است اما اسهال و استفراغ نشانه ویروس در معده می باشند. در هر دو حالت تب کم کم پایین آمده و بعد از چند روز از بین می رود. با روش های پایین آوردن تب کودکان آشنا باشید.  آنفولانزای فصلی ناگهانی است. یک روز فرزند شما سالم است و روز دیگر حتی نمی تواند از رختخواب بیرون بیاید. برای درمان کودکانی که بیشتر تحت خطر هستند (کودکان زیر 5 سال یا کودکانی که آسم یا دیابت یا بیماری های مشابه دارند) بلافاصله اقدام کرده و به پزشک مراجعه کنید. پزشک توصیه می کند فرزند شما 24 ساعت تا پایین آمدن تب استراحت کند (بدون استفاده از قرص های کاهنده تب).

هشدار در تب و لرز کودکان
اگر فرزند شما گلودرد، گوش درد یا احساس درد در هنگام مدفوع کردن دارد به پزشک اطلاع دهید زیرا این علائم می تواند نشانه عفونت گوش، عفونت مجاری ادراری یا گلودرد میکروبی باشد. همچنین علائم کم آبی بدن را نیز بررسی کنید؛ به عنوان مثال آیا کمتر از قبل ادرار می کند، آیا گریه های او همراه با اشک است یا خیر و آیا از قبل هوشیارتر است یا خیر.

برخی علائم باید به سرعت درمان شوند. اگر فرزندتان احساس تنگی نفس دارد، نمی تواند بخوابد، گریه اش قطع نمی شود، نقاط قرمزی بر روی پوستش وجود دارد که وقتی لمس می کنید سفید نمی شوند یا نقاط بنفشی بر روی پوستش وجود دارد بلافاصله او را به اورژانس منتقل کنید. اگر زبان، لب ها یا ناخن هایش آبی هستند یا گردنش خشک شده است یا درد شدید در شکم احساس می کند بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید. اگر فرزند شما زیر دو سال است و تبش بیش از 24 ساعت ادامه پیدا کرده است با پزشک خودش تماس بگیرید. اگر تب قطع شد و سپس بعد از چند روز نمایان شد ممکن است دچار عفونت شده باشد؛ با پزشک تماس بگیرید.


خنک کردن و درمان تب و لرز در کودکان
قرص ها باعث درمان تب نمی شوند بلکه آن را مخفی می کنند. هنگامی که از قرص های کاهنده دمای بدن استفاده می کنید، دمای بدن فرزند شما ممکن است دوباره بالا برود زیرا عامل تب از بین نرفته است. 

شما باید به جای توجه به درجه حرارت بدن به حالت های فرزند، رفتار و احساس او توجه کنید. به تب اجازه بدهید کار خود را انجام دهد این مسئله باعث می شود بدن برای رفع عفونت تلاش کند.اما با خوراکی های تب بر آشنا باشید تا در صورت بالا رفتن زیاد دما از آنها استفاده کنید.

اما اگر پایین آوردن دمای بدن کودک به او کمک می کند حس بهتری داشته باشد این کار را انجام دهید. برای نوزاد زیر 6 ماه، استامینوفن نوزاد برای کاهش تب تجویز می شود. برای نوزادان و کودکان بزرگتر ایبوپروفن تجویز می شود اما باعث سوزش معده آن ها می شود. هیچ گاه به فرزند زیر 16 سال خود آسپرین ندهید زیرا باعث سندروم ری (مشکل کبدی خطرناک) می شود. اگر تب طولانی مدت شد از پزشک مقدار استامینوفن و ایبوپروفن تجویزی را بپرسید. سعی کنید برای جلوگیری از زیادروی در دوا مقدار و زمان مصرف دارو درست باشد. 

استفاده از دارو تنها راه درمان تب نیست. حمام ولرم یا کیسه آب گرم نیز موجب کاهش دمای بدن فرزندتان می شود. از حمام آب سرد یا یخ اجتناب کنید. حمام سرد باعث لرزش کودک و افزایش دمای بدن او می شود. همچنین از مالیدن الکل نیز دوری کنید زیرا درمانی خطرناک است که موجب مستی، حمله یا حتی کما می شود. نوشیدنی به مقدار زیاد به فرزندتان بدهید. رژیم غذایی کودک تب دار را بشناسید. این مسئله باعث می شود بدن او کم آب نشود. اگر اسهال است و استفراغ می کند به او نوشیدنی درمانی برای جذب آب بدهید تا مایعات خارج شده از بدن جبران شود. لباس نازک تن فرزند کنید و او را با ملحفه بپوشانید.   در ادامه بخوانید : 

منبع : اوما

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها
پربیننده ترین ها
پر بحث ترین ها