ostovaar.ir

کد خبر : ۱۳۷۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷ - 27 July 2020
آلزایمر از بیماری هایی است که در این دنیای ماشینی و پر از دود و آلودگی، به کابوس هر فردی تبدیل شده است.

هرگونه فراموشی را نمی توان آلزایمر یا نشانه ای از آلزایمر در نظر گرفت. اگر گاهی فراموش می کنید کلید را کجا گذاشته اید شماره تلفنی را یادتان نمی آید یا وارد اتاق می شوید اما یادتان نمی آید برای چه کاری به اتاق رفته اید، نباید تصور کنید که در معرض بیماری آلزایمر هستید. عوامل متعددی وجود دارد که سبب مشغول شدن ذهن انسان و فراموشی های کوتاه مدت می شوند. آلزایمر اما نشانه هایی دارد که نباید از آن ها غافل شوید. در ادامه این مطلب مهمترین علایم آلزایمر که نباید دست کم بگیرید را بررسی می کنیم.

علایم اولیه مهم آلزایمر که نباید نادیده بگیریم

دکتر مریم نوروزیان متخصص بیماریهای مغز و اعصاب  و موسس اولین کلینیک آلزایمر در ایران درباره نشانه های بیماری آلزایمر می گوید : بیماری آلزایمر به چند مرحله تقسیم می شود که این مراحل را می توان در همه افراد مبتلا مشاهده کرد. 

مرحله اول MCI است که مرحله اختلال خفیف شناختی است که در این مرحله هنوز بیماری شروع نشده است و شاید کسانی  که این مشکل را دارند هیچگاه به آلزایمر مبتلا نشوند ولی این مرحله ای است که تاکید می شود باید همگان با احساس آن مراقب باشند. 

وی می افزاید :  در این مرحله بیمار هنوز در اجتماع است کار  و زندگی را اداره می کند و مشکلی در عملکرد ندارد اما ممکن است در برخی موارد فراموشی داشته باشد، چیزی را جا می گذارد، حرفهای تکراری می زند و یا اسم کسی را به خاطر نمی آورد و فراموش می کند که در مورد چه چیزی می خواسته است حرف بزند یا اینکه حتی فراموش می کند که ماشین خود را کجا پارک کرده است . 

نوروزیان با اشاره به اینکه در این مرحله از بیماری ، بیمار تمرکز کافی ندارد، تصریح می کند : بیمار وقتی در موقعیت های پیچیده قرار می گیرد یک مقدار گیج می شود مثلا نمی تواند چند کار را همزمان انجام دهد. 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در این مرحله هنوز بیماری ، آلزایمر نیست، اما مرحله ای شایع است و عده ای زیادی به آن مبتلا هستند، اظهار می دارد : در مرحله بعدی از هر ۱۰۰ نفری که این بیماری را دارند ۵ تا ۱۶ نفر آنها مبتلا به بیماری آلزایمر پیش رونده می شوند بنابراین باید بیماران در این مرحله بدانند که مشکل چیست آیا مشکل افسردگی و اضطراب است یا مصرف داروهای نامناسب و یا یک زندگی شلوغ و بی برنامه است ؟  علل متنوعی برای این نوع بیماری وجود دارد و لزوما آلزایمر نیست اما ما همیشه به کسانی که به مرحله اول مبتلا هستند توصیه می کنیم که مراقب خود باشند . 

این متخصص مغز و اعصاب می گوید : همانطور که کسانی که چاق هستند در خطر ابتلای به دیابت قرار دارند افرادی هم که به این مرحله اول مبتلا هستند ممکن است در معرض ابتلای به آلزایمر قرار داشته باشند  بنابراین این مرحله ، مرحله قبل از آلزایمر است . 

نوروزیان مرحله بعدی را مرحله خفیف آلزایمر دانسته و می افزاید : اولین علامتی که این مرحله دارد این است که فرد در محاسبات طولی خود مشکل پیدا می کند یعنی اینکه مثلا اگر خانم خانه داری خرید می کند نمی داند چقدر باید پول بدهد و چقدر باید پس بگیرد یا مردان در کارهای بانکی اشتباه پیدا می کنند و صفرها را اشتباه می کند که این یک علامت مهم بیماری آلزایمر است . 

وی با اشاره به اینکه فرد در این مرحله درمسیر هایی که قبلا ً می رفته است مشکل پیدا می کند و نمی تواند مسیر خود را راحت پیدا کند تصریح می کند :  علائم یاد شده علائم خفیف آلزایمر است که باید برای کسی که مبتلا است توجه شود و حتما ً به متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود . 

موسس اولین کلینیک آلزایمر در ایران  مرحله بعدی را مرحله متوسط دانسته  و با بیان اینکه فرد دو سه سال بعد از مرحله خفیف وارد این مرحله می شود، می گوید : در این مرحله بیمار نمی تواند لباسهایش را متناسب با هوا یا موقعیت اجتماعی تنظیم کند. 

به گفته نوروزیان مرحله بعدی مرحله متوسط روبه شدید است که در آن فرد لباس پوشیدنش اشکال پیدا می کند یعنی دکمه های خود را اشتباه می بندد و بند کفشش را نمی تواند ببندد ، ممکن است جوراب و کفش خود را لنگه به لنگه بپوشد یا اینکه پشت و روی لباس را تشخیص ندهد یا زیپ لباس را ببندد و تمام این مراحل بدون آن است که دست بیمار فلج باشد یا مشکلی داشته باشد .

در این مرحله پیشرفت بیماری این گونه مشاهده می شود اما بعد از مدتی فرد درست نمی تواند استحمام کند و آب سرد و گرم را نمی تواند تنظیم کند و همچنین فرد بعد از دستشویی نمی داند چه باید کند وآداب دستشویی رفتن را فراموش می کند و  نمی تواند خود و یا محل را تمیز نگاه دارد . 

این متخصص مغز اعصاب در توصیف مراحل بعدی می گوید : فرد نمی تواند کنترلی در ادرار داشته باشد و بی اختیاری پیدا می کند البته این موضو ع با اینکه شخصی در اثر پروستات یا زایمان های متعدد ممکن است بی اختیاری  کمی پیدا کند  فرق دارد، همچنین بیمار بعد از بی اختیاری  ادرار بی اختیاری در دفع هم پیدا می کند که مشکلات بسیاری برای خانواده بیمار به وجود می آورد. 

وی در مورد مرحله شدید آلزایمر می  گوید : در این مرحله بیمار نمی تواند حرف بزند و تنها کلمات خیلی کمی را، حدود ۶ تا ۱۲ کلمه می تواند بگوید . بعد از این مرحله نیز کلمات نا مفهومی را ادا می کند که بعد از آن نیز نمی تواند به تنهایی بایستد و حتما باید کسی دستش را بگیرد.  

این استاد دانشگاه  با اشاره به اینکه در مراحل بعدی و بعد از این مرحله شخص  نمی تواند بنشیند و حتی توان خندیدن و گریستن را ندارد ،می افزاید :  آخرین مرحله آن است که بیمار نمی تواند گردن خود را نگه دارد و گردن می افتد و این مرحله درست برعکس چیزی است از کودکی به بزرگسالی اتفاق می افتد و در واقع مراحل بیماری آلزایمر چهار مرحله خفیف ، متوسط ، رو به شدید و شدید است . 


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: