ostovaar.ir

کد خبر : ۱۸۸۸
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳ - 01 February 2020
حجامت یک اقدام مهم است که نیازمند مقدماتی است تا اثربخش و مفیدتر باشد، بدن شما باید آمادگی و شرایط مطلوبی داشته باشد تا با حجامت، از راه خون، مواد زائد و سمی را دفع کند...
توصیه ها و نکات مهم قبل و بعد از حجامت کردن
استوار | سلامت : حجامت یک اقدام مهم است که نیازمند مقدماتی است تا اثربخش و مفیدتر باشد، بدن شما باید آمادگی و شرایط مطلوبی داشته باشد تا با حجامت، از راه خون، مواد زائد و سمی را دفع کند.


به همین منظور باید با رژیم غذایی مناسب و پرهیز از برخی رفتارهای جاری، بدن خود را آماده حجامت کنید؛ آشنایی با برخی از تمهیدات حجامت، مستلزم نظر حکیم است و پزشک معالج شما باید با توجه به وضع مزاجی و شرایط عمومی بدن شما، آنها را گوشزد کند اما برخی از تمهیدات عمومی هستند و همگان پیش از حجامت باید آنها را رعایت کنند؛ در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

الف. حالات معنوی خوبی را برای خود مهیا کنید

1. قبل از انجام حجامت، وضو بگیرید.

2. اگر نیازمند غسل واجب هسیتد، ابتدا غسل کنید و در حال جنابت و سایر پلیدی‌های معنوی حجامت نکنید.

3. قبل از حجامت صدقه بدهید.

4. آمادگی روحی برای حجامت داشته باشید؛ اگر برای نخستین بار حجامت می‌کنید، بدانید با یک حجام خوب، درد خراش تیغ، از درد یک آمپول ساده، کمتر است، منتظر یک نشاط روحی بسیار عالی بعد از حجامت باشید.

 بیشتر بخوانید : همه چیز در مورد حجامت 

5. اگر دموی مزاج یا بلغمی مزاج هستید و برای نخستین بار حجامت می‌کنید، قبلاً به تماشای حجامت دیگری نایستید زیرا ممکن است با دیدن خون، دچار ترس یا اندوه ناگهانی شوید.

6. به نیت سلامتی خود و پاسداشت سنت نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه هدی(ع) حجامت کنید.

7. هنگام شروع حجامت، صلوات بفرستید و دعای حجامت را قرائت کنید: «بسم الله الرحمن الرحیم اَعوذ بِالّلهِ الکَریم فى حِجامَتى مِنَ العَین فِى الدَّم وَ مِن کُلّ سوءِ وَ الاَعلالِ وَ الاَسقامِ وَ الاَوجاعِ وَ الاَمراضِ وَ اَسئَلُکَ العافِیهَ وَ المُعافاهَ وَ الشِّفاءِ مِن کُلِّ داء»؛ پناه می‌برم به خداوند کریم در حجامتی که انجام میدهم، از انحراف در خون و از همه بدیها و علتها و سختیها و دردها و بیماریها و از تو سلامت و اسباب سلامت و شفاى همه بیمارىها را طلب میکنم.

8. خواند سوره‌های حمد (به نیت شفا) و نیز توحید، قدر و آیت الکرسی نیز مطلوب است.


ب. مزاج و دستگاه گوارش خود را رو به اعتدال ببرید

1. برای این کار چند روز پیش از انجام حجامت، به خوردن انار شیرین (ترش نباشد)، سیب شیرین و سرکه انگبین (سکنجبین) همت کنید؛ زید شحّام می‌گوید: نزد امام صادق (ع) بودم که حجامتگرى را طلبید و به او فرمود: «ابزارهاى حجامت خود را بشوى و بیاویز». آن‏گاه، انارى طلبید و خورد؛ چون حجامت را به پایان برد، انار دیگرى طلبید و خورد و فرمود: « هذا یُطفِئُ المِرارَ: این، تلخه را فرو مى ‏نشانَد». (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بیروت) - بیروت، چاپ: دوم، 1403 ق. ج 59، ص123)

2. اگر دموی مزاج و پرخون و سرخگون هستید، چند روز پیش از حجامت خوراکی‌هایی بخورید تا خونتان رقیق شود و سیلان خون و رقت آن موجب دفع آسان فساد خون با حجامت شود مانند آب‌ غوره، آش_آبغوره، آب زرشک، آب شاتوت، انار ترش، سوپ جو و... البته یک روز قبل از حجامت این خوراکی‌ها را هم ترک کنید.

3. طی چند روز منتهی به حجامت، پرخوری نکنید و از خوراکهای سودازا که خون را غلظ و کثیف می‌کند، پرهیز کنید مانند بادمجان، گوشت گاو و گوساله، کلّه‌پاچه، عدس، سرخ کردنی و غذاهای پرچرب با روغن نباتی و روغن صنعتی، سوسیس، کالباس، کنسروها و ...

 بیشتر بخوانید : نشانه های گرفتگی عروق قلب

4. لااقل 12 ساعت قبل از حجامت، سردخوری نکنید و از غذاهای سردمزاج بپرهیزید مانند لبنیات، به‌ویژه ماست با پلو، ماهی، مرغ، تخم‌مرغ ، سالاد الویه و...

5. حدّاقل 12 ساعت قبل از حجامت، دخانیات، موادّ افیونی، مواد خوراکی حاوی کافئین(چای، قهوه، نوشابه، کاکائو و ...) مصرف نکنید.

6. هرگز با شکم گرسنه حجامت نکنید حتی اگر روزه بودید (مانند ماه رمضان) حجامت را به بعد از افطار موکول کنید زیرا حجامت فرد گرسنه را دچار غشوه و ضعف می‌کند و اثر درمانی چنین حجامتی نیز اندک است؛ حضرت صادق آل محمد (ص) فرمود: «إِیَّاکَ وَ الْحِجَامَةَ عَلَى الرِّیقِ‏: از حجامت در حال ناشتا بپرهیز.» (مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى، بحار الأنوار (ط - بیروت) - بیروت، چاپ: دوم، 1403 ق. ج 59، ص124) و فرمود: «لَا تَحْتَجِمْ حَتَّى تَأْکُلَ شَیْئاً فَإِنَّهُ أَدَرُّ لِلْعُرُوقِ وَ أَسْهَلُ لِخُرُوجِهِ وَ أَقْوَى لِلْبَدَنِ: تا چیزی نخورده‌ای حجامت نکن که این کار موجب استواری عروق، آسانی خروج خون و تقویت بدن است.» 


د. پرهیز از مقاربت و هیجان‏هاى عصبى قبل و بعد از حجامت 
امام رضا علیه السلام در رساله‏ ذهبیه مى‏فرماید :

فصد و حجامت پس از عمل جماع خوب نیست. باید میان جماع و حجامت و فصد، حداقل دوازده ساعت فاصله باشد… پس از حجامت نباید بلافاصله به زنان نزدیک شد.

به علاوه مقرر است که انسان بعد از حجامت، از حرکت زیاد و خشم و هیجان بپرهیزد.منبع : تسنیم

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: