ostovaar.ir

کد خبر : ۲۰۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۵ - 04 November 2018
دانستنیها
اکثریت جمعیت در جهان ازگذشته تا امروز از سمت راست رانندگی می کردند اما برخی از کشورها هستند که قانون متفاوتی دارند و از سمت چپ رانندگی می کنند.

کشورهایی که از سمت چپ رانندگی می کنند را بشناسید

تقریبا 75درصد از مردم دنیا از سمت راست رانندگی می کنند. با وجود اینکه اکثر رانندگان از سمت راست رانندگی می کنند، اما هیج استاندارد جهانی برای سیستم رانندگی وجود ندارد و این موضوع منجربه رانندگی سمت چپ در برخی کشورها شده است.

کشورهایی که از چپ رانندگی می کنند ازجمله اغلب کشورهای مستعمره پیشین انگلستان و رانندگانی که از سمت راست رانندگی می کنند امریکا، امریکای لاتین و بیشتر بخش های اروپا می باشد. در این بخش از سرگرمی استوار خلاصه کشورهایی را که از چپ رانندگی میکنند را میخوانید.


اسامی کشورهایی که رانندگی در آنها در سمت چپ است

آسیا

14 کشور آسیایی از چپ رانندگی می کنند. این کشورها شامل هنگ هنگ، بنگلادش، بوتان، مالزی، پاکستان، سنگاپور، اندونزی و سریلانکا هستند. تاری رانندگی از سمت چپ در ژاپن در طول سال های (1607_1867) آغاز شد.

در سال 1872، بریتانیا اولین خط راه آهن را در کشور افتتاح کردند که و چون از سمت چپ حرکت میکرد آغازی برای رانندگی از چپ شد. تیمور شرقی در سال 1976 طبق قوانین اندونزیایی رانندگی از چپ را آغاز کرد که تا امروز نیز ادامه داشته است. ماکائو و هنگ کنگ برخلاف چین، از چپ رانندگی می کنند. تایلند نیز هرگز مستعمره نشد اما از چپ حرکت می کنند.


آفریقا

کشورهای آفریقایی نیز عبور و مرور از چپ دارند؛ از جمله این کشورها مستعمرات سابق بریتانیا همچون کنیا، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، لسوتو، بوتسسوانا، مالاوی، زامبیا، نامیبیا، سوازیلند، اوگاندا و تانزانیا هستند.

دیگر مستعمرات انگلستان مثل سیئرا لئون و نیجریه به دلیل اینکه مستعمره فرانسه شدند از راست حرکت می کنند و موزامبیک هم که مستعمره سابق پرتغال با وجود اینکه پرتغال به کشورهای عبور و مرور از سمت راست پیوست، همچنان از چپ حرکت می کنند.


استرالیا و اقیانوسیه

استرالیا و مناطق آن( از جمله جزیره کریسمس، جزایر کوکوس و جزیره نورفولک) نیز از چپ میرانند. نیوزلند و مناطق آن ( جزایر کوک و توکلئو) نیز در فهرست کشورهایی هستند که از چپ رانندگی می کنند.

از دیگر کشورهایی که از چپ رانندگی میکنند میتوان به مستعمرات سابق بریتانیا ازجمله فیجی، جزایر پیتکایرن، کیریباتی، تووالو و نیو اشاره کرد. نائورو، ساموآ، پاپوا، گینه نو، تونگا و جزایر سلیمان نیز عبور و مرور از چپ دارند.

اروپا

اولین کشوری که رانندگی از سمت چپ را در قرن 18 و در لندن بنیانگذاری کرد انگلستان بود. قانون بزرگراه این قانون را در سال 1835 در انگلستان اعمال کرد. گرچه اغلب کشورهای اروپایی در قرن 21 از راست میرانند، اما انگلستان همچنان از چپ رانندگی می کنند. جرنسی، جزیره مرد، علاوه بر جرسی، وابستگی به پادشاهی بریتانیا همچنان از چپ رانندگی میکنند. ایرلند، مالتا و قبرس نیز از چپ میرانند.


هند غربی

قلمرو خارج از انگلیس همچنان از چپ رانندگی میکنند که آنگویلا، جزایر ترکس و کایکوس ، مونتسرات، جزایر کیمن و جزایر ویرجین بریتانیا است. کشورهایی که قبلا بخشی از امپراطوری بریتانیا بودند ازجمله جامائیکا، ترینیداد و توباگو، سنت کیتس و نویس، سنت وینسنت و گرنادین، باربادوس، سنت لوسیا، باهاما، آنتیگوا و باربودا، دومینیکا و گراندا هستند که از چپ رانندگی می کنند. جزایر ویرجین امریکا نیز عبور و مرور از چپ دارد.

تاریخچه عبور و مرور از چپ

از لحاظ تاریخی، اکثریت جمعیت انسانی همیشه از راست رانندگی میکردند. این نظریه وجود دارد که عبور و مرور از چپ به سفرهای با اسب برمیگردد. و علت احتمالا دسترسی آسانتر به شمشیر درصورت برخورد با دشمن بود.


منبع: 2
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها
پربیننده ترین ها
پر بحث ترین ها