ostovaar.ir

کد خبر : ۶۷۲
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۸ - 19 February 2019
معتادان جنسی علاوه بر وابستگی به رابطه جنسی احساس ناقص بودن و تنهایی و گناه دارند که به اعتیاد مواد مخدر شباهت زیادی دارد.
نشانه های اعتیاد به رابطه جنسی، علل و نتایج آن در زندگی فردی و مشترک
اعتیاد به رابطه جنسی می تواند به گستره ای از رفتارها اشاره کند که در حد افراط انجام می شوند و به طور قابل توجهی زندگی فرد را به شکل منفی تحت تاثیر قرار می دهند.راهنمای تشخیص و آماری اختلالات ذهنی - 5 (DSM - 5) اعتیاد به رابطه جنسی به عنوان شرایط قابل تشخیص در نظر گرفته نمی شود تا به الان، اما تحقیقات نشان دادند که شیوع آزادی رفتار جنسی وجود دارد که مشابه رشد اعتیاد به مواد شیمیایی است.

آیا اعتیاد به پورن مانند اعتیاد به رابطه جنسی است؟
اعتیاد پورن و رابطه جنسی، اختلالی یکسان نیستند. اعتیاد به فیلم های مستهجن نوعی اعتیاد جنسی محسوب می شود و می تواند متفاوت از انواع دیگر اعتیاد به رابطه جنسی باشد. مانند اعتیاد به رابطه جنسی، "اعتیاد به پورن" می تواند منجر به پریشانی و عواقب جدی در بسیاری از جنبه های زندگی شود. 

انواع مختلف اعتیادهای رابطه جنسی چیست؟
هیچ دسته بندی مشخصی وجود ندارد، اما اعتیاد رابطه جنسی می تواند اشکال مختلفی باشد از جمله اعتیاد به:
– فیلم های مستهجن
– فحشا
– رویا یا خیال
– رفتار سادیستی یا مازوخیستی
– کارهای جنسی بیش از حد، باشد

نشانه ها، علائم و اثرات اعتیاد جنسی یا پورنوگرافی چه هستند؟
نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد آیا فرد معتاد به رابطه جنسی است یا خیر. 

نشانه های عاطفی اعتیاد به رابطه جنسی:
اگر شما یا کسی که دوستش دارید از اعتیاد جنسی رنج می برد، ممکن است مرزهای سالمی نداشته باشید. اگر همسر شما به فیلم های مستهجن و یا رابطه جنسی معتاد است، ممکن است احساس غربت، منزوی، افسرده، عصبانی، و یا تحقیر کردن خود را داشته باشید.

اگر شما به رابطه جنسی اعتیاد پیدا کردید، ممکن است به راحتی با افراد از نظر جنسی و یا عاطفی درگیر شوید، صرف نظر از اینکه شما آن ها را خوب می شناسید یا خیر.

از آنجا که بیشتر معتادان به رابطه جنسی می ترسند، ممکن است در روابطی بمانند که سالم نیست، یا ممکن است از رابطه ای به رابطه دیگر بروند. زمانی که تنها باشند، ممکن است احساس خالی بودن یا ناقص بودن داشته باشند. آن ها همچنین ممکن است احساس گناه، تنهایی و یا ترس را القا کنند.

نشانه های فیزیکی اعتیاد به رابطه جنسی:
اگرچه اعتیاد جنسی و یا اعتیاد به پورنوگرافی می تواند اثرات جانبی فیزیکی زیادی ایجاد کند، اما نشانه های فیزیکی این اختلال وجود دارد با این حال، رایج ترین نشانه فیزیکی اعتیاد جنسی، حس بی حرکتی طی وسواس جنسی یا عاطفی است. 

اثرات و عوارض اعتیاد به رابطه جنسی:
در حدود 38 درصد از مردان و 45 درصد زنان معتاد به رابطه جنسی، در نتیجه رفتار خود، یک بیماری مقاربتی دارند.بارداری نیز یک عارضه جانبی شایع است که می تواند رخ دهد.

در یک نظرسنجی، نزدیک به 70 درصد از زنان معتاد به رابطه جنسی، گزارش دادند که حداقل یک بارداری ناخواسته را تجربه کرده اند علاوه بر این، اعتیاد به رابطه جنسی به احتمال زیاد تاثیر منفی بر روی چندین نقطه بر زندگی فرد دارد. می تواند منجر به موارد زیر شود: 
– کاهش روابط شخصی، روابط اجتماعی و خانوادگی
– کاهش تمرکز و بهره وری در کار
– پیامدهای فیزیکی مانند اختلال عملکرد جنسی و یا بیماری های مقاربتی
– می تواند اثرات روانی عمیقی داشته باشد، مانند احساس شرمساری، عدم کفایت و پریشانی عاطفی

این بیماری می تواند منجر به اختلالات روانی شود، مانند: 
– اضطراب
– افسردگی
– سو استفاده در مواد مخدر
– مشکلات مربوط به کنترل انگیزشی و حساسیت احساسی
– علایم نوع وسواس - اجباری

مهم است بدانید که پرداختن به مشکلات مشترک در زندگی فرد، مانند افسردگی، اضطراب اجتماعی، یا انزوای اجتماعی می تواند راحت تر شود تا از اعتیاد جنسی بهبود پیدا کند.

آیا من به رابطه جنسی اعتیاد دارم؟ از کجا متوجه این مشکل شوم؟
بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای ارزیابی مناسب اعتیاد جنسی مشورت کنید، با این حال، می توانید به دنبال علائم زیر باشید:

– احساس ناتوانی در کارهای جنسی
– انتخاب های جنسی شما زندگی شما را غیرقابل کنترل می کند
– خجالت, شرمساری و حتی حس نفرت نسبت به اعمال جنسی خود
– شما به خودتان قول می دهید که تغییر خواهید کرد, اما نمی توانید آن قول را حفظ کنید
– شما " انقدر درگیر روابط جنسی هستید که مثل مراسمی برای شما می شود

کمک به فرد مبتلا به اعتیاد رابطه جنسی:
بدانید که اگر چه اعتیاد به روابط جنسی و پورن به صورت رسمی " اعتیاد " نیستند, اما این شرایط وجود دارند و اغلب با عواقب نامطلوب و سطوح بالای پریشانی, احساس گناه و آشفتگی عاطفی حضور دارند. 

چه چیزی باعث اعتیاد به روابط جنسی می شود؟
اعتیاد جنسی, مانند اعتیاد به پورن, می تواند به دلیل عواملی که تمام جنبه های زندگی فرد را در بر می گیرد, توسعه یابد. این ها شامل: 

عوامل زیستی:

 ژن ها:ممکن است یک زمینه ژنتیکی برای تنظیم هیجانی, تکانشگری, یا رفتار جستجوی هیجانی داشته باشید.

 هورمون ها:همانطور که انتظار می رود, سطوح بالاتری از هورمون های جنسی مانند تستوسترون و استروژن بر میل جنسی تاثیر می گذارند.

چه عاملی باعث اعتیاد به رابطه جنسی می شود؟
عوامل روان شناسی:

تاثیرات محیطی:عوامل محیطی , از جمله رویدادهای نامطلوب مانند سو استفاده و یا قرار گرفتن در معرض رابطه جنسی, می تواند برخی از ویژگی های زمینه ای موثر بر رفتار جنسی را افزایش دهد.

 سلامت روان:اضطراب, افسردگی, اختلالات شخصیت, کنترل تکانه پایین, و اضطراب در عملکرد ممکن است به طور همزمان مسائلی باشند که فرد در کنار اعتیاد جنسی دارد. آن هایی که مبتلا به اختلال دو قطبی هستند یا تمایل به حالات " دیوانه وار " دارند, احتمال بیشتری دارد که رفتارهای جنسی بیش از حد یا پر خطر داشته باشند.

 عوامل اجتماعی:نپذیرفتن روابط و حلقه های اجتماعی می تواند منجر به روش های دیگر و کم تر سالم برای پیدا کردن خشنودی جنسی شود.

علت اعتیاد به رابطه جنسی چیست؟
انزوای اجتماعی:نه تنها انزوای اجتماعی, احتمال جستجوی راه های نامناسب برای ارضای جنسی را افزایش می دهد, بلکه منجر به بیماری هایی مانند افسردگی و بیماری های جسمی می شود که می تواند به اعتیاد جنسی یا رفتارهای ناسالم جنسی کمک کند. 

یادگیری اجتماعی:تماشای دیگران که رفتاری را انجام می دهند, یا " الگوسازی " یک راه برای یادگیری چیزی جدید است - به خصوص زمانی که شما "هویت " را با آن فرد شناسایی می کنید.

بنابراین داشتن یک دوست, یا گروهی از دوستان, که در فعالیت های جنسی بیش از اندازه شرکت می کنند, می تواند شما را به شیوه ای بسیار زیرکانه و در عین حال قدرتمند, تحت تاثیر قرار دهد.
 
آیا اعتیاد به رابطه جنسی می تواند درمان شود؟
بله, اعتیاد به رابطه جنسی می تواند درمان شود. شما معمولاً می توانید با یک متخصص سلامت روانی, مانند یک روان شناس و یا مددکار اجتماعی صحبت کنید. آن ها به شما کمک خواهند کرد تا با برخی از عوامل زیربنایی که رابطه جنسی یا اعتیاد را حفظ می کنند, آشنا شوید و آموزش می دهند که با افکار, احساسات و رفتارهای خود به شیوه ای سالم کنار بیایید.

 برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:
درمان انفرادی: 60 - 30 دقیقه جلسات با یک متخصص سلامت روانی تایید شده، بر روی رفتار وسواس جنسی شما و هر گونه اختلالات در حال رخ دادن، متمرکز است.


چگونگی درمان اعتیاد به رابطه جنسی
درمان شناختی - رفتاری (CBT):این مورد بر این ایده تمرکز دارد که رفتارها، عواطف و افکار ما همگی به هم مرتبط هستند و برای تغییر افکار منفی به افکار مثبت و صحبت با خود، کار می کنند.

 درمان روان شناختی:حول این قضیه است که خاطرات و تعارضات ناخودآگاه بر رفتار ما تاثیر می گذارند، درمان روان شناختی، نفوذگران اولیه کودکی را از عادات کنونی یا عوامل فعلی که به اعتیاد جنسی جاری کمک می کنند، آشکار می کند.

راه های درمان اعتیاد به رابطه جنسی
دیالکتیکیگ - درمان رفتاری (DBT):این چهار جز عبارتند از:گروه آموزش مهارت ها، درمان فردی، آموزش انفرادی، و تیم مشاوره و این چهار جز برای آموزش چهار مهارت:ذهن آگاهی، تحمل پریشانی، کارایی بین فردی و تنظیم احساسات طراحی شده اند.

 گروه درمانی: درمان گروهی به گونه ای طراحی شده است که رفتارهای منفی و زیان آور را با رفتارهای مثبت اجتماعی جایگزین کند.

 مشاوره زوجین یا مشاوره ازدواج: این می تواند برای فرد معتاد به رابطه جنسی و یا شریک زندگی اش بسیار مفید باشد. مشاوره زوجین می تواند به بهبود مهارت های ارتباطی، اعتماد و عملکرد جنسی سالم بین آنها کمک کند.

درمان بیمارستانی اعتیاد به رابطه جنسی
درمان با بستری شدن: برخی مراکز درمان بستری برای درمان اعتیاد جنسی و فیلم های مستهجن طراحی شده اند. بیمار در محل درمان برای مدتی ساکن است، به طوری که می تواند بدون مزاحمت و وسوسه های زندگی روزمره، بر فرآیند التیام تمرکز کند. 

دارو:آیا دارو برای این اعتیاد وجود دارد؟
در حال حاضر هیچ داروی مجازی برای درمان اعتیاد جنسی وجود ندارد. اعتیاد جنسی و اختلالات جنسی مرتبط اغلب با شرایطی مانند اضطراب و افسردگی همراه است و می تواند با داروهای ضد افسردگی درمان شود.

ضدافسردگی هایی به نام SSRIs (مهارکننده های انتخابی) می تواند تمایلات جنسی شدید و وسوسه را کاهش دهد که با کاهش واکنش مغز به رفتارهای پاداش دهی مشخص می کنند.اگر یک بیمار به شدت به داروهای ضد افسردگی واکنش نشان ندهد، چند گزینه دیگر نیز وجود دارد.

نالترکسون، دارویی که برای درمان اعتیاد به الکل و مواد افیونی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، نشان داده شده است که رفتارهای وسواسی اجباری جنسی را نیز کاهش می دهد. علاوه بر این، داروهای ضد آندروژنی می توانند با کاهش سطح هورمون مردانه در بدن به جلوگیری از تمایل جنسی کمک کنند.

با اینحال، فقدان آزمایش های کنترل شده در تحقیقات بر روی داروها و عوارض جانبی جدی گزارش شده است و سوالاتی در مورد اثربخشی کلی آن ها مطرح شده است و علاوه بر این، تاثیر داروهای ضد آندروژنی موقتی است و سطح هورمون به حالت عادی بازمی گردد.

نظارت بر مصرف دارو:
اگر پزشک دارو تجویز کرد، دقت کنید که برچسب را به دقت بخوانید و از دستور مصرف دکتر برای استفاده می کنید. 

عوارض جانبی داروهای اعتیاد به رابطه جنسی:
اگرچه هیچ داروی مورد تایید FDA برای اعتیاد به رابطه جنسی و فیلم های مستهجن وجود ندارد، اما داروهای ضد افسردگی یکی از رایج ترین داروهای تجویز شده برای درمان اعتیاد جنسی هستند. داروهای ضد افسردگی بسیار ایمن هستند اما می توانند اثرات جانبی داشته باشند. 

– اختلالات روانی
– افزایش وزن
– اختلالات خواب
– اضطراب 

نالترکسون، دارویی که برای درمان اعتیاد به الکل و افیونی های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد، در برخورد با اعتیاد جنسی و فیلم های مستهجن وعده داده شده است.

عوارض مصرف داروهای درمانی اعتیاد به رابطه جنسی

ممکن است برخی عوارض جانبی هم داشته باشند، مثل:
– عصبانیت
– سرگیجه
– سردرد
– حالت تهوع
– استفراغ
– اسهال
– درد ماهیچه و یا مفاصل
– اختلالات خواب
– جوش
– فقدان اشتها
– درد شکم
– تحریک پذیری
– خواب آلودگی
– عصبانی بودن

اعتیاد به رابطه جنسی با چه عوارضی درمان می شود؟

در حالی که این عوارض جانبی ممکن است مشکل آفرین باشد، اما برخی عوارض جانبی بسیار خطرناک تر و مهلک هستند:
– توهم
– سردرگمی
– استفراغ شدید و یا اسهال
– دید تار

 اگر هر یک از این عوارض جانبی جدی را تجربه کردید، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

اعتیاد به رابطه جنسی و عوارض داروهایش

ضدآندروژن ها، داروهایی که اثرات هورمون های مردانه را مسدود می کنند، با مجموعه ای از عوارض جانبی وجود دارند: 

– ضعف حافظه
– کاهش تمرکز
– کاهش مهارت های کلامی
– مودی شدن
– گریه بیش از حد
– افسردگی
– اضطراب
– گرگرفتگی
– درد شکمی
– اسهال
– یبوست
– تهوع / استفراغ
– افزایش وزن / افزایش در ذخایر چربی
– پوکی استخوان
– کاهش جرم ماهیچه
– خستگی

**داروهای معرفی شده به هیچ وجه بدون تجویز پزشک نباید مصرف شوند چراکه عوارض جدی به دنبال خواهند داشت** 

شباهت های بین اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به رابطه جنسی:

اثرات آن بر مغز
اعتیاد به مواد مخدر و اعتیاد به مواد مخدر اثرات مشابهی بر مغز دارند - در درجه اول بر سیستم پاداش مغز از طریق یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین تاثیر می گذارند.

وقتی فرد نیاز یا میلی را ارضا می کند که برای بقا یا تولید مثل حیاتی است، دوپامین آزاد می شود و باعث می شود فرد لذت یا شادی را تجربه کند. این امر انتظار پاداش را تقویت می کند و تمایل به مشارکت در رفتار زیرین را افزایش می دهد. 

استفاده از دارو، ترشح دوپامین را تحریک می کند و آن رفتارهای لازم برای بقا را تقلید می کند و باعث می شود فرد به طور فزاینده ای به داروها برای انتشار دوپامین وابسته شود. 

اعتیاد به رابطه جنسی به روش مشابهی عمل می کند؛ هر بار فرد معتاد جنسی در رفتارهای جنسی فعالیت می کند، و یا او اندورفین را تجربه می کند و باعث ایجاد انگیزه قوی برای درگیر شدن در رفتار می شود. 

این یک چرخه معیوب است و فرد می فهمد که توسط میل به پاداش هدایت و کنترل می شود. 

این چیزی است که باعث می شود معتادان دچار مشکل شوند و دلیل اینکه چرا کمک حرفه ای باید پی گیری شود.

اعتیاد به رابطه جنسی چه شباهتی به اعتیاد به مخدر دارد؟
وابستگی: بسیاری از معتادان جنسی معتقدند که آن ها کنترل رفتارهای خود را در دست دارند، اما بدون درمان مناسب، آن ها نمی توانند وابستگی را رشد دهند. مهم است که علائم و نشانه های وابستگی را بدانید تا بتوانید بلافاصله به دنبال کمک باشید. برخی از نشانه ها عبارتند از:

– فقدان کنترل در رابطه با فعالیت جنسی
– نشانه های رشد علائم
–  تمایل به رفتارهای جنسی
– اجتناب از مسئولیت ها و فعالیت های لذت بخش به نفع رفتار جنسی

اعتیاد به رابطه جنسی و وابستگی به آن
شاید مهم ترین نشانه ای که فرد به رابطه جنسی وابسته است این است که با وجود عواقب منفی ناشی