ostovaar.ir

کد خبر : ۶۸۶
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۰ - 22 February 2019
با توجه به اینکه زنان در راهپیمایی اربعین حضور دارند می خواهیم بدانیم حکم حضور آنها در راهپیمایی اربعین چیست؟
حضور زنان در راهپیمایی اربعین از نجف به کربلا چه حکمی دارد؟
رعایت حدود شرعی اشکال ندارد بلکه رجحان دارد. حضور زنان در راهپیمایی عظیم و موج بزرگ اربعین حسینی از نجف اشرف به کربلای حسینی چه حکمی دارد؟

آیت الله العظمی سیستانی (حفظه الله تعالی)
پاسخ: با رعایت حدود شرعی اشکال ندارد بلکه رجحان دارد.

فضیلت پیاده روی تا کربلا در اربعین
یکی از بهترین و پر ثواب ترین کارها برای مسلمانان جهان پیاده روی تا حرم امام حسین (ع) در روز اربعین است و خداوند به زائران پیاده ای که در روز اربعین به کربلا می رسند پاداش بزرگی را خواهد داد.


امام صادق (ع) فرموده است
«من خرج من منزله یرید زیاره قبر الحسین بن علی (ع) کان ماشیا کتبت له بکل خطوه حسنه و محا عنه سیئه…»

هر کس به قصد زیارت امام حسین(علیه السلام) پیاده از خانه اش خارج شود، خداوند در مقابل هر گام، برای او حسنه ای می نویسد و گناهی از او می زداید.

فاضل دربندی می نویسد:این پیاده بودن، یا به جهت فقیر بودن زائر است که نشان می دهد این زیارت، برخاسته از شوق و محبت است، یا به جهت آن است که زائر، خود را در برابر سلطان اقلیم جوانمردی و خورشید سپهر عصمت و شهادت، کوچک می شمارد و در راه او، رنج سفر پیاده را بر خود هموار می کند و هر دو ارزشمند است.

معاویه بن وهب، از اصحاب امام صادق(ع) می گوید:خدمت آن حضرت رسیدم. در مصلای خود در خانه اش نشسته بود و پس از نماز با خداوند راز و نیاز می کرد.

از جمله در دعا نسبت به زائران قبر بدن های خود را در این راه در معرض قرار می دهند… خدایا رحمت کن بر چهره هایی که آفتاب، رنگ آن ها را تغییر داده، صورت هایی که متوجه قبر اباعبدالله است، چشم هایی که در محبت ما اشک می ریزد… خدایا این جان ها و بدن ها را به تو می سپارم، تا کنار حوض کوثر به هم برسیم…»

این سنت زیارت پیاده، از زمان ائمه بوده است و تاکنون نیز ادامه دارد و اجر بیشماری برای آن نقل شده است.


امام حسین (ع) و محرم


عاشورا و تاسوعای حسینی
اربعین حسینی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: