ostovaar.ir

کد خبر : ۷۳۶
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱ - 11 October 2019
کشور ایران، یکی از مهم‌ترین کشورهای آسیایی به شمار می‌آید و از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی، دارای نقش تعیین کننده‌ای در منطقه‌ خاورمیانه می‌باشد. کشور ایران، کشوری پهناور با مساحت تقریبی 1.648 میلیون کیلومتر مربع می‌باشد که 80.28 میلیون نفر را نیز در خود جای ...
بیوگرافی کامل کشور ایران
نام کشور : جمهوری اسلامی ایرانی
نام بین المللی : ISLAMIC REPUBLIC OF IRAN
مساحت : 1648195 کیلومتر مربع
جمعیت : 82 میلیون نفر
پایتخت : تهران
دین رسمی : اسلام
زبان رسمی : فارسی
واحد پول : تومان

براساس تقسیمات کشوری 
- تعداد استانها : 31
- تعداد شهرستانها : 397
- تعداد بخشها : 984
- تعداد شهرها : 1154
- تعداد دهستانها : 2499

- مرتفع‌ترین نقطه ایران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع
- طولانی‌ترین رود : رود کارون با 950 کیلومتر امتداد (تنها رود قابل کشتیرانی )
- بزرگ‌ترین دریاچه : دریاچه ارومیه با 4868 کیلومتر مربع وسعت
- بزرگ‌ترین جزیره : جزیره قشم با 1491 کیلومتر مربع وسعت
- حکومت : حکومت ایران، جمهوری اسلامی و روز ملی آن روز بیست و دوم بهمن می باشد.

پرچم‌ ایران
از سه‌ ردیف افقی مساوی‌ تشکیل شده که‌ رنگ‌ سبز در بالا، سفید در وسط‌ و قرمز در پایین‌قرار دارد. آرم‌ ملی (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفید قرار گرفته است‌. ‌ کلمه الله اکبر با رنگ‌ سفید و رسم‌ الخط عربی‌ 11 مرتبه در طول لبه پایین ردیف سبز و 11 مرتبه‌در طول لبه بالای ردیف قرمز تکرار گردیده است‌.


نام‌ 31 استان‌ ایران
آذربایجان شرقى، آذربایجان غربى، اردبیل، اصفهان، البرز، ایلام، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبى، خراسان‌ رضوى، خراسان شمالى، خوزستان، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمان، کرمانشاه، کهکیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مرکزى، هرمزگان، همدان، یزد


دوره های تاریخی ایران بعد از اسلام
•    طاهریان (۸۲۰ - ۸۷۳ م. / ۲۰۵ - ۲۵۹ ه. ق. / ۱۹۹ -۲۵۲ خ.) بنیان‌گذار طاهر ذوالیمینین
•    صفاریان (۸۷۵-۹۰۰ م. / ۲۶۱ - ۲۸۷ ه. ق. / ۲۵۴ - ۲۷۹ خ.) بنیان‌گذار یعقوب لیث
•    سامانیان (۸۷۵-۹۹۹ م. / ۲۶۱ - ۳۸۹ ه. ق. / ۲۵۴ - ۳۷۸ خ.) بنیان‌گذار نصر یکم شهریاران بزرگ اسماعیل سامانی و نصر بن احمد
•    زیاریان (۹۲۸ - ۱۰۷۰ م. / ۳۱۵ - ۴۶۲ ه. ق. / ۳۰۶ - ۴۴۹ خ.) بنیان‌گذار مرداویج پسر زیار شهریار معروف قابوس بن وشمگیر
•    بوییان (۹۳۲ - ۱۰۴۹ م. / ۳۲۰ - ۴۴۰ ه. ق. / ۳۱۱ - ۴۲۸ خ.) بنیان‌گذار عمادالدوله علی شهریار بزرگ عضدالدوله
•    غزنویان (۹۹۸ - ۱۱۶۰ م. / ۳۸۸ - ۵۵۵ ه. ق. / ۳۷۷ - ۵۳۹ خ.) بنیان‌گذار سلطان محمود غزنوی
•    سلجوقیان (۱۰۳۸ - ۱۱۹۴ م. / ۴۲۹ - ۵۹۰ ه. ق. / ۴۱۷ - ۵۷۳ خ.) بنیان‌گذار طغرل بیک شهریاران بزرگ ملکشاه و سلطان سنجر
•    خوارزمشاهیان (۱۰۷۸ - ۱۲۲۰ م. / ۴۷۰ - ۶۱۷ ه. ق. / ۴۵۶ - ۵۹۹ خ.) بنیان‌گذار (انوشتکین غرجه) شهریار معروف محمد خوارزمشاه
•    ایلخانیان (۱۲۵۶ - ۱۳۳۶ م. / ۶۵۴ - ۷۳۶ ه. ق. / ۶۳۵ - ۷۱۴ خ.) بنیان‌گذار هولاکوخان
•    تیموریان (۱۳۷۰ - ۱۴۹۸ م. / ۷۷۱ - ۹۰۳ ه. ق / ۷۴۸ - ۸۷۷ خ.) بنیان‌گذار تیمور گورکانی
•    صفویان (۱۵۰۱ - ۱۷۲۳ م. / ۹۰۶ - ۱۱۳۵ ه. ق. / ۸۷۹ - ۱۱۰۲ خ.) بنیان‌گذار شاه اسماعیل یکم شهریار بزرگ شاه عباس یکم
•    افشاریان (۱۷۳۵ - ۱۷۴۸ م. / ۱۱۴۸ - ۱۱۶۱ ه. ق. / ۱۱۱۴ - ۱۱۲۷ خ.): بنیان‌گذار نادرشاه
•    زندیان (۱۷۵۰ - ۱۷۹۵ م. / ۱۱۶۳ - ۱۲۰۹ ه. ق. / ۱۱۲۹ - ۱۱۷۳ خ.) بنیان‌گذار کریم‌خان زند
•    قاجاریان (۱۷۹۵ - ۱۹۲۷ م. / ۱۲۰۹ - ۱۳۴۵ ه. ق. / ۱۱۷۳ - ۱۳۰۵ خ.) بنیان‌گذار آقامحمدخان شهریار بزرگ ناصرالدین شاه
•    سلسله پهلوی (۱۹۲۶ - ۱۹۷۹ م. / ۱۳۴۴ - ۱۳۹۹ ه. ق. / ۱۳۰۴ - ۱۳۵۷ خ.) بنیان‌گذار رضاشاه
•    جمهوری اسلامی (آغاز ۱۹۷۹ م. / ۱۳۹۹ ه. ق. / ۱۳۵۷ خ.) بنیان‌گذار روح‌الله خمینی

جاودانه ترین اسطوره های ایران
آذرباد : یکی از موبدان و دانشمندان ایرانی در زمان اردشیر بابکان .

آذربرزین: پسر فرامرز که با بهمن پسر اسفندیار جنگید که یکی از پهلوانان ایرانی میباشد و آتشکده ای هم به  همین نام وجود دارد .     
                                             
آذر کیوان : حکیمی و عالمی ایرانی از سرزمین فارس که در قرن یازدهم هجری حیات داشته است.

آرش کمانگیر : پهلوان ایرانی در عهد منوچهر شاه که در تیر اندازی سر آمد زمان خود بوده است که در جنگ میان منوچهر و افراسیاب قرار بر پرتاب کردن تیری میگذارند تا مرز میان ایران و توران را تعین کند آرش از طربستان تیری پرتاب کرد که در مرو فرود آمد و بعد از آن جانش را در راه ایران زمین فدا نمود .

آریه : سردار معروف و بزرگ ایرانی که به حمایت از پادشاهی کورش صغیر برخواست .          
           
آیین گشسب : سردار بزرگ ایران که در زمان هرمز چهارم فرماندهی لشگر ایران را بر عهده داشت. 

ابولولو : یا همان فیروز نهاوندی . پس از یورش تازیان به ایران به سرکردگی عمربن خطاب- فیروزنهاوندی و تعداد بیشماری از ایرانیان به غلامی اعراب در آمدند . فیروز غلام مغیره بن شعبه شد و با زیرکی و در جهت انتقام خون نیاکانمان عمربن خطاب خلیفه دوم را با ضربه های کارد کشت و این جنایتکار تازی را از صحنه روزگار محو کرد.

ابومسلم خراسانی : عبدالرحمن بن مسلم خراسانی یکی از دلیران و آزادیخواهان ایران که در سال 129 هجری در مرو و بر ضد مروان بن حمار خلیفه اموی قیام نمود و در صدد بر آمد که نهضتی ایرانی و بدور از فرهنگ تازیان در ایران بر پا کند که به همین دلیل نامش جاوید گشت .   
                     
آریوبرزن : سردار بزرگ ایران که با شهامتی در خور ستایش و ماندگار لشگر ایران را تا آخرین لحظه در برابر ارتش اسکندر نگهداشت و مقاومت نمود و جان سپرد و حماسه ای در تاریخ ایران از خود بر جا گذاشت .   

استاذسیس : سردار دلیر ایران که در نواحی هرات و بادغیس و سیستان بر ضد منصور خلیفه ستمگر عباسی قیام کرد و عاقبت به فرمان منصور در بغداد به دار آویخته شد و یکی از سمبلهای عرب ستیزی را در ایران به جای گذاشت و درس وطن پرستی در برابر یورش بیگانگان برای جوانان به جای گذاشت.

اشک : بنیانگذار سلسله شاهنشاهی اشکانیان که دست حکومت سلکوکیان یا یوناینان را که حدود 100 سال بر کشور ما تسلط پیدا کرده بودند و کشور ما را اشغال نموده بودند کوتاه کرد و حکومتی برخواسته از فرهنگ ایرانی بر پا کرد .

انوشیروان : ملقب به نوشیروان دادگر پادشاه معروف ساسانی که با بنیان گذاشتن قوانین حکومتی و دادگستری خود نامش را در تاریخ ایران به ثبت رساند .

بابک خرمدین : سردار دلیر و پیشوای نهضت خرمدینیان یا سرخپوشان که بر ضد حکومت عرب قیام کرد و 22 سال دست یورش گران عرب را از کشور ما کوتاه کرد و مبدل به سمبلی از مقاومت ایرانیان در برابر حمله بیگانگان به کشور شد که در نهایت وحشیگری به دست معتصم تکه تکه شد ولی نامش همیشه جاوید گشت .

برزمهر : پهلوان و دلیر مرد ایران در زمان پادشاهی بهرام گور.   
                                                    
برزویه : طبیب و اندیشمند مخصوص انوشیروان عادل که کتاب کلیله و دمنه را از هند به ایران آورد و به زبان پهلوی ترجمه کرد .

بلاش : یکی از پادشاهان اشکانی که به اشک بیست و دوم معروف بود و در سالهای  51 تا 77  میلادی پادشاهی ایران را بر عهده داشت و خدمتی بزرگ به ایران زمین نمود زیرا کتاب ارزشمند ایرانیان ( اوستا ) که در زمان حمله اسکندر به ایران از میان رفته بود با تلاش و همت او دوباره گردآوری شد .

بوذرجمهر: معروف ترین و اندیشمند ترین وزیر دربار انوشیروان دادگر که گفتگوی های خرد ورزانه او در تاریخ ایران ثبت گشته است .

بهرام چوبین : سردار دلیر ایران که در زمان پادشاهی هرمز چهارم ایران را از حمله وحشیانه ترک ها نجات داد و با لشگر کشی و حمله به آنان ارتش آنان را شکست داد که بعدها در جنگ با رومیان شکست خورد.

پیروزان : یکی از سرداران ایرانی در زمان یزدگرد سوم  که در جنگهای ایرانیان با اعراب رشادتهای از خود بر جای گذاشت .

تنسر: پیشوای بزرگ دینی (زرتشتی) ایرانیان در زمان پادشاهی اردشیر بابکان عنوان هیربدان هیربد را داشته است که گامهای بزرگ در راه دین بهی برداشته است .

جمشید : پسر طهمورث - چهارمین پادشاه پیشدادی  که جشن نوروز را بنیان نهاد و رسوم و آیین هایی شادی برای ایرانیان بر جا گذاشت که او را جم یا جمشاسب هم گفته اند .

جاماسب : مردی دانا و خردمند که گفته اند داماد زرتشت اسپیتمان بوده و نیز وزیر گشتاسب شاه .

حلاج : حسن ابن منصور حلاج . از عرفای مشهور قرن سوم هجری که با گفتن عقاید مخالف خود علیه اعراب به شهرت رسید . او را صاحب کشف و کرامت دانسته اند و چون در زمان المقتدر خلیفه عباسی خلاف موازین وعقاید اسلامیان افراطی آن زمان سخن گفته بود به اصرار فقهای بغداد او را دستگیر و مدت هشت سال در زندان سر کرد و سپس وی را از زندان در آوردند و بعد از زدن هزار ضربه شلاق به وی هر دو دست وی را قطع کردند و سپس هر دو پای وی را بریدند و بعد جسدش را سوزاند واین وحشیگریهای اعراب که به نام اسلام کردند هزاران بار در تاریخ ما به ثبت رسیده است . جمله معروف و جنجالی  اناالحق  از این بزرگمرد بود.     
   
خسرو پرویز : یکی از پادشاهان با شکوه و جلال - تاریخ ایران که در ساخت کاخ تیسفون و مدائن نقش بزرگی ایفا نمود که این کاخ بعدها به کاخ سفید ایرانیان ملقب گشت و یکی از زیبایی های تاریخ ( از نظر هنر پارسی و آرکهای بکار رفته شده در آن ) شمرده میشود . خسرو پرویز سازنده حماسه بزرگ خسرو و شیرین نیز بود که عشق جاودانه اش به شیرین برای همیشه در تاریخ به ثبت رسید . که با اندوه بعدها از فره ایزدی دور میگردد و از آن مقام و ابهت خود میکاهد .                                                                

خشیارشا : فرزند داریوش کبیر . او یکی دیگر از جانشینان بر حق پادشاهی هخمانشیان بود که وی را فاتح سرزمین های یونان میدانند . او یونان را که شامل 20 کشور بود به کلی تصرف کرد . دلیل لشگر کشی وی عدول کردن یونانیان از قوانین آن روزگار بود زیرا لیدی که جزوی از ایران بود توسط یونان به آتش کشیده شده بود و خشیارشا در صدد بر آمد این کار زشت را که در آن زمان نزد پارسیان گناه محسوب میشده است جبران نماید که موفق نیز شد.

داریوش کبیر : در سال 521 بر تخت پادشاهی ایران زمین جلوس کرد و بزرگترین و شکوهمند ترین پادشاهی تاریخ را از خود به جای گذاشت . او پیرو دین بهی و مزدیسنا زرتشت بود و همواره منش و بزرگی کورش را دنبال میکرد . او ساخت کاخ پرسپولیس را آغاز نمود و بعد از سه سال بررسی و ساختن ماکت از کاخ پرسپولیس با کمک مهندسی مصری که بعدها به موزه هنر تمام کشورها شناخته شد بنای این کاخ جاودانه را گذاشت و بیش از نیمی از آن را در زمان خود ساخت و ادامه ان توسط جانشینش خشیارشا تکمیل و بعد از وی فرزند او .داریوش برای ساخت کاخ پرسپولیس که نمایشگاه هنر آسیا بوده 25 هزار کارگر به صورت 10 ساعت در تابستان و 8 ساعت در زمستان به کار گماشته بود و به هر استادکار هر 5 روز یکبار یک سکه طلا ( داریک ) می داده و به هر خانواده از کارگران به غیر از مزد آنها روزانه 250 گرم گوشت همراه با روغن – کره – عسل و پنیر میداده است و هر 10 روز یکبار استراحت داشتند . داریوش در هر سال برای ساخت کاخ به کارگران بیش از نیم میلیون طلا مزد می داده است که به گفته مورخان گران ترین کاخ دنیا محسوب میشده . این در حالی است که در همان زمان در مصر کارگران به بیگاری مشغول بوده اند بدون پرداخت مزد که با شلاق همراه بوده است .داریوش بزرگ کانالی در 2500 سال پیش ساخت که بعدها به کانال سوئز معروف گردید . طول این کانال دریایی به بیش از 161 کیلیومتر میرسیده است و از عرض آن دو کشتی به راحتی عبور میکردند .  داریوش بزرگ ایران را به بزرگ ترین کشور جهان مبدل کرد ( بیش از 28 کشور ) . داریوش بزرگ آموزش رایگان را برای قشر عوام کشور به صورت اجباری در آورد و طرح سواد آموزی را اجباری و به صورت کاملا رایگان بنیان گذاشت که به موجب آن همه مردم می بایست خواندن و نوشتن بدانند که به همین مناسبت خط آرامی یا فنیقی را جایگذین خط میخی کرد که بعدها خط پهلوی نام گرفت . ( داریوش به حق متعلق به زمان خود نبود و 2000 سال جلو تر از خود می اندیشید . ) داریوش در سال دهم پادشاهی خود شاهرای بزرگ کورش را به اتمام رساند و جاده سراسری آسیا را احداث کرد که از خراسان به مغرب چین میرفت که بعدها جاده ابریشم نام گرفت .داریوش پادگان و نظام وظیفه را در ایران پایه گذاری کرد و به مناسبت آن تمام جوانان چه فرزند شاه و چه فرزند وزیر باید به خدمت بروند و تعلیمات نظامی ببینند تا بتوانند از سرزمین پارس دفاع کنند . تقویم کنونی ( ماه 30 روز ) به دستور داریوش پایه گذاری شد و او هیاتی را برای اصلاح تقویم ایران به ریاست دانشمند بابلی "دنی تون” بسیج کرده بود . بر طبق تقویم جدید داریوش روز اول و پانزدهم ماه تعطیل بوده و در طول سال دارای 5 عید مذهبی و 31 روز تعطیلی رسمی که یکی از آنها نوروز و دیگری سوگ سیاوش بوده است . در زمان داریوش به مردانی که زنانشان باردار بودند مرخصی داده می شده است !همین مردان در صورتی که در سفر بودند به زنانشان مقرری در غیاب شوهراشنان پرداخت می شده ! و هزارات اقدام دیگر...

رابعه : نخستین زن ایرانی که پس از حمله وحشیانه اعراب به ایران و تسلط کامل به کشورمان به زبان پارسی اصیل شروع به سرودن شعر کرد . زمانش را برابر با رودکی گفته اند . گفته شده است که حارث برادر رابعه غلامی خوبرو به نام بکتاش داشت که بعدها رابعه عاشق بکتاش میشود که در اثر این عشق حارث فرمان میدهد که رابعه را به حمام ببرند و رگهایش را بزنند و بعد از آن درب حمام را گل بگیرند که بعد از آن رابعه با خون خود شعرهایش را بر دیوار حمام نوشت و به ناکامی از جهان بدرود گفت . 
                           
رستم : ملقب به تهمتن . پهلوان بزرگ ایران . فرزند زال و رودابه . نواده سام و مهراب کابلی که در عهد کیقباد و کیکاوس و کیخسرو با تورانیان جنگید و از خود دلاوری ها و رشادتهای شگفت انگیز بر جای گذاشت .

رستم فرخزاد : سردارکبیرایران که در جنگ با اعراب کشته شداوسپهسالار بزرگ ارتش ایران در زمان پادشاهی یزدگرد سوم بود که حماسه ای در جنگ قادسیه بوجود آورد که تاریخ نیاکانمان را زیبا تر از همیشه ساخت .

زرتشت اسپیتمان : نخستین پیام آور صلح و خرد و اندیشه جهان که تاریخ زیستن او را از حدود قرن هفتم قبل از میلاد تا 1735 قبل از میلاد تخمین زده اند که هنوز هیچ تاریخ شناسی نتواسته است از زمان او آگاهی پیدا کند . او ایرانیان را به پرستش خدا یگانه دعوت کرد . نام پدرش پورشسب و نام مادرش دغدو . که گفته اند یکی از دلایل بوجود آمدن بزرگترین امپراتوری تاریخ در زمان شاهنشاهی هخامنشیان گرویدند پادشاهان آن زمان به دین زرتشتی بوده است .

سعدی : یکی از بزرگترین شعرا و سخن سرایان ایران و جهان . که زبان پارسی را پس از ترک تازی های مغول دوباره زنده و جاودانه کرد . او سبکی نوین بوجود آورد که هنوز هم سرمشق نویسندگان فارسی زبان است گلستان و بوستان او یکی از شاهکارهای ادبی ایران است که در نهایت در سال 691 هجری در شیراز فوت میکند .     

سنباد : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکوتهای غارتگر اعراب در ایران که به جان و مال و ناموس ایرانیان تجاوز میکردند . او اهل نیشابور بود و پس از اینکه منصور خلیفه عباسی - ابومسلم خراسانی را کشت وی در نیشابور به خونخواهی از ابومسلم که فردی ایرانی و وطن پرست بود برخواست و قیام کرد که در نهایت با شصت هزار نفر از یارانش توسط اعراب بیابانگرد و کشتارگرکشته شد .              

سورنا : او نه تنها یکی از بزرگترین سردار ایران محسوب میشود بلکه در زمان پادشاهی اشکانیان بزگترین سردار تاریخ جهان نیز نام گرفته بود . او سپهسالار ارتش ایران بود که در سال 53 قبل از میلاد کراسوس سردار مشهور روم را با سپاهیان بیشمارش شکست داد و تاریخ ایران زمین را دگرگون نمود . 

سیاوش : یکی از اسطوره های ملی ایرانیان . که زمان های مدیدی سوگ سیاوش را هر ساله گرامی میداشتند . پسر کیکاوس و پدر کیخسرو . سودابه زن کیکاوس عاشق او شد که سیاوش از او امتناع ورزید . سودابه به همین جهت اورا نزد پدر متهم ساخت و سیاوش بتوران نزد افراسیاب رفت و دختر وی را به زنی گرفت . گرسیو برادر افراسیاب به سیاوش حسد برد و افراسیاب را وادار به کشتن او کرد . که کشته شدن سیاوش باعث جنگهای طولانی و غضبناکی میان ایرانیان و تورانیان گشت .

شاپور ذوالاکتاف : شاپور دوم پادشاه مقتدر ساسانی که پس از خلع آذر نرسی بر تخت پادشاهی ایران جلوس کرد و هفتاد سال پادشاهی کرد . او یکی دیگر از پادشاهان بزرگ ایران است که چندین بار از حمله اعراب به ایران جلوگیری کرد و با اندیشه نیک سرزمین آریایی ما را از هجموم بیگانگان محفوظ داشت . او را به این جهت ذوالاکتاف میخوانند که دارای شانه های پهن و بزرگ بود . در بعضی از کتب تاریخی گفته است به دلیل آنکه پس از اسیر کردن مهاجمین ( اعراب ) از کتف آنان طنابی عبور میداده و همه را به طناب میکشیده ذوالاکتاف نامیده شده ولی این باور با ابهت و منش نیاکان ما در تضاد است .

شاهین : یکی از بزرگ سرداران و سپهسالاران ایران در زمام پادشاهی خسرو پرویز ساسانی .

شیدرنگ : پزشک و فیلسوف ایرانی در عهد ضحاک که پزشکی را یکی از مشاغل واجب الوجوب میدانسته .

عمر خیام : فیلسوف - منجم - ریاضیدان و اندیشمند ایران زمین . که نه تنها ایران را دگرگون نمود بلکه تاثیری ژرف در جهان از خود برجای گذاشت . هم اکنون تندیس این بزرگ مرد در دانشگاه فلورنس ایتالیا نصب است و فلسفه و خصوصیات او تدریس میشود . او در زمان جلال الدین ملکشاه سلجوقی زیست کرد و از قوانین اعراب بیابانگرد که سایه در کشورمتمدن ما گسترانیده بود به تنگ آمده بود و رباعیات بسیاری در شکایت از آنان به روشنی گفت.

فردوسی : حکیم فرزانه ابوالقاسم حسن ابن اسحق . شاعر نامی ایران که ایران را پس از 200 سال از دست زبان اعراب نجات داد و دوباره زبان پارسی را به کشور هدیه کرد . او در سال 329 در قریه باژ از توابع طوس پا به حیات گذاشت و مدت 35 سال از عمر خود صرف جمع آوری تاریخ ایران به صورت نظم و شعر کرد که منبع گردآوری او از کتاب خدای نامه شاهنشاهی ساسانیان بود . اما حاکم وقت سلطان محمود غزنوی رنج او را ضایع کرد و او را آزرده و رنجیده خاطر نمود . او بزرگترین شاهکار ادبی جهان را بوجود آورد که هم اکنون کشورهای مختلفی یادواره او را گرامی میدارند و او در نهایت اندوه در سال 411 هجری در طوس درگذشت . که بدلیل سروده های جنجالی او علیه اعراب و نکوهش چنیدن باره آنان - مسلمانان بر جسدش نماز نگذاشتند و وی را در گورستان مسلمان خاک نکردند ولی او در تاریخ جاوید ماند .

کاوه آهنگر : آهنگری که چرم پاره خود را بر سر نیزه زد و ضحاک تازی را از تخت پادشاهی ایران به زیر افکند و بعدها چرم وی به درفش ملی کاویانی مبدل گشت . کاوه با یاری مردم ضحاک تازی را در کوهها حبس کرد و فریدون را به سمت پادشاه ایران نشاند .

کمبوجیه : کامبوزیا یا کامبیز . فرزند کورش کبیر . او با اقتداری ستودنی و باور نکردنی در سال 525 قبل از میلاد سرزمین های مصر را بدیلی عمل نکوهیده مصریان در برابر ایرانیان ( تعدای از ایرانیان را در مصر کشتند و به تمسخر پرداختند ) فتح کرد و کل مصر به زیر چتر پادشاهی ایران در آورد . او پیرو مزدیسنا زرتشت بود و همواره دین بهی را دنبا میکرد . وی در راه بازگشت خبر دار شد که فردی به نام بردیه یا گئومات ادعای پادشاهی ایران نموده است و به نام برادر او کل پادشاهی را از آن خود کرده و دست به جنایات و کشتار مردم ایران زده که در نهایت از اندوه این کار نکوهیده او جان داد .

کورش کبیر : یکی از بزرگترین پادشاه تاریخ ایران و جهان که بدلیل اخلاق و منش و کردار نیک نامش در تاریخ به ثبت رسید . او اولین اعلامیه حقوق بشر و آزادی انسانها را در جهان صادر کرد . او نیز پیرو دین بهی زرتشت بود . که همواره تاریخ از او به عنوان یکی از نوابغ بشریت نام میبرد . او پادشاه ماد را شکست داد . پادشاه لیدی را نیز مغلوب ساخت و بابل را که یکی از بزرگترین مراکز جهان آن روزگار بود به کلی فتح کرد و پس از ورود به بابل به احترام به خدای مردوک آنان تاجگذاری نمود تا حسن نیت خویش را به ملت مغلوب به اثبات برساند به صورتی که آنان وی را فرستاده خدا مینامیدند. پس از آن بنای بزرگترین شاهنشاهی و امپراتوری تاریخ را بنا نهاد که در نهایت در سال 528 قبل از میلاد در جنگ با سکاهای خونریز کشته شد .کورش کبیر در شوروی سابق شهری ساخت به نام کورپولیس که خجند امروزی نام دارد .اولین سیستم استخدام دولتی به صورت لشگری و کشوری به مدت 40 سال خدمت و سپس بازنشستگی و گرفتن مستمری دائم را کورش کبیر در ایران پایه گذاری کرد . هم اکنون تندیس این بزرگ مرد در سیدنی استرالیا و یکی از پارکهای بزرگ ایالات متحده و سازمان ملل متحد از طلای خالص نصب میباشد و اعلامیه او در سازمان ملل نقش سمبل آزادی و دموکراسی را برای نخستین بار در جهان ایفا میکند .

کیخسرو : سومین پادشاه مقتدر کیانی به خونخواهی کشتن سیاوش برخواست و مدتهای زیادی با تورانیان جنگید و در نهایت آنان را مغلوب ساخت و افراسیاب را به دلیل کشتن سیاوش که نه تنها پدر وی بود بلکه یکی از قهرمانان نامی ایران بود کشت . پدرش سیاوش و مادرش فرنگیس بود .

کیومرث : نخستین پادشاه و بنیانگذار سلسله پیشدادی در هزاران سال پیش . نام وی در اوستا گیومرتا آمده است و ذکر شده است که زرتشتیان او را نخستین انسان میدانند . در زمان او مردم در غارها و کوهها بودند و بدن خود را با پوست حیوانات می پوشاندند .

گشتاسب : پنجمین پادشاه از سلسله کیانی . پسر لهراسب و پدر اسفتدیار روئین تن . گفته شده که زرتشت در زمان وی ظهور نموده است و گشتاسب شاه اولین کسی است که به زرتشت گرویده است و از مبلغان اصلی دین بهی میبشاد که در گسترش آن نقش مهمی ایفا کرده است .

مازیار : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران . وی در طبرستان بنایی عظیم ساخت و در جهت بازگرداندن عظمت ایران به قبل از یورش تازیان تلاش کرد وی درزمان معتصم عباسی قیام خود را آغاز کرد ودرصدد بر آمد همگام با بابک خرمیدن دین بهی زرتشت را رواج دهند که درنهایت باجنگهای معتصم دستگیرودربغداد کشته شد او نیز یکی دیگر از تندیس های ملی گرایی ایرانیان در برابر تهاجم دیگر کشورها است .

 مرداویج : پسر زیار . سردار بزرگ ایرانی که او نیز در جهت متلاشی کردن حکومت اعراب در ایران کوشید و جان داد. وی فرمانده لشگر اسفار پسر شیرویه عامل نصر بن احمد ساسانی بود طبرستان را برای اسفار فتح کرد . پس از کشته شدن اسفار- مرداویج قزوین و همدان و اصفهان و اهواز را گرفت و لشگر المقتدر خلیفه جنایتکار عباسی را شکست داد . وی در کمال تاسف در حمام اصفهان به دست غلامان ترک کشته شد .

مهران : یکی دیگر از سرداران بزرگ ایران . وی از سپهسالاران ارتش ایران ( یزدگرد ساسانی ) بود و با اعراب بیابانگرد جنگید و ابوعبیده سردار مشهور عرب را به قتل رسانید .

نادر شاه : وی یکی از بزرگترین پادشاهان بعد از اسلام و نوابغ زمان خود بود . زمانی که افغانها و روسها و عثمانی ها از اطراف به ایران هجوم آورده بودند و در جهت متلاشی کردن ایران حمله کرده بودند نادر برخواست و مملکتی را که در نهایت هرج و مرج بود همصدا کرد و لشگر بزرگی آماده کرد و نزد شاه طهماسب رفت و به عنوان فرمانده ارتش ایران به آنان حمله کرد . فتنه ها را خواباند . افغانها را بیرون کرد . عثمانی ها و روسها را شکست داد و در سال 1148 هجری بعد از خلع شدن شاه طهماسب بر مسند پادشاهی ایران جلوس کرد . بعد از آن هندوستان را به طور کامل فتح کرد و غنائم بسیاری از آنجا به ایران آورد . وی در نهایت تاسف در 1160 هجری توسط چند تن از سران قزلباش در اطراف قوچان کشته شد ولی نامش جاودانه در ایران ماند .

نظامی گنجوی : حکیم ابومحمد الیاس بن زکی بن موئد . در سال 535 درشهرگنجه متولد شد وی یکی ازبزرگترین شاعران ایران زمین است که به گفته پارسی شناسان بعد از فردوسی او قراردارد . وی حماسه خسرو پرویز پادشاه ایران را با شیرین به شاهکاری ادبی تبدیل کرد . مخزن الاسرار - منظومه لیلی و مجنون - هفت پیکر - و اسکندر نامه از دیگر شاهکار های او است.

یعقوب لیث : یکی دیگر از قیام کنندگان بر علیه حکومت اعراب در ایران که گامهای اساسی در جهت بر اندازی تازیان در ایران برداشت و نمونه دیگری از وطن پرستی ایرانیان در برابر هجوم بیگانگان به کشور شان بود . او پسر لیث رویگر بود . بواسطه کفایت و جوانمردی و دلیری از رویگری و عیاری به امارت سیستان رسید . سپس هرات و کرمان و شیراز و خراسان را گرفت و در جهت پاکسازی ایران از دست اعراب گام برداشت . وی برضد معتمد خلیفه کشتارگر عباسی قیام کرد و برای نابود ساختن حکومت عرب  جوانمردانه جنگید  سپس قصد حمله به بغداد را کرد ودرصدد آمد که خلیفه عرب را بکشد لیکن عمرش کفاف نداد و دراثر بیماری در گندی شاپور مرد.

اسامی دانشمندان ایرانی دوران قبل از اسلام و بعد از اسلام(باستان)

استانس : دوره هخامنشی – شیمی دان و استاد دموکریتوس
برازه : دوره ساسانی (زمان پادشاهی اردشیر) – مهندس و زنده کننده ی شهر فیروزآباد
برانوش : دوره ساسانی – سازنده ی شادوران شوستر
فرغان : دوره ی ساسانی – سازنده تاق کسرا
جهن برزین : دوره ساسانی – سازنده تخت تاقدیس
شیده : دوره ساسانی – سازنده ی کاخ خورنق
سلمان پارسی : دوره نخست اسلام – متفکر و مهندس (خندق ساز)
ابولولو (فیروز) : دوره نخست اسلام (زمان عمر) – صنعت کار و سازنده آسیابهای بادی
روزبه : دوره نخست اسلام (زمان عمر) – طراح شهرهای بصره و کوفه
یعقوب بن طارق : درگذشته به سال 796 میلادی – احتمالا از نژاد ایرانی – ستاره شناس
نوبخت : درگذشته به سال 776 میلادی – ستاره شناس و مهندس ایرانی که زیر سرپرستی خالد بن برمک که وی نیز ایرانی بود طرح شهر بغداد را انجام داد.
ماشاالله (مناسه) : مرگ در 815 میلادی – یهودی ایرانی نژاد که در پروژه شهر بغداد با نوبخت همکاری میکرد.
ابوسهل فضل بن نوبخت : مرگ در 815 یا 816 میلادی – از خاندان نوبختی – ستاره شناس و کتابدار هارون الرشید
ابوموسی جابربن حیان : اهل توس – کیمیادان و کانی شناس و ستاره شناس
بنوموسی : سده ی سوم هجری – خراسانی نژاد – مهندس ، مکانیک ، هندسه دان و ریاضی دان
ابوسعید ضریر جرجانی (گرگانی) : درگذشته در 846 میلادی – ستاره شناس و ریاضی دان
محمدبن موسی خوارزمی : درگذشته در 850 میلادی – اهل خوارزم – ریاضی دان ، ستاره شناس و جغرافی دان
سهل طبری : اهل تبرستان – ستاره شناس و پزشک
احمد بن محمد نهاوندی : درگذشته به سال 835 یا 845 میلادی – ستاره شناس و نویسنده «زیج»
یحیا بن ابی منصور : درگذشته در سال 831 میلادی – ستاره شناس و نویسنده «زیج» - نوه اش هارون بن علی هم ستاره شناس و نویسنده «زیج» بود.
خالد بن عبدالملک مروروزی : اهل مروروز در خراسان – ستاره شناس بود و پسرش محمد و نوه اش «عمر» هم ستاره شناس بودند.
ابوالعباس احمد بن محمد بن کثیر فرغانی : اهل فرغانه در فرارودان (ماوراءالنهر) – ستاره شناس و نظریه پرداز نجومی.
عمر بن فرخان طبری : درگذشته به سال 815 میلادی – از مردم تبرستان – ستاره شناس و مهراز (معمار)
محمد بن عمر بن فرخان طبری : ستاره شناس
ابو معشر جعفر بن محمد بن عمر بلخی : اهل بلخ در خراسان – ستاره شناس و نظریه پرداز در نجوم.
سهل بن بشر (سهل بن حبیب بن هانی) : ستاره شناس و منجم
علی بن سهل بن طبری : نویسنده «فردوس الحکمه» در طب و هواشناسی و نجوم ، سده ی نهم میلادی
محمد بن عیسی ماهانی : اهل ماهان کرمان ، ریاضی دان و ستاره شناس و مهندس ، معادله ی درجه ی سوم موسوم به معادله ماهانی از اوست.
فضل بن حاتم نیریزی : درگذشته به سال 922 میلادی ، ریاضی دان ، هندسه دان و ستاره شناس
ابوبکر حسن بن خصیب : ستاره شناس و ایرانی نژاد
ابوبکر زکریا رازی : فیزیک دان ، شیمی دان و پزشک و مهندس و فیلسوف – درگذشته به سال 924 یا 923
احمد بن داود دینوری : در دینور اصفهان به دنیا آمد – ستاره شناس ، مورخ ، ریاضی دان ، گیاه شناس و واژه نویس (لغت نویس)
ابونصر محمد فارابی : زاده ی فاراب – فیزیک دان ، موسیقی دان و فیلسوف – در دسته بندی علوم و در تبیین قوانین صوت و در تعریف دانش ها نقش باارزشی داشت.
احمد بن سهل بلخی : زاده ی شاستیان بلخ – ریاضی دان و جغرافی دان
مطهر بن طاهر مقدسی : در بست سیستان زاده شد – دایرة المعارف نویس و بازگوکننده اعداد بزرگ هندی
یعقوب بن محمد رازی : که ابن ندیم وی را از مهندسان و محاسبان دانسته است.
استخری (اصطخری) : وی را نیز این ندیم از محاسبان و مهندسان به شمار آورده است.
محمد بن لره : اهل اصفهان بوده و در فهرست ابن ندیم در رده ی مهندسان و محاسبان به شمار آورده شده است.
محمد بن احمد کاتب خوارزمی : از دایرة المعارف نویسان سده چهارم هجری است – نسک مفاتیح العلوم وی دربردارنده مباحثی در حساب ، هندسه ، نجوم ، موسیقی ، مکانیک و کیمیاست.
اخوان الصفا : گروهی از مهندسان و دانشمندان و فیلسوفان که در سده ی دهم میلادی برآمدند. برخی از هموندان این گروه پنهان مثل ابوسلیمان محمد بن بشیر بستی مقدسی ، ابوالحسن علی بن هارون زنجانی و محمد بن احمد نهرجوری ایرانی بوده اند. آنان دایرة المعارفی دربردارنده همه شاخه های معرفت پدید آوردند.

ابو جعفر خازن : زاده ی خراسان – ریاضی دان و ستاره شناس
ابوالفتح اصفهانی : ریاضی دان سده ی چهارم هجری
ابوسهل ویجی بن رستم کوهی : اهل تبرستان – ریاضی دان ، مهندس ، ستاره شناس – وی رهبر ستاره شناسان در رصدخانه ای بود که شرف الدوله دیلمی ساخته بود – سده ی چهارم هجری
ابوسعید احمد سنجری : ریاضی دان
عبدالرحمان بن عمر صوفی رازی : زاده ری – ستاره شناس
ابونصر محمد بن عبدالله (کلواذانی) : از دودمان اردشیر بابک کلواذانی – ریاضی دان
ابوحامد احمد بن محمد صاغانی : از مردم صاغان مرو – ریاضی دان ، ستاره شناس ، مخترع و سازنده استرلاب و دیگر ابزارهای ستاره شناسی
ابوالرضا عباس بوزجانی : زاده ی بوزجان در پیرامون نیشابور – ریاضی دان ، هندسه دان ، مهندس ، ستاره شناس و نظریه پرداز در نجوم
ابومنصور موفق : شیمی دان و دانشمند علم مواد – سده ی چهارم هجری
ابونصر اسماعیل بن حماد جوهری : درگذشته به سال 1002 میلادی – زاده ی فاراب و ساکن نیشابور – واژه نویس و مبتکر اندیشه های پرواز
ابوریحان محمد بن احمد بیرونی : ایرانی نژاد زاده ی خوارزم – ریاضی دان ، زمین شناس ، جغرافی دان ، جهانگرد ، فیلسوف و نظریه پرداز در علوم طبیعی و دانشمند علوم تجربی
ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا : زاده ی افشه در بخارا که در همدان درگذشت – ریاضی دان ، زمین شناس ، فیزیک دان ، پزشک و فیلسوف
ابوبکر محمد بن حسن حاسب کرجی : اهل کرج – ریاضی دان ، مهندس آب ، نقشه برداری ساختمان و نظریه پرداز در علوم طبیعی
ابوالحسن علی بن احمد نسوی : ریاضی دان – نویسنده نسک «نسوی نامه»
عمر بن ابراهیم خیامی (عمر خیام) : زاده ی نیشابور – ریاضی دان ، ستاره شناس ، چکامه سرا (شاعر) و فیلسوف
عبدالرحمان خازنی : فیزیک دان و مخترع برآمده در خراسان در ابتدای سده ی ششم هجری
ابوبکر علی بن محمد خراسانی علوی صوفی : شیمی دان ایرانی که به نوشته ابن ندیم از گفته کیمیاگران به کیمیا دست یافت.
بدیع استرلابی : اهل اصفهان درگذشته در بغداد – ستاره شناس و سازنده ی استرلاب
محمد بن احمد خرقی : درگذشته در مرو – ستاره شناس ، جغرافی دان که نظریه ای درباره چگونگی حرکت ستارگان نیز ارائه داده است.
مویدالدین طغرایی : زاده ی اصفهان – چکامه سرا و کیمیاشناس ایرانی
عبدالملک بن محمد شیرازی : ریاضی دان و ستاره شناسی که در نیمه دوم سده ی دوازدهم میلادی برآمد.
محمد بن ابوبکر فارسی : ریاضی دان و ستاره شناس نیمه دوم سده سیزدهم میلادی
المضفر : اهل توس – مخترع گونه ای از استرلاب خطی
نصیرالدین توسی : اهل توس – ریاضی دان ، ستاره شناس و دانشمند علم مواد
قطب الدین شیرازی : ریاضی دان ، ستاره شناس ، نورشناس ، پزشک و فیلسوف صوفی ایرانی – 1236 – 1311 میلادی
محمد بن اشرف شمس قندی : ریاضی دان و ستاره شناس سده ی سیزدهم میلادی
فخرالدین محمد اشترجانی : طراح و مهراز (معمار) مسجد اشترجان
محمود افغانی : مهراز مسجد جامع بستان – سده ششم هجری
شمس الدین محمد بن ایوب دینسری : سده هفتم هجری – دایرة المعارف نویس و نگارنده ی نسک «نوادرالتبادر لتحفة البهادر» که دربردارنده مباحثی از علوم طبیعی است.
علی شاه : طراح مسجد جامع تبریز (سده ی چهاردهم میلادی) و طراح مجموعه ای در تبریز
قوام الدین شیرازی : طراح مجموعه ی گوهرشاد در مشهد ، طراح مسجد خرگرد ، طراح مدرسه هرات
غیاث الدین جمشید محمد طبیب (الکاشی) : اهل کاشان – ریاضی دان و محاسب – (790 – 832 هجری)
محمد حافظ اصفهانی (نتیجه الدوله) : سده دهم هجری – نویسنده ماتیکانهایی (رساله هایی) در انواع دستگاه های مکانیکی
حسین معمار : مهراز بقعه ی هارون در سال 918 هجری
بهاء الدین عاملی : ریاضی دان ، مهراز و فیلسوف – (953 – 1031 هجری)
شمس الدین محمد : مهراز ، کاشی تراش بنای سردر مسجد قطبیه
علی اکبر اصفهانی : مهراز و مهندس مسجدشاه اصفهان
محمدعلی : مهراز مسجد شیخ لطف الله اصفهان
محمدرضا : مهراز و آجرتراش بنای مسجد شیخ محمد در اصفهان در زمان شاه سلطان حسین صفوی
احمد معماری لاهوری و برادرش استاد حمید لاهوری : مهرازان ایرانی سازنده «تاج محل» در هندوستان
میرزا نصر اصفهانی : دانشمند ، پزشک ، مهندس و طراح مسجد وکیل شیراز در زمان زندیه

برخی از ترینهای ایران که به طور رسمی در جهان و مجامع بین المللی ثبت شده است
1. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ پسته جهان، با ۲۳۰٬۰۰۰ تن ۲۰۰۷
۲. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ زعفران، دنیا (93.7 درصد) ۲۰۰۹
۳. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ خاویار جهان ۲۰۰۹
۴. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ انواع توت جهان ۲۰۰۷
۵. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ میوه‌های هسته‌دار ۲۰۰۷
۶. بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ زرشک جهان ۲۰۰۹
۷. داغ‌ترین دمای ثبت‌شده در سطح زمین، ۷۰٫۷ درجه سانتی‌گراد (۱۵۹ فارنهایت) ثبت شده در دشت لوت ۲۰۰۵
۸. مرگبارترین بوران ثبت‌شده در دنیا، ۴۰۰۰ کشته در بوران ایران ۱۹۷۲
۹. بزرگ‌ترین واردکنندهٔ گندم در دنیا ۲۰۰۹
۱۰. بالاترین نرخ فرار مغزها در جهان ۲۰۰۳
۱۱. بالاترین نسبت ثبت‌نام دختران به پسران در مدارس ۱٫۲2 دانش‌آموز دختر به پسر ۲۰۰۵
۱۲. محلی که بشترین تشعشع رادیواکتیو طبیعی زمین را دارد، با مقدار سالانه ۲۶۰ ام‌ث‌وی ۲۰۱۰
۱۳. بیشترین تعداد زمین‌لرزه‌های شدید، ۵٫۵+ ریشتر شدت 2010
۱۴. دقیق‌ترین گاهشمار، گاهشمار ایرانی ۲۰۱۰
۱۵. بالاترین درصد شیوع مصرف مواد افیونی، ۲٫۸٪ از کل جمعیت ۱۹۹۹
۱۶. بالاترین تعداد پایتخت‌های پیشین، ۳۱ پایتخت ۲۰۱۰
۱۷. میزبان بزرگ‌ترین جمعیت آوارگان خارجی، عمدتاً آوارگان عراقی و افغان ۱۹۹۹
۱۸. بزرگترین تولیدکنندهٔ فیروزه در جهان ۲۰۱۰
۱۹. بزرگترین ذخیره روی در جهان ۲۰۱۰
۲۰. بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکنندهٔ قالی دست‌باف ۲۰۱۰
۲۱. سریع‌ترین رشد سالانه در علم و تکنولوژی دنیا، ۱۰۰۰٪ افزایش تولید علم و تکنولوژی در جهان 2010
۲۲. قدیمی ترین کشور جهان،تاسیس: 3200 سال قبل از میلاد 2010

 جاذبه هاى گردشگری ایران
مناطق شمالى: سواحل درياى خزر از مهم ترين مناطق و جاذبه های گردشگرى ايران است كه هر ساله مشتاقان بسيارى را براى گذراندن اوقات فراغت به سوى خود جلب مى كند. در ناحيه خزرى جنگل هاى انبوه و پيوسته روى دامنه هاى البرز روييده است و مسافرانى كه در جاده هاى كناره اى سفر مى كنند در يك سمت چشم انداز درياى آبى و سمت ديگر جنگل سرسبز و طراوت و دلپذيرى آن را بر دامنه كوه ها مشاهده مى كنند.

مناطق غرب و شمال غربى: ارتفاعات البرز و زاگرس در هنگام زمستان كه پوشيده از برف است حوزه هاى ورزش زمستانى را تشكيل مى دهند و میتوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران نام برد. در فصل تابستان دامنه ها اين ارتفاعات با آب و هواى معتدل، چشم اندازهاى طبيعى زيبا، آبشارها، چشمه سارها و غارهاى طبيعى به نواحى جاذب تبديل مى شوند. آب هاى معدنى يكى از عوامل توسعه گردشگرى در هر ناحيه محسوب مى شود.

اماكن مقدس مذهبى: مراكز و اماكن مقدس مذهبى مهم ترين قطب هاى جاذبه گردشگرى ایران را تشكيل مى دهند. شهر مشهد به دليل وجود بارگاه امام رضا (ع) مهم ترين قطب مذهبى و گردشگری ایران است. همه ساله تعداد زيادى از زائران ايرانى و خارجى از كشورهاى همسايه و مسلمان به اين شهر سفر مى كنند.

ابنيه و آثار تاريخى: استان فارس با بناهاى باستانى چون تخت جمشيد، نقش رستم و خرابه هاى استخر، تخت سليمان، پاسارگاد (مقبره كوروش) و آثار تاريخى پس از اسلام چون مسجد و حمام و بازار وكيل شيراز، دروازه قرآن و آرامگاه حافظ و سعدى از جاذبه های گردشگرى فرهنگى و تاريخى ایران محسوب مى شود و پايتخت فرهنگى ايران مى باشد.

کشور های همسایه ایران
ایران یکی از طولانی ترین مرزها را در آسیای غربی دارد و در نتیجه به این بهانه، در این مطلب به معرفی کشورهای همسایه ایرانمی پردازیم. خط مرزی ایران ۳ هزار و ۶۶۲ مایل  است. از میان این کشورها ترکمنستان طولانی ترین مرز مشترک با ایران را دارد. طول خط مرزی میان ایران و ترکمنستان حدود ۷۱۳ مایل است. کوتاه ترین مرز مشترک با ایران هم به کشور ارمنستان تعلق دارد که حدود ۲۷ مایل می باشد. 
کشورهایی که خط مرزی خاکی مشترک با ایران دارند از قبیل زیر هستند
عراق؛
ترکمنستان؛
افغانستان؛
پاکستان؛
ترکیه؛
ارمنستان؛
و آذربایجان.

افغانستان کشور همسایه ایران
افغانستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که در شرق کشور قرار دارد. مرز مشترک بین ایران و افغانستان حدود ۵۷۲ مایل است. سه نقطه کشورهای همسایه ایران، افغانستان و پاکستان را به هم متصل می سازد. قدمت ایران و کشور همسایه ی آن به قرن ها قبل باز می گردد. روزگاری افغانستان بخشی از امپراطوری ایران زمین بود.

ترکیه، محبوب ترین کشور از همسایه های ایران
ترکیه از کشورهای همسایه ایران و کشور هم مرز با ایران است. ترکیه در شرق ایران قرار دارد و مرز زمینی ایران و ترکیه ۳۳۲ مایل امتداد یافته است. مرز بین المللی ایران و ترکیه یکی از قدیمی ترین خط های مرزی دنیا محسوب می گردد.

در سال ۱۶۳۹ میلادی مرز میان ایران و ترکیه تعیین شد. در آن زمان پس از جنگ چالداران عهدنامه ی بین المللی ذهاب یا عهدنامه قصر شیرین توسط امپراطوری صفوی و عثمانی امضا گردید.  می توان گفت که این عهدنامه تقریبا به جنگ های ۱۵۰ ساله ایران و ترکیه پایان بخشید؛ اگرچه پس از آن هم باز درگیری هایی برای مرزهای زمینی رخ داد! کشور ترکیه تصمیم به احداث دیواری برای جدا ساختن ایران از کشورش نمود. هدف ترکیه از ساخت دیوار بین مرزی جلوگیری از ورود غیر قانونی ایرانیان به کشورش و همچنین مبارزه با قاچاق است.

لازم به ذکر است که ساخت این دیوار برای جدا ساختن مرز ترکیه با ایران با موافقت ایران صورت گفته است. احتمالا ساخت این دیوار در اواسط سال ۲۰۱۹ به اتمام می رسد. طول این دیوار حدود ۸۹ مایل است. مرزهای بین المللی متعددی بین ایران و ترکیه وجود دارند که از پر تردد ترین آن ها می توان به مرز بازرگان – گوبولوک که شهرهای دوغوبایازیت و تبریز را به هم متصل می سازد و مرز رازی کاپیکوی نام برد.

آذربایجان، پر ترددترین کشور از همسایه های ایران
یکی دیگر از کشورهای همسایه ایران آذربایجان است. کشور مرزی آذربایجان در شمال غرب ایران قرار دارد. خط مرزی آذربایجان و ایران حدود ۲۶۸ مایل امتداد دارد. رفت و آمد مرزی بین ایران و آذربایجان زیاد است چون تعداد افراد آذری زبان ایران بیشتر از آذربایجان هستند.

مرز همسایه آذربایجان به شدت تحت محافظت است. کشورهای ایران و آذربایجان دارای تاریخچه ی روابط سیاسی پر تنشی هستند. از مرزهای مشترک پر تردد میان ایران و آذربایجان از قبیل جلفا – جلفا (Julfa-Jolfa)، بیله سوار و آستارا هستند.

پاکستان، همسایه شرقی ایران
یکی دیگر از کشورهای همسایه ایران که با ما مرز مشترک زمینی دارد پاکستان است. مرز زمینی ایران و پاکستان نسبتا طولانی است و حدود ۵۹۶ مایل امتداد دارد. آغاز مرز از سه نقطه پاکستان، ایران و افغانستان را به هم متصل می سازد. این خط مرزی تا جنوب ایران امتداد دارد و در نهایت به آب های خلیج عمان می رسد.

استان بلوچستان در پاکستان تنها استانی است که با ایران هم مرز است. استان هم مرز ایران با پاکستان هم سیستان و بلوچستان می باشد. ایران نیز آغاز به ساخت دیواری برای جدا کردن مرزهای بین المللی ایران و پاکستان نموده است. انتظار می رود تا زمان اتمام ساخت این دیوار بتنی با ضخامت ۳ اینچ، ۴۳۴ مایل طول و ۱۰ فوت ارتفاع داشته باشد.

ایران برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و حملات تروریستی اقدام به ساخت این دیوار نموده است. انتظار می رود این دیوار مرزی از مند تا تفتان امتداد پیدا کند. با این وجود، ساخت مانع مرزی مورد انتقاد مردم بلوچ که سرزمین اجدادی آن ها در بین این مرز است، قرار گرفت. بلوچ ها بر این باورند که کشیدن دیوار موجب جدایی خانواده ها و جامعه ی اجتماعی آن ها از یکدیگر می شود. مرز اصلی ایران پاکستان که از مرز بین المللی عبور می کند، تفتان میرجاوه است.

عراق، همسایه غربی ایران
عراق کشور همسایه ایران، در غرب کشور قرار دارد و تمام مرزهای شرقی آن با ایران مشترک است. مرز عراق از کوه دالامپر و سه نقطه ی ترکیه، ایران و عراق آغاز می شود. این خط مرزی مشترک ۹۹۴ مایل امتداد پیدا می کند تا نهایتا به خلیج فارس در شط العرب برسد. این خط مرزی بین المللی در اواسط قرن ۱۷ ایجاد شد و در میان اولین مرزهای جهان قرار می گیرد.

بر اساس عهدنامه ی ذهاب، که میان امپراطوری عثمانی و ایران برای مشخص کردن خط مرزی بسته شد، سر حد مرزی میان رودخانه ی دجله و کوه های زاگرس است. با این وجود، دو امپراطوری پس از چند دهه اختلاف که منجر به جنگ می شد، ارزروم را به عنوان مرز تعیین کردند.

پس از گذشت مدت ها در اوایل قرن بیستم در مورد مرز تجدید نظر شد و مرز جدیدی را با توافق دو کشور انتخاب کردند. ضرباتیه، مندلی سومار، الشعیب، چذابه، مهران، شلمچه، خسروی مرزهای میان ایران و عراق هستند.

کشورهای همسایه با ایران
کشورهایی که در بالا نام برده شد، کشورهای همسایه ایران با خط مرزی مشترک زمینی هستند. اما کشورهای دیگری هم هستند که از طریق دریایی با ایران هم مرز هستند.

عمان؛
قطر؛
کویت؛
امارات؛
بحرین؛
و عربستان.

کشورهای همسایه ایران که در سرحدات خاکی از قبیل زیر می باشند:
افغانستان؛
پاکستان؛
آذربایجان؛
ترکمنستان؛
ترکیه؛
عراق؛
و ارمنستان.

ایران در کل ۷ استان ساحلی دارد که ۴ استان در جنوب ایران و ۳ استان در شمال قرار دارند. مرز آبی ایران حدود ۲۷۰۰ کیلومتر است که شامل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان است.

شهرهای همسایه ایران از طریق مرز دریایی دریای عمان، سیستان بلوچستان و هرمزگان هستند. از سمت دریای عمان هم استان های خوزستان، بوشهر و هرمزگان مرز مشترک آب با دیگر کشورها دارند. استان های گیلان، مازندران و گلستان هم از سمت دریای خزر با کشورهای دیگر مرز مشترک آبی دارند.

سنت های فرهنگی ایران
هر کشوری آداب و رسوم و سنت های ویژه خود را دارد  ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، عاداتی هرچند کوچک که نسل به نسل منتقل می شوند. در این مطلب می خواهیم برخی سنت های فرهنگی ایران را به شما معرفی کنیم که شاید براتان جالب باشد بدانید تنها مختص کشور ما هستند و انجام دادن آن از دید گردشگران خارجی بسیار عجیب و غریب به نظر می رسد، اما انجام این سنت ها از بچگی جزوی از زندگی عادی ما شده است.  

دود دادن اسپند
همیشه شنیده ایم که اسپند چشم بد را از ما دور می کند و اغلب مادرها این کار را برای فرزندانشان انجام می دهند. اسپند اصالتا گیاه بومی آسیا است و در خاورمیانه و قسمت ‌هایی از آسیای جنوبی، بخصوص هند و پاکستان رشد می ‌کند. شاید جالب باشد بدانید در ترکیه هم از اسپند استفاده می کنند اما نه اینگونه آن ها کپسول‌ های خشک شده اسپند را برای محافظت از چشم بد در خانه ‌ها و داخل ماشین ‌های خود آویزان می ‌کنند. مراکشی ها نیز برای محافظت از جن اسپند را به کار می برند.

بشکن زدن
بشکن زدن یکی از سنت های فرهنگی ایران است که معولا در جشن ها، عروسی ها و یا هر زمان شادی دیگری اتفاق می افتد. بشکن زدن انواع مختلفی دارد و مهارتی است که از کودکی برای یادگرفتنش تلاش زیادی انجام می گیرد. این انواع مختلف صداهای متنوعی تولید می کنند در کل به هر صدایی ک با انگشتان دست تولید شود بشکن زدن گفته می شود. ساده ترین شیوه آن زدن بشکن با استفاده از انگشتان یک دست است  که صدای کمتری نسبت به سایر انگشت ها تولید می کند. در این حالت انگشت شصت به محکمی از روی انگشت وسط کشیده می ‌شود.

نچ!
ایرانی ها برای گفتن نه اصلا به خود زحمت نمی دهند. بسیاری از مواقع به جای گفتن این کلمه یک بخشی ابروهای خود را بالا می اندازند و اینجوری اصلا خسته نمی شوند. بعضی مواقع نیز می گویند نچ! که آن هم همین معنی را می دهد. شیوه دیگر برای بیان کردن اعلام مخالفت ترکیبی از بالا انداختن ابروها و گفتن نچ است. البته اگر دقیق تر نگاه کنیم با این شیوه ها ممکن است زحمت بیشتری به خود بدهیم اما نه قاطعانه تری گفتیم و این مفاهیمی هستند که گردشگران خارجی را حسابی گیج می کنند.

اضافه کردن خیار به سبد میوه
صرف میوه بخشی از زندگی است و بر طبق سنت های فرهنگی ایران سبد میوه جای مخصوص به خود را روی میز ها دارد. اغلب برای پذیرایی از مهمان ها قبل یا بعد از چای یک سبد بزرگ میوه تعارف می شود. در حالی که در بیشتر کشورها خیار میوه حساب نمی شود اما در جامیوه ای ما خیار عضوی ثابت است به خصوص که امروزه در همه فصل ها خیار یافت می شود. بقیه محتویات سبد میوه هم بستگی به فصل دارد.

سور دادن
سور دادن آن ها در جمعی رسمی مانند اداره ممکن است خارجی ها را حسابی شگفت زده کند. اما در سنت های فرهنگی ایرانی محل است از نوش جان کردن یک شیرینی خوشمزه به خصوص همراه با چای صرف نظر کنند. معمولا وقتی اتفاق خوبی مانند ازدواج، بچه دار شدن، خرید خانه و … برای کسی می افتد از او می خواهند به آن ها سور بدهد، هرچه قدر هم تلاش کند احتمالا در آخر مجبور می شود شیرینی را بخرد.

والدین کودکان خود را مامان و بابا صدا می زنند
معمولا در همه دنیا بچه ها والدین خود را مامان و بابا صدا می زنند. اما در ایران چیز عجیبی نیز که عکس این اتفاق بیفتد. در جمع خانوادگی زیاد می شنویم که مثلا کسی بگوید، مامان جان بیا اینجا! و این مورد از سنت های فرهنگی ایران می تواند سایرین را حسابی متعجب کند. نکته این جا است مسئله برای عمه، عمو، خاله و دایی هم صدق می کند.

قابل نداره
قبول کردن پول برای خدماتی که به کسی ارائه کرده اید جا افتاده ترین رسم در سراسر جهان است. اما در سنت های فرهنگی ایران  عیب و زشت می دانند که فورا شخص پول را بپذیرد و ابتدا از گرفتن آن خود داری می کند و این کار همیشه با جمله قابل نداره! همراه است. عادتی که ممکن است برای گردشگران خارجی کمی آزار دهنده باشد.

پرسیدن درباره هزینه ها
در ایران پرسیدن سوالات خصوصی درباره درآمد مساله بدی نیست و خیلی راحت از شما می پرسند حقوقتان چقدر است؟ برای خرید این شی خاص چقدر هزینه کردید یا برای رفتن به این سفر چقدر هزینه کردید! دقت داشته باشید که اگرچه در سنت های فرهنگی ایران این مورد کاملا جا افتاده است اما برای خارجی ها پذیرفته نیست و ممکن است موجب آزرده خاطر شدن آن ها شود. بنابر این از پرسیدن سوالات درباره هزینه ها و مسائل شخصی اجتناب کنید.

جشن گرفتن مناسبت ها در شب قبل
سورپرایز جشن تولد معمولا شب تولد (یک شب قبل) انجام می شود و برای غربی ها خیلی عجیب است. این به خاطر این نیست که دوستانتان تاریخ تولد شما را فراموش کرده اند بلکه رسمی قدیمی است که تولد و سالگرد ها و سایر مناسبت ها شب قبل جشن گرفته می شود. البته به جز این ممکن است این جشن ها به خاطر تعطیلات حتی به چند روز قبل موکول شود.

پشت کردن به دیگران
هیچ وقت در هیچ شرایطی نباید پشت به کسی نشست و اگر هم ناچار شدیم در ابتدا عذرخواهی می کنیم یکی دیگر از عادت ها و سنت های فرهنگی ایران است که ممکن است موجب تعجب گردشگران شود. حتی کسی که می خواهد رانندگی کند و یا روی صندلی جلو اتومبیل نشسته است برمی گردد و از سرنشینان عذرخواهی می کند و معمولا آن ها هم جواب می دهند که ایرادی نداره، راحت باشید یا گل پشت و رو نداره! که البته ادامه بحث معمولا به تعارف کشیده می شود که آن هم بخشی دیگر از عادات فرهنگی ایرانیان است.

سه نوع آب و هوا را می توان در ایران تشخیص داد


آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی: بخش های وسیعی از سرزمین های داخلی و کناره های جنوبی ایران دارای این نوع آب و هواست. از ویژگی های این نوع آب و هوا وجود دوره گرمای خشک و طولانی است که گاه بیش از هفت ماه از سال را در بر می گیرد. میزان بارش سالیانه در این نواحی بین 30 ـ 25 میلی متر متغیر است.

آب و هوای کوهستانی: که خود به دو نوع آب و هوای سرد کوهستانی و آب و هوای معتدل کوهستانی تقسیم می شود.
ـ آب و هوای سرد کوهستانی که حدود 40000 کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص می دهد. میزان بارش سالیانه در این نواحی بیش از 500 میلی متر است.
ـ آب و هوای معتدل کوهستانی که حدود 300000 کیلومتر مربع از خاک ایران را به خود اختصاص داده و میزان بارش سالیانه آن از 250 میلی متر تا 600 میلی متر متغیر است.

آب و هوای خزری: که ناحیه باریک و کم وسعتی است میان دریای خزر و رشته کوه البرز، با میزان بارش سالیانه بین 600 تا 2000 میلی متر.
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: