ostovaar.ir

کد خبر : ۷۴۹
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶ - 18 January 2020
جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ ، دومین‌ جنگ‌ فراگیر است که از سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد و اوت ۱۹۴۵ پایان یافت...
آشنایی با جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹-۱۹۴۵)
استوار | تاریخ و تمدن : جنگ‌ جهانی‌ دوم‌، دومین‌ جنگ‌ فراگیر است که از سپتامبر ۱۹۳۹ آغاز شد و اوت ۱۹۴۵ پایان یافت.


این جنگ علاوه‌ بر اروپا، در بخش‌های‌ گسترده‌ای‌ از قاره‌ آسیا و آفریقا تأثیرات‌ مخرب‌ عمده‌ای‌ برجای‌ گذاشت‌ و کشورهای‌ اسلامی، از جمله‌ ایران را درگیر خود کرد.

علل‌ اصلی‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ عبارت‌ بود از اشتباهات‌ عهدنامه‌ ورسای (۷ مه‌ ۱۹۱۹) که‌ ظاهراً به‌ جنگ‌ جهانی‌ اول‌ پایان‌ داد، همچنین پیامدهای‌ بحران‌ اقتصادی سال‌ ۱۹۲۹ و از همه‌ مهم‌تر رقابت‌ سیاسی‌ فاشیسم‌ و دموکراسی‌های‌ غربی‌ و مارکسیسم. عامل‌ اخیر چنان‌ مؤثر بود که‌ نبرد میان‌ کشورهای‌ درگیر، به‌ شکل‌ بی‌سابقه‌ای، عموم‌ مردم‌ را به‌ قلمرو جنگ‌ کشاند، به‌ طوری‌ که‌ در پایان‌ جنگ‌ تعداد کشته‌شدگان‌ نظامی‌ و غیرنظامی‌ تقریباً با هم‌ برابری‌ می‌کرد.

این‌ جنگ، که‌ بین‌ دو بلوک‌ متحدین‌ (آلمان‌ و ایتالیا و ژاپن‌) و متفقین‌ (انگلیس‌ و فرانسه‌ و آمریکا و شوروی) درگرفت، به‌ لحاظ‌ گستردگی‌ جغرافیایی‌ و قدرت‌ تخریب‌ منابع‌ انسانی‌ و طبیعی، بی‌همتا بوده‌ است.


وضع‌ اسفبار زندگی‌ مردم‌ آلمان‌ به‌ دنبال‌ شکست‌ در جنگ‌ جهانی‌ اول‌ و الزام‌ دولت‌ آلمان‌ به‌ پرداخت‌ غرامت‌ جنگی‌ سنگین، ظهور آدولف‌ هیتلر را که‌ عامل‌ اصلی‌ شروع‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ بود، تسهیل‌ کرد.

وی‌ که‌ شکست‌ آلمان‌ را نتیجه‌ توطئه‌ یهودیان‌ و کمونیست‌ها می‌دانست، نه‌ تنها خواستار تجدیدنظر در عهدنامه‌ ورسای‌ شد، بلکه‌ با طرح‌ شعار پان ‌ژرمنیسم‌ و با اعلام‌ برتری‌ کامل‌ نژاد ژرمن، حق‌ گسترش‌ قلمرو آلمان‌ تا سرزمین‌ ملت‌های‌ اسلاو در اروپای‌ مرکزی‌ و شرقی‌ را مسلّم‌ انگاشت‌ و تبعیض‌ نژادی‌ را اساس‌ جهان‌بینی‌ خود قرار داد و به‌ همین‌ شکل‌ در صدد گسترش‌ نفوذ خود در دیگر نقاط‌ جهان‌ برآمد.


از سوی‌ دیگر جامعه‌ ملل، ایتالیا را به‌ سبب‌ اشغال‌ اتیوپی‌ در سال ۱۹۳۵، تحریم‌ اقتصادی‌ کرد و این‌ امر به‌ ایجاد محور رُم‌ ـ برلین‌ در سال ۱۹۳۶ انجامید.

پس‌ از جنگ‌ جهانی‌ اول، بریتانیا، روسیه، فرانسه‌ و آمریکا، حدود ۷۸ میلیون‌ کیلومتر مربع‌ از خاک‌ کره‌ زمین‌ (بیش‌ از نیمی‌ از خشکی‌های‌ جهان) را در اختیار داشتند. در مقابل، سرزمین‌های‌ متعلق‌ به‌ آلمان، ایتالیا و ژاپن‌ مجموعاً به‌ حدود ۶/۲ میلیون‌ کیلومتر مربع‌ می‌رسید.

این‌ تفاوت‌ها بیانگر چرایی‌ عزم‌ کشورهای‌ کامیاب‌ (بریتانیا، روسیه، فرانسه‌ و آمریکا) در حفظ‌ مرزهای‌ موجود و اجتناب‌ آنها از جنگ و در عین‌ حال‌ دلیل‌ تداوم‌ ناخرسندی‌ فزاینده‌ آلمان، ایتالیا و ژاپن‌ بود. این‌ امر ۳ کشور اخیر را در طول‌ ۲۰ سال‌ ترک‌ مخاصمه‌ (۱۹۱۹ـ ۱۹۳۹)، به‌ سوی‌ توسعه‌ ابزارهای‌ جنگی‌ کشاند و آنها را به‌ گسترش‌ سرزمین‌هایشان‌ واداشت‌ و ستیزه‌جویی‌های‌ آنها اسباب‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ را فراهم‌ آورد.

اشغال‌ پراگ، پایتخت‌ لهستان، به‌ دست‌ ارتش‌ آلمان‌ برای‌ متفقین‌ تحمل‌پذیر نبود. اتحاد جماهیر شوروی، که‌ به‌ قدرت‌ مقاومت‌ دولت‌های‌ غربی‌ در برابر آلمان‌ اطمینان‌ نداشت، ترجیح‌ داد به‌ آلمان‌ نزدیک‌ شود. پیمان‌ عدم‌ تعرض‌ آلمان‌ و شوروی‌ در ۲۳ اوت‌ ۱۹۳۹، نگرانی‌ هیتلر را از جنگ‌ در دو جبهه‌ زدود.

در اول‌ سپتامبر ۱۹۳۹، ارتش‌ آلمان‌ به‌ لهستان‌ حمله‌ برد و در ۳ سپتامبر انگلیس‌ و فرانسه‌ به‌ رایش‌ آلمان‌ اعلام‌ جنگ‌ کردند. لهستان‌ در کمتر از یک‌ ماه‌ از ارتش‌های‌ آلمان‌ و شوروی‌ شکست‌ خورد و زمینه‌ برای‌ حمله‌ به‌ دیگر مناطق‌ فراهم‌ آمد.

در آغاز، آلمان‌ و متحدانش‌ در تمام‌ جبهه‌های‌ مغرب‌ و مشرق‌ اروپا و خاورمیانه‌ و خاور دور به‌ پیروزی‌های‌ گسترده‌ای‌دست‌ یافتند. از پاییز ۱۹۴۲، اوضاع‌ تغییر کرد و اولین‌ نشانه‌های‌ شکست‌ متحدین‌ پدیدار شد.

اشغال‌ سرزمین‌های‌ شوروی‌ باعث‌ اتحاد متفقین‌ با این‌ کشور شد و زمینه‌ را برای‌ تصرف‌ سرزمین‌های‌ از دست‌ رفته‌ فراهم‌ کرد. در اواخر نوامبر ۱۹۴۲، ارتش‌ سرخ‌ شوروی‌ در جبهه‌های‌ مشرق، ضدحمله‌ گسترده‌ خود را در حوضه‌ ولگا در شمال‌ و استالینگراد در جنوب‌ آغاز کرد و تا ۲ فوریه‌ ۱۹۴۳، کلیه‌ قوای‌ آلمان‌ را سرکوب‌ کرد.


ارتش‌ سرخ‌ شوروی، به‌رغم‌ مقاومت‌های‌ سرسختانه‌ قوای‌ آلمانی‌ در سایر نقاط‌ شوروی، به‌ پیشروی‌ ادامه‌ داد و توانست‌ همه‌ سرزمین‌های‌ تصرف‌ شده‌ را پس‌ بگیرد. بدین‌ ترتیب‌ در اوایل سال‌ ۱۹۴۳، دولت‌های‌ محور، ابتکار عمل‌ را در کلیه‌ جبهه‌ها از دست‌ داده‌ بودند.

پس‌از گردهمایی‌ سران‌ انگلیس ‌و آمریکا و شوروی‌ در اجلاس‌ تهران‌ (۲۸ نوامبر ـ اول‌ دسامبر ۱۹۴۳)، آمریکا و انگلیس‌ مشغول‌ تدارک‌ حمله‌ای‌ شدند که‌ بزرگ‌ترین‌ عملیات‌ نظامی‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ به‌ شمار می‌رفت.

روس‌ها نیز در بهار ۱۹۴۴، همزمان‌ با حمله‌ نیروهای‌ مشترک‌ آمریکا و انگلیس‌ در شمال‌ نورماندی، تهاجم‌ بزرگ‌ خود را در حوضه‌ دنیپر آغاز کردند و از آنجا به‌ رومانی‌ و بلغارستان‌ و سپس‌ آلمان‌ حمله‌ور شدند.

در جبهه‌ غرب، سپاه‌ مشترک‌ آمریکا و انگلیس‌ پس‌ از پس‌ گرفتن‌ پاریس‌ در ۲۵ اوت، به‌ سوی‌ مرزهای‌ آلمان‌ پیشروی‌ کرد و به‌ این‌ ترتیب، از فوریه‌ ۱۹۴۵ از مشرق‌ و مغرب‌ به‌ خاک‌ آلمان‌ هجوم‌ بردند.

هیتلر که‌ از قرارگاه‌ زیرزمینی‌ خود در برلینِ تحت‌ محاصره، ناامیدانه‌ به‌ مقاومت‌ ادامه‌ می‌داد، وقتی‌ خبر مرگ‌ موسولینی‌ را شنید، در ۳۰ آوریل‌ ۱۹۴۵ خودکشی‌ کرد و دولت‌ جدید آلمان‌ را دونیتس، ‌ فرمانده‌ نیروی‌ دریایی، در ایالت‌ شلسویگ‌ تشکیل‌ داد و از متفقین‌ تقاضای‌ ترک‌ مخاصمه‌ کرد.

در ۸ مه، سند قطعی‌ تسلیم‌ بی‌قید و شرط‌ آلمان‌ در برلین‌ امضا شد و براساس‌ تصمیماتی‌ که‌ روزولت، استالین‌ و چرچیل‌ در اجلاس‌ یالتا در فوریه‌ ۱۹۴۵ گرفتند، این‌ کشور به‌ مناطق‌ اشغالی‌ تقسیم‌ شد.


اما جنگ‌ در خاور دور تا چند ماه‌ دیگر ادامه‌ داشت. ژاپن‌ که‌ هنوز اندونزی، هندوچین، بخش‌ مهمی‌ از خاک‌ چین‌ و تعداد زیادی‌ از جزایر اقیانوس‌ آرام‌ را در اشغال‌ داشت، با مقاومت‌ سرسختانه‌ خود، موجب‌ ترس‌ متفقین‌ از ادامه‌ جنگی‌ طولانی‌ شده‌ بود.

از همین‌رو، آمریکا مسئولیت‌ پرتاب‌ ۲ بمب‌ اتمی‌ را بر شهرهای‌ هیروشیما و ناگازاکی‌ (به‌ ترتیب‌ در ۶ و ۹ اوت‌ ۱۹۴۵)، پذیرفت‌ و به‌ این‌ ترتیب‌ سند تسلیم‌ بی‌قید و شرط‌ نیروهای‌ مسلح‌ ژاپن‌ در ۲ سپتامبر همان‌ سال‌ بر عرشه‌ رزم‌ناو آمریکایی‌ میسوری‌ به‌ امضا رسید و جنگ‌ کاملاً خاتمه‌ یافت.

شمار تلفات‌ نظامی‌ این‌ جنگ‌ بیش‌ از ۲۳ میلیون‌ تن‌ و تلفات‌ غیرنظامی‌ آن‌ بیش‌ از ۲۶ میلیون‌ تن‌ بوده‌ است. در مورد میزان‌ خسارات‌ مالی‌ و هزینه‌هایی‌ که‌ طرفین‌ درگیر متحمل‌ شده‌اند نیز اطلاع‌ دقیقی‌ در دست‌ نیست. با این‌ حال، این‌ جنگ‌ از لحاظ‌ هزینه‌ به‌ جنگ‌ چهار تریلیون‌ دلاری‌ و از لحاظ‌ تلفات‌ انسانی‌ به‌ جنگی‌ با تلفات‌ چهل‌ میلیون‌ تن‌ نیز موسوم‌ شده‌ است.

جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ بر سراسر جهان‌ و نیز جهان‌ اسلام‌ تأثیرات‌ گسترده‌ای‌ داشت‌ که‌ برخی‌ از آنها عبارت‌اند از:

1. فروپاشی‌ نظام‌ چند قطبی‌ و شکل‌گیری‌ نظام‌ دو قطبی‌ شرق‌ و غرب‌ به‌ رهبری‌ شوروی‌ و آمریکا،
2. رنگ‌ باختن‌ نفوذ قدرت‌های‌ اروپایی‌ مانند انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان‌ در سیاست‌های‌ بین‌المللی،
3. شروع‌ جنگ‌ سرد به‌ عنوان‌ صحنه‌ رقابت‌ دو بلوک‌ در قالب‌ اتحادیه‌ها و پیمان‌های‌ خاص،
4. تحریک‌ جنبش‌های‌ ضداستعماری‌ و متعاقب‌ آن‌ استقلال‌ مستعمرات‌ و ایجاد چند کشور جدید.

حقایق جنگ جهانی دوم


حقایق جنگ جهانی دوم در مورد تلفات و کشته ها
1. کشوری که بیشترین تلفات را در جنگ جهانی دوم داشت روسیه با بیش از ۲۱ میلیون نفر بود.
2. به ازای هر پنج سرباز آلمانی که در جنگ جهانی دوم کشته شدند، چهار نفر از آن ها در جبهه شرقی بوده اند.
3. برآورد شده است که در طول هولوکاست ۱٫۵ میلیون کودک کشته شده که در حدود ۱٫۲ میلیون از آن ها یهودی و مابقی کولی بوده اند.
4. هشتاد درصد مردان شوروی که در سال ۱۹۲۳ به دنیا آمدند در طول جنگ جهانی دوم زنده نماندند.
5. بین سال های ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ جبهه متحدین ۳٫۴ میلیون تن بمب را رها کردند که به طور متوسط به ۲۷۷۰۰ تن بمب در ماه می رسد.


حقایق جنگ جهانی دوم در مورد اردوگاه ها و جنایات جنگی
1. شوروی و ارتش سرخ به چندین جنایت جنگی متهم شدند که از جمله آن ها نسل کشی و تجوز به بیش از ۲ میلیون زن آلمانی در سنین ۱۳ تا ۷۰ سال توسط ارتش سرخ شوروی بوده است.
2. حتی پس از اینکه متفقین وارد شدند، بسیاری از زندانیان کار اجباری فراتر از کمک احتیاج داشتند. برای مثال در برگن بلسن (Bergen-Belsen) تعداد ۱۳ هزار زندانی پس از آزادی جان خود را از دست دادند. همچنین حدود ۲۵۰۰ نفر از ۳۳ هزار بازمانده داچاو (Dachau) حدود شش هفته پس از آزادی کشته شدند.
3. اکثر مورخان بر این عقیده هستند که جنگ جهانی دوم در یک سپتامبر و زمانی که آلمان به لهستان حمله کرد آغاز شد. برخی دیگر می گویند که این جنگ زمانی که ژاپن در ۱۸ سپتامبر ۱۹۳۱ به مانچوری حمله کرد آغاز گردید. از طرف دیگر برخی محققان می گویند که این جنگ بزرگ در واقع ادامه جنگ جهانی اول بوده که یک شکافی در میان آن قرار دارد.
4. مکس هیلیگر (Max Heiliger) نامی ساختگی بود که SS به وسیله آن حسابی بانکی ایجاد کرده تا بتواند پول، طلا و جواهرات یهودیان اروپایی را در آن به امانت بگذارد.
5. طولانی ترین نبرد جنگ جهانی دوم، نبرد اقیانوس اطلس بود که از ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ ادامه پیدا کرد.


حقایق جنگ جهانی دوم در مورد نبردهای مرگبار
1. مخفف اصلی حزب سوسیالیست ملی، ناسوس (Nasos) می باشد. کلمه نازی (Nazi) از یک کلمه باواریایی گرفته شده که به معنی ساده فکر می باشد که اولین بار این اصطلاح توسط یک روزنامه نگار به نام کنراد هایدن برای تمسخر این حزب مورد استفاده گردید.
2. تقریبا ۶۰۰ هزار یهودی در طول جنگ جهانی دوم در ارتش ایالات متحده خدمت کردند که بیش از ۳۵ هزار نفر از آن ها کشته، زخمی، دستگیر و یا گم شدند. تقریبا ۸ هزار نفر از این افراد کشته شده اما با این حال تنها دو نفر از سرابازان یهودی مدال افتخار دریافت کردند.
3. نبرد بالگ (Bulge) بزرگترین و مرگبارترین بخش جنگ برای ایالات متحده بود. این نبرد بیش از ۸۰ هزار تلفات برای آمریکایی ها برجای گذاشت.
4. روس ها بیشترین تلفات ارتشی و غیرنظامی خود را در طول محاصره لنینگراد داشتند در حالی که آمریکایی ها و بریتانیایی ها در تمام طول جنگ جهانی دوم به طور پراکنده تلفات می دادند.
5. ارتش نازی تقریبا ۱۲ میلیون نفر را کشت که ۶ میلیون نفر از آن ها یهودیانی بودند که در هولوکاست سوزانده شدند.


حقایق جنگ جهانی دوم در مورد تکنیک ها و سلاح های ژاپنی
1. در طول جنگ جهانی دوم ژاپن ۹ هزار سلاح کشتی بادی که از کاغذ و ابریشم ساخته شده بود و بمب های آتش زا و ضد نفر را حمل می کرد به سوی ابالات متحده فرستاد. بیش از هزار عدد از این بادکنک ها به شرق میشیگان رسیدند. اما تنها مرگ ناشی از این بمب های بادکنکی ۶ آمریکایی شامل ۵ کودک و یک زن باردار بود که در اورگان در پیک نیک به سر می بردند.
2. سواستیکا (swastika) یا همان نشان حزب نازی یک نماد مذهبی باستانی است. نام سانسکریتی آن به معنی صلیب قلاب شده می باشد که توسط تمدن های باستانی به عنوان نماد ثروت خوب شناخته می شود. این نشان را می توانید در ویرانه های یونان، مصر، چین و هندوستان نیز یافت نمایید.
3. تاکتیک کامیکاز (Kamikaze) ژاپنی که به باد الهی نیز معروف است در ۱۹ اکتبر ۱۹۴۴ توسط معاون دریاسالار اونیشی پیشنهاد گردید تا بتوانند تعادلی با تکنولوژی ارتش متجاوز آمریکایی ها بدست آورند. اگرچه که اعداد مورد بحث می باشد اما گفته می شود حدود ۲۸۰۰ خلبان در کامیکاز کشته شدند. آن ها ۳۴ کشتی آمریکایی را غرق کرده و به ۳۶۸ کشتی آسیب رساندند. همچنین ۴۹۰۰ ملوان آمریکایی کشته و بیش از ۴۸۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.
4. در سال ۱۹۳۵ مهندس بریتانیایی به نام رابرت واتسون روی یک پرتو مرگ کار کرده که بتواند هواپیماهای دشمن را با استفاده از امواج رادیویی از بین ببرد. امواج مرگ او به رادار یا تشخیص دهنده رادیویی تبدیل گردید.
5. بسیاری از مورخان بر این باورند که در نبرد استالینگراد که از ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۳ ادامه داشت نه تنها خونین ترین نبرد در تاریخ با ۸۰۰ هزار تا ۱٫۶ میلیون تلفات است بلکه نقطه عطفی برای جنگ جهانی دوم در اروپا شناخته می شود.

حقایق جنگ جهانی دوم در خصوص هزینه های جنگ
1. جنگ جهانی دوم در تاریخ ۲ سپتامبر ۱۹۴۵ زمانی که ژاپن توافق تسلیحاتی USS Missouri را در خلیج توکیو امضا کرد به پایان رسید.
2. ان فرانک و خواهرش در مارس ۱۹۴۵ در برگن بلسن و دقیقا یک ماه قبل از اینکه اردوگاه آزاد شود کشته شدند. در طول این مدت نزدیک به ۵۰ هزار نفر مردند. پس از تخلیه اردوگاه سربازان بریتانیایی برای جلوگیری از گسترش تیفوس آن را به آتش کشیدند.
3. با وجود خطرات موجود هزاران نفر به نجات یهودیان کمک کردند. به عنوان مثال کشور دانمارک تمام شهروندان خود را نجات داد. همچنین افرادی مانند رائول والنبرگ، اسکار شیندلر و چیون سوگیهارا نیز هزاران نفر را نجات دادند.
4. از سال ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ بودجه دفاعی ایالات متحده از ۱٫۹ میلیارد دلار به ۵۹٫۸ میلیارد دلار افزایش یافت.
5. نیروی هوایی در جنگ جهانی دوم بخشی از ارتش به شمار رفته و تا پس از آن نیز به شاخه ای جداگانه تبدیل نشد.


حقایق جنگ جهانی دوم در مورد تسلیحات نظامی
1. در سال ۱۹۴۱ یک فرد در ماه ۲۱ دلار دریافت می کرد. این مبلغ در سال ۱۹۴۲ برای هر فرد میزان ۵۰ دلار بود.
2. قایق های U boats آلمانی ۲ هزار فروند کشتی متفقین را در مقابل از بین رفتن ۷۸۱ قایق U boats غرق نمودند.
3. بیش از ۶۵۰ هزار جیپ در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد. کارخانه های آمریکایی همچنین ۳۰۰ هزار هواپیمای نظامی تولید کردند. ۹ هزار تانک، ۳ میلیون مسلسل و ۷ میلیون تفنگ تولید شد.
4. انولا گی (Enola Gay) به دلیل انداختن اولین بمب اتمی در هیروشیما به خوبی شناخته می شود. اما کمتر کسی B 29 که ناکازاکی را بمباران کرد می شناسند. به آن خودروی بوک گفته می شد که به نام فردریک بوک فرمانده هواپیما ناگذاری شده است.
5. آلمانی ها اولین کسانی بودند که از جنگنده های جت در جنگ جهانی دوم استفاده کردند. با این حال توسعه این هواپیماها دیر صورت گرفت تا بتواند مسیر جنگ را تغییر دهد.

حقایق جنگ جهانی دوم در خصوص افول قدرت اروپایی
1. مهمترین سلاح توپخانه ای که در جنگ جهانی دوم ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفت کارل نام داشت که توسط ژنرال کارل بکر طراحی شده بود. این سلاح بیشتر در مقابل روس ها مورد استفاده قرار گرفت. این سلاح می توانست یک گلوله ۲٫۵ تنی را به مسافت سه مایل شلیک نماید. گلوله ها ۲۴ اینچ قطر داشته و می توانست از هشت فوت بتن عبور نماید.
2. جنگ جهانی دوم منجر به فروپاشی اروپا به عنوان مرکز قدرت جهانی گردیده و از طرف دیگر منجر به ظهور ایالات متحده و روسیه به عنوان قدرت های جدید جهان شد. این شرایط موجب به وجود آمدن جنگ سرد و عصر هسته ای ایالات متحده و روسیه گردید.
3. در طول جنگ جهانی دوم به جای همبرگر از کلمه لیبرتی استیک (Liberty Steaks) استفاده کرده تا از کلمات آلمانی اجتناب نمایند.
4. در زمان حمله پرل هاربر ۹۶ کشتی لنگر انداختند. در طی این حمله ۱۸ عدد از آن ها غرق شده یا به طور جدی آسیب دیدند که از جمله آن ها ۸ عدد کشتی جنگی بوده است. ۲۴۰۲ مرد آمریکایی کشته شده و ۱۲۸۰ زخمی برجای گذاشت. ۳۵۰ هواپیما نیز نابود شده و یا آسیب های جدی دیدند.
5. ترس تمامی جنگنده های ملت ها از خلبان جنگنده آلمانی به نام اریک هارتمن (Erich Hartmann) بود که به شوالیه بور شهرت داشت. او به تنهایی ۳۵۲ نفر را کشت.
منبع » الی گشت ، همشری

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها
پربیننده ترین ها