ostovaar.ir

کد خبر : ۷۸۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۳ - 01 December 2019
در مورد انزال زودرس یا زودانزالی چه می دانید؟ چه درمان هایی برای این اختلال جنسی می شناسید؟ زودانزالی شایع ترین اختلال عملکرد جنسی در مردان بوده و باعث پریشانی مردان بسیاری در سنین مختلف می شود...
در مورد انزال زودرس یا زودانزالی چه می دانید؟ چه درمان هایی برای این اختلال جنسی می شناسید؟ زودانزالی شایع ترین اختلال عملکرد جنسی در مردان بوده و باعث پریشانی مردان بسیاری در سنین مختلف می شود. با این وجود، شرم و حیا مانع از مراجعه آنها به متخصص می شود. پزشکان تخمین می زنند که 20 تا 30 درصد از مردان، یعنی حداقل یک پنجم مردان، مبتلا به انزال زودرس هستند، با این حال انزال زودرس در علم پزشکی تعریف جامعی ندارد. 


 زودانزالی یا انزال زودرس چیست؟
انزال زودرس حالتی است که در آن مرد به سرعت – به طور کلی یک یا 2 دقیقه بعد از دخول – به انزال می رسد و افراد مبتلا به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

انزال زودرس مادام العمری: کسانی که همیشه و از شروع رابطه جنسی از زودانزالی رنج می برده اند.
انزال زودرس اکتسابی: زودانزالی اکتسابی که در آن مرد به طور ناگهانی به انزال می رسد شایع تر بوده و ناشی از عوامل مختلف فیزیکی است.

علل فیزیکی انزال زودرس
تحقیقات نشان می دهند که مردان مبتلا به پرکاری تیروئید بیشتر به انزال زودرس مبتلا می شوند و هنگامی که تیروئید درمان شود احتمال زودانزالی نیز کاهش می یابد.

زودانزالی ممکن است به دلیل عفونت مزمن پروستات باشد و درمان موفق پروستات باعث کاهش انزال زودرس می شود. همچنین یک نظریه رابطه بین زودانزالی و حساسیت آلت تناسلی به دلیل ختنه را بررسی می کند.


یک مکتب فکری بر این باور است که ختنه باعث کاهش حساسیت غدد لنفاوی شده و بنابراین برای درمان انزال زودرس بهتر است، در حالی که تت یاپ، متخصص اورولوژی در بیمارستان پرنسس گریس، بخشی از مرکز درمانی انگلستان معتقد است که ختنه کردن آلت تناسلی مردانه را بریده و باعث تحریک غده ها شده و زودانزالی را بیشتر می کند. عوامل روانی نیز در انزال زودرس نقش دارند، بدین ترتیب سیستم عصبی سمپاتیک تحت تاثیر اضطراب فعال شده و منجر به خروج زودرس منی و در نتیجه زودانزالی می شود.


عوامل روانی و عاطفی
علاوه بر اضطراب، دیگر عوامل روانشناختی همچون افسردگی، استرس و آسیب های جنسی در کودکی باعث انزال زودرس مادام العمری و اکتسابی می شوند.

پیتر سادینگتون، سرپرست بالینی می گوید زودانزالی ممکن است در اوایل زندگی و در نتیجه نگرانی در مورد رابطه جنسی، استمناء و یا عدم تجربه رابطه جنسی آرام بخش شروع شود .

او می گوید: "اگر این حالت در مراحل بعدی زندگی به وجود آید، ممکن است به دلیل اضطراب در یک رابطه جدید، یک تجربه سخت، بیماری یا آسیب جنسی باشد. اضطراب بر این وضعیت اثر می گذارد”.


سادینگتون معتقد است که لمس بدن در اشکال مختلف به درمان انزال زودرس کمک می کند. او می گوید: "لمس بدن شریک زندگی به مغز و بدن کمک کرده و اضطراب را کاهش می دهد.”

تماشای پورنوگرافی ممکن است دید مردان در مورد انزال طبیعی را تغییر دهد. مطالعه ای در مورد 500 زوج از پنج کشور مختلف نشان داد که میانگین زمان انزال در طی مقاربت حدود پنج و نیم دقیقه بوده است، اما باید بدانیم که رابطه ها متفاوت بوده و هیچ قانونی نمی تواند مدت زمان رابطه جنسی را تعیین کند.

سدینگتون می گوید: ” مردان بیشتر از شرکای جنسی خود ناراحت و نگرانند”. آنها احساس شرمساری داشته و احساس می کنند که مردانگی آنها به دلیل ناتوانی در انزال زیر سوال می رود. به طور کلی، بزرگترین تاثیر آن افزایش اضطراب بوده که برای یک رابطه سالم خوب نیست.”

افزایش سطح سروتونین و انزال زودرس
خبر خوب این است که دلایل جسمی و روحی زودانزالی قابل درمان هستند. به طور معمول، پزشک برای تکمیل پرسشنامه در مورد تاریخچه رابطه جنسی از بیمار سوالاتی می پرسد تا بداند که واقعا مبتلا به انزال زودرس بوده و یا الکی دل نگرانند.

به گفته سادینگتون، انزال زودرس بسیار شایع است، اما گاهی اوقات به اشتباه، زودرس نامیده می شود”.


تیروئید فعال معمولا با داروی کاربی مازول، درمان رادیو اکتیو یا جراحی غده تیروئید درمان می شود. پروستات حاد معمولا با یک دوره مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود: پروستات مزمن در صورتی که سه ماه ادامه یابد، ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شود، اما بعضی اوقات باید به متخصص مراجعه کرد.

افزایش سطح هورمون سروتونین با داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و داپوکستین نیز برای کمک به بیماران مبتلا به انزال زودرس مفید است. شایان ذکر است که داپوکستین داروی جدیدی است و گاهی اوقات در دسترس نیست.

یاپ می گوید که "مهارکننده های بازجذب سروتونین با افزایش سروتونین در سیستم عصبی، انزال را به تاخیر می اندازند. ما ترجیح می دهیم بیماران را با داپوکستین درمان کنیم، زیرا واکنش آن سریع تر بوده و عوارض جانبی کمتری دارد، به خصوص هنگامی که مصرف دارو قطع می شود. 50 میلی گرم ترامادول دو ساعت قبل از رابطه جنسی نیز باعث افزایش سروتونین در سیستم عصبی می شود. یک روش دیگر، درمان اختلال نعوظ است که بر انزال زودرس تاثیر می گذارد. تجویز ویاگرا هنوز هم بحث برانگیز است، اما ما فکر می کنیم که انقباض سمپاتیک را کاهش داده، باعث ریلکس شدن عضلات سیستم تناسلی می شود و زودانزالی را کاهش می دهد .مطالعات زیادی در این مورد انجام نشده، اما در برخی آزمایشات، میزان موفقیت بالا است – حدود 60٪.”

آیا درمان های رفتاری برای انزال زودرس مفید هستند؟
درمانهای رفتاری روانی- جنسی نیز برای کمک به مردان مبتلا به زودانزالی مفید هستند. به عنوان مثال، استمناء قبل از رابطه جنسی با استفاده از تکنیک توقف- شروع، به طوری که زن با تحریک آلت تناسلی مرد تا زمان انزال و سپس توقف آن تا اوج لذت، ارگاسم را به تاخیر می اندازد که برای درمان مردان جوان مفید است.

دکتر سادینگتون می گوید: "هدف این است که 15 دقیقه طول بکشد و در این حین ذهن و بدن خود را آموزش دهید تا سطوح بالاتر انگیختگی را کنترل کنند”.

به همین ترتیب، در تکنیک "فشار دادن” شریک جنسی باید قبل از انزال، سر آلت تناسلی را فشار دهد.


مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: