ostovaar.ir

کد خبر : ۷۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳ - 01 December 2019
پرده بکارت پرده ای بسیار نازک است که دهانه مهبل را پوشانده است و به دلایل مختلفی می تواند پاره شود که یکی از این دلایل داشتن رابطه جنسی است...
پرده بکارت؛ انواع پرده بکارت از ضخیم تا مثلثی
پرده بکارت پرده ای بسیار نازک است که دهانه مهبل را پوشانده است و به دلایل مختلفی می تواند پاره شود که یکی از این دلایل داشتن رابطه جنسی است. پرده بکارت در تمام دختران به یک شکل نیست و نوع های مختلفی دارد. در این مقاله از بخش سلامت جنسی استوار به بررسی انواع پرده بکارت پرداخته و منافذ روی آن را تحلیل می کنیم. آیا می دانید کدام نوع پرده بکارت، حین رابطه جنسی دردناک تر است و کدام یک بدون هیچ دردی باز می شود؟ با ما همراه باشید.


انواع پرده بکارت
انواع پرده بکارت شامل پرده ضخیم، مثلثی، طبیعی یا نرمال، حلقوی، مشبک، دیواره دار، بدون منفذ و دارای سوراخ، غربالی و ذره بینی می باشد. حتی امکان پرده نداشتن در یک دختر هم وجود دارد.

1. پرده بکارت ضخیم
در این نوع ، ضخامت پرده بیش از حد نرمال بوده و دخترانی که این نوع پرده را دارند دارای رابطه جنسی دردناک تری هستند و خونریزی بیشتری دارند. در بعضی موارد، پارگی پرده بکارت در این افراد تا حد پارگی واژن هم پیش می رود.

2. مثلثی یا Triangular
رایج ترین نوع پرده، حالت مثلثی است که منافذ موجود بر روی پرده بکارت به شکل یک مثلث در کنار هم قرار گرفته اند.

3. پرده بکارت طبیعی
پرده بکارت طبیعی به شکل نیم ماه است و خون قاعدگی از آن خارج می شود.

4. حلقوی
حلقوی حالتی از پرده بکارت است که فرم پرده به صورت یک حلقه پیرامون دهانه واژن است که بعد از رابطه جنسی، استمناء یا دیگر تحریکات فیزیکی در آن ناحیه، فرم و شکل آن عوض می شود.


این نوع پرده می تواند توسعه شونده (قابلیت بزرگ شدن را دارد یعنی ارتجاعی می باشد) و غیر توسعه شوهده (قابلیت کش آمدن را ندارد یعنی غیر ارتجاعی است) باشد. پرده حلقوی توسعه شونده (ارتجاعی) با آمیزش جنسی پاره نمی ‌شود.

5. مشبک
این نوع پرده ها، روزنه دار به نظر می رسند که فقط خون قاعدگی را عبور می دهند ولی داشتن مقاربت جنسی را بسیار سخت می کنند.

6. پرده های دیواره دار
این نوع پرده ها، به صورت نوارهایی از بافت هستند که اطراف دهانه واژن را فرا گرفته اند. این بافت می تواند سفت و ضخیم باشد که ممکن است استفاده از تامپون و دخول عمیق را دشوار سازد. برای برخی افراد، دیواره ها به طور طبیعی کش می آیند یا خود به خود پاره می شوند. لازم است که یک متخصص بهداشت و درمان، از طریق عمل جراحی، بافت را ترمیم کند.

در  پرده دیواره دار، به جای وجود یک سوراخ، دو سوراخ ریز و کوچک بر روی واژن قرار دارد و این حالت به علت وجود یک غشای نازک در بین این بافت اضافی است .دخترانی که دارای پرده دیواره دار هستند، معمولا در داشتن رابطه جنسی، مشکل خواهند داشت. پرده بکارت دیواره دار را نیز میتوان با انجام یک عمل جراحی کوچک و برداشتن بافت اضافی، به حالت طبیعی تبدیل کرد. در صورت ابتلا به هر کدام ار این ناهنجاری ها و یا درد در حین رابطه جنسی، باید با پزشک متخصص زنان، مشورت کنید.

7. پرده های بدون سوراخ
این نوع پرده ها، دهانه واژن را کاملا می پوشانند که قاعدگی را با مشکل روبرو کرده و لازم است که از طریق عمل جراحی، اصلاح شوند. بدون عمل جراحی، ممکن است باعث بروز مشکلات بهداشتی، مانند عفونت شوند.

این نوع پرده بکارت، غالبا در سنین جوانی تشخیص داده می شود. پرده بکارت بدون سوراخ، کاملا روی واژن زن را می پوشاند و این طور به نظر می رسد که جریان خون قاعدگی، نمی تواند از آن خارج شود. در نتیجه، خون به داخل واژن بر می گردد و باعث تجمع در شکم و درد شکم یا پشت می شود. بعضی از دختران ممکن است در هنگام ادرار با مشکل روبرو شده و یا در هنگام اجابت مزاج، درد داشته باشند. پرده بکارت بدون سوراخ، نوعی ناهنجاری است که در طی یک  عمل جراحی کوچک، میتوان بافت اضافی پرده بکارت را برداشت و حالت طبیعی را ایجاد کرد که خون قاعدگی بتواند به راحتی از آن خارج شود.

8. پرده بکارت دارای سوراخ ریز
در این مدل پرده بکارت، یک غشاء نازک روی واژن زن را می پوشاند و معمولا، خون قاعدگی از واژن می تواند جریان داشته باشد اما سوراخ، بسیار کوچک و ریز است. دختری که دارای پرده بکارتی با سوراخ ریز می باشد، معمولا در استفاده از تامپون یا داشتن یک رابطه جنسی، با مشکلاتی روبرو می شود. این وضعیت را میتوان با انجام یک عمل جراحی جزئی و برداشتن بافت اضافی، به حالت طبیعی تبدیل کرد. در این حالت، خون قاعدگی نیز به راحتی می تواند از واژن خارج شود.

9. غربالی یا Cribriform
منافذی مانند غربال بر روی پرده بکارت دیده می شود ولی پرده کاملا دهانه واژن را پوشانده است.

10. پرده بکارت ذره بینی یا microperforate
در این حالت منافذ موجود بر روی پرده آنقدر ریزند هستند که میتوانند با پرده بدون سوراخ اشتباه گرفته شوند. فقط با معاینه پزشکی و دقیق، می تواند تشخیص داده شوند.

11. نداشتن پرده
در بین هر 10 هزار نفر دختر، یک نفر می تواند بدون پرده به دنیا بیاید. این اتفاق در مرحله شکل گیری دهنه مهبل رخ می دهد که در این حالت به دلیل شکل گیری دهنه مهبل بیش از حد معمول، پرده اصلا قابل دیدن نیست و گویی فرد بدون پرده است.

مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر: