ostovaar.ir

کد خبر : ۸۳۶
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳ - 16 October 2019
قرص متوکابامول دارویی است که برای گرفتگی عضلانی و درد عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو معمولا همراه سایر درمان ها نظیر فیزیوتراپی و استراحت توصیه می گردد
کاربرد دارویی متوکاربامول
 Methocarbamol

رده درمانی
شل کننده عضلانی از گروه کاربامات ها.

اشکال دارویی
قرص، آمپول
 
نام تجاری
Delaxin
Robamol
Robaxin
Relaximol

متوکاربامول چیست؟
قرص متوکابامول دارویی است که برای گرفتگی عضلانی و درد عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو معمولا همراه سایر درمان ها نظیر فیزیوتراپی و استراحت توصیه می گردد. به عبارتی قرص متوکاربامول موجب شل شدن عضلات می گردد. نام های تجاری متوکاربامول شامل – مارباکسین ، کاربوکوت و … می باشد.
 
متوکاربامول با شل کردن عضلات موجب بهبود و کاهش گرفتگی و درد عضلات می شود. در این مقاله با اطلاعات دارویی قرص متوکاربامول و همچنین کاربردها و عوارض این دارو آشنا خواهید شد.

قرص متوکاربامول دارویی برای درد عضلانی و گرفتگی عضلانی مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص معمولا همراه با سایر درمان ها مانند فیزیوتراپی و استراحت تجویز می شود. به طور کلی متوکاربامول موجب شل شدن عضلات می شود. این دارو به صورت قرص های 500 و 1000 میلی گرم در داروخانه ها و مراکز بهداشتی موجود است.
 
متوکاربامول دارویی است که برای کزاز، کمر درد، اختلالات دردناک حاد عضلانی و اسکتی تجویز می شود. داروی متوکاربامول بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد و باعث شل شدن عضلات می شود. متوکاربامول یک نوع داروی کمکی است و در کنار روش های مختلف فیزیوتراپی به کار گرفته می شود.
 
موارد و مقدار مصرف
الف) درمان کمکی در بیمارهای حاد و دردناک عضلانی- اسکلتی.
بزرگسالان:از راه خوراکی، مقدار 5/1 گرم چهار بار در روز به مدت 3-2 روز مصرف می شود. مقدار نگهدارنده g/day 5/4-4 در 6-3 مقدار منقسم است. روش دیگر، تزریق عضلانی یا وریدی است. حداکثر مقدار مصرف از راه تزریق عضلانی یا وریدی، g/day 3 برای سه روز متوالی است.

ب) درمان حمایتی بیماری کزاز.
بزرگسالان:مقدار 2-1 گرم با سرعت 300 میلی گرم در دقیقه تزریق وریدی می شود. در ادامه مقدار اضافی 2-1 گرم ممکن است مصرف شود. تزریق اولیه تام وریدی 3 گرم است. انفوزیون وریدی 2-1 گرم هر 6 ساعت، تا قرار دادن لوله بینی:معدی (NG-Tube) تکرار می شود. مصرف تام خوراکی دارو g/day 24 است.
 
کودکان:مقدار mg/kg 15 یا mg/m 250 تزریق وریدی می شود. این مقدار در صورت لزوم ممکن است هر 6 ساعت تکرار شود.

نحوه مصرف متوکاربامول
این قرص را می توانید همراه با آب با معده خالی و یا همراه با غذا میل کنید. معمولا این دارو برای دو تا سه بار در روز تجویز می شود. دوز مصرف قرص متوکاربامول به میزان پاسخ شما به دارو، سن، شدت مشکل و همچنین سایر دارو هایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. این قرص از طریق دستگاه گوارش به سرعت جذب می شود. اثرات داروی متوکاربامول نیم ساعت بعد از مصرف آن شروع می شود و به طور گسترده در سرتاسر بدن اثرات این دارو پخش می شود.

موارد منع مصرف متوکاربامول
حساسیت مفرط شناخته شده به دارو.
موارد احتیاط (شکل تزریقی دارو) :بیماری صرع شناخته شده یا مشکوک (خطر بروز حملات تشنجی)، عیب کار کلیه (پروپیلن گلیکول ممکن است کلیه را تحریک کند
 
پیش از مصرف متوکاربامول
* در صورت سابقه ی هرگونه حساسیت دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.
* در مورد مصرف این دارو در کودکان زیر 16 سال مطالعات کافی وجود ندارد لذا مصرف در افراد زیر 16 سال حتماً تحت نظر پزشک صورت گیرد.
* ‎در صورت بارداری ،اقدام به بارداری یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید.
* از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید. (خصوصا داروهای تضعیف کننده ی سیستم اعصاب و آرام بخش)این دارو با وجود اینکه داروی ساده ای به نظر می رسد اما می تواند با داروهای بسیاری تداخل ایجاد کند.
* مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.
* در صورت سابقه ی بیماری های کلیوی،کبدی،عضلانی،تشنج و صرع پزشک خودرا مطلع نمایید.

مکانیسم اثر
متوکاربامول به طور عمده برروی سیستم عصبی مرکزی اثر کرده و به طور مستقیم بر روی عضلات اسکلتی اثرنمی کند. اثر شل کنندگی عضلاتی این داروممکن است ناشی از تضعیف CNSباشد.
 
فارماکوکینتیک
جذب متوکاربامول از مجرای گوارشی سریع است. متوکاربامول به طور عمده از طریق کلیه دفع می شود

موارد منع مصرف داروی متوکاربامول به این گونه می باشد که درحالت اغماء نباید تجویز شود و در عیب کار کلیه یا بیماری های آن مصرف شکل تزریقی این دارو که حاوی پایه پلی اتیلن گلیکول می باشد ممکن است باعث .مسمومیت کلیه، افزایش اوره و اسیدوز شود
 
توجه داشته باشید که مصرف همزمان با سایر داروهای مضعف CNS از جمله الکل، مخدرها، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای ضد سایکوز، ممکن است باعث بروز اثرات اضافی مضعف شود. در صورت مصرف همزمان ، باید از مصرف بیش از حد آنها خودداری نمود.
 
مصرف متوکاربامول توسط بیماران مبتلا به میاستنی گراویس که داروهای ضد کولین استراز مصرف می کنند ، می تواند باعث بروز ضعف شدید گردد.
 
مصرف متوکاربامول در بارداری
FDA طبقه بندی:C.

مصرف متوکاربامول در دوران شیردهی
متوکاربامول به میزان کمی در شیر ترشح می شود. شیردهی در دوران مصرف این دارو توصیه نمی شود.
 
مصرف در سالمندان
از آنجایی که بیماران سالخورده نسبت به اثرات دارو حساس تر هستند، تجویز مقادیر کمتر دارو برای آنها توصیه می شود.

مصرف در کودکان
مصرف این دارو در کودکان کوچکتر از 12 سال، فقط برای درمان کزاز توصیه می شود.
 
اثر بر آزمایشهای تشخیصی
متوکاربامول نتایج آزمونهای ادراری 5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (5-HIAA) (با استفاده از روش کمیتی (Udenfriend) و آزمونهای ادراری وانیلیل مندلیک اسید (VMA) (با استفاده از روش Gitlow Screening) را به طور کاذب مثبت می کند. آزمون ادراری VMA با استفاده از روش Sunderman تحت تأثیر متوکاربامول قرار نمی گیرد.

تداخل دارویی متوکاربامول
در صورتی که از دارو هایی که موجب خواب آلودگی می شوند استفاده می کنید، حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این دارو ها شامل موارد زیر می شوند.
* دیازپام
* مورفین
* کدئین
* دیفن هیدرامین
* دارو های خواب آور
* آلپرازولام
* شل کننده های عضلانی
* ستریزین
* مصرف الکل
* آنتی هیستامین ها
* نارکوتیک ها و مخدرها
* زولپیدم

مسمومیت و درمان
تظاهرات بالینی:خواب آلوگی شدید ، تهوع و استفراغ، آریتمی قلبی.

درمان:شامل اقدامات علامتی و حمایتی می شود. اگر دارو به تازگی بلعیده شده باشد، محتویات معده باید با واداشتن بیمار به استفراغ یا شستشوی معده تخلیه شود (ممکن است جذب را کاهش دهد). بعد از برقراری راه تنفسی مناسب ، میزان دفع ادرار و علائم حیاتی باید کنترل شود و در صورت لزوم، تزریق وریدی مایعات صورت گیرد.
 

عوارض جانبی متوکاربامول
در صورتی که پس از مصرف در فرد بیمار علائمی همچون نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به متوکاربامول مانند:کهیر، اشکال در تنفس. تورم صورت، لبها، زبان یا گلو مشاهد کردید حتما به اورژانس تماس گرفته و بیمار را به پزشک برسانید.
 
در صورتی که هر یک از عوارض جانبی جدی زیر را در فرد بیمار مشاهد کردید می بایست سریعا با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید:
* تب، لرز، علائم آنفولانزا
* ضربان قلب آهسته
* تشنج
* یرقان (زردی پوست و چشم)
 
عوارض جانبی شایع عبارتند از:
* سرگیجه، خواب آلودگی.
* سردرد، گیجی، مشکلات حافظه، از دست دادن تعادل و هماهنگی.
* تهوع، استفراغ، ناراحتی معده.
* گرگرفتگی (گرمی، قرمزی، خارش پوست).
* تاری دید، دوبینی، قرمزی چشم؛
* مشکلات خواب (بی خوابی)؛
* گرفتن بینی؛

اطلاعات ایمنی مهم:
قرص متوکاربامول ممکن است باعث خواب آلودگی، سرگیجه، سبکی سر، تاری دید شود. این اثرات ممکن است بدتر شود اگر شما به همراه این دارو از داروهای مسکن٬ مخدر و یا الکل استفاده نمایید.
در هنگام رانندگی و دیگر کارهای ناامن٬ داروی متوکاربامول با احتیاط استفاده شود.
 
استفاده از الکل یا داروهایی که ممکن است باعث خواب آلودگی شما شوند (به عنوان مثال، داروی خواب، ارامش عضلانی٬ داروهای سرماخوردگی ) چرا که ممکن است به اثرات آنها اضافه کنید و باعث اتفاقات ناگوار پزشکی شود به همین دلیل قبل از تجویز این دارو با پزشک خود درباره بیماری ها و داروهایی که مصرف می کنید (مخصوصا داروهایی که باعث گیجی می شوند) صحیت نمایید
قرص متوکاربامول ممکن است باعث بی رنگی در ادرار شود٬ این مورد طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نمی باشد.
استفاده از قرص متوکاربامول با احتیاط در افراد مسن مصرف شود چرا که ممکن است به اثرات این دارو حساس تر باشند.
قرص متوکاربامول در کودکان کمتر از 16 باید با احتیاط شدید استفاده می شود؛ ایمنی و اثربخشی این دارو تا کنون در این کودکان تایید نشده است.

ملاحظات پرستاری:
پیگیری آزمایشگاهی:
ـ آزمایشات خونی:WBC, CBC, افتراق گلبولی؛ دیسکرازی خونی ممکن است ایجاد شود.
ـ بعد و در زمان تزریق:اثرات دستگاه عصبی مرکزی، راش، کونژنکتیویت و احتقان بینی ممکن است ایجاد شود.
ـ آزمایشات عملکرد کبدی:ALT, AST, آلکالن فسفاتاز؛ هپاتیت ممکن است ایجاد شود.
ـ ECG در بیماران صرعی، کنترل نامناسب تشنج در بیمارانی که این دارو را دریافت کرده اند، دیده شده است.
 
آموزش به بیمار و خانواده:
ـ مصرف دارو را به طور ناگهانی قطع نکند؛ بی خوابی، تهوع، سردرد، اسپاسیتسیتی و تاکیکاردی ایجاد خواهدشد.
ـ دارو باید در مدت 1 تا 2 هفته و به تدریج قطع شود.
ـ رنگ ادرار ممکن است به سبز، سیاه یا قهوه ای تغییر کند.
ـ همراه الکل و دیگر مضعف های دستگاه عصبی مرکزی مصرف نشود.
ـ از فعالیت های که در جهات مختلف صورت می گیرند در زمان مصرف دارو اجتناب شود.
ـ از فعالیت های مخاطره آمیز در صورت بروز خواب آلودگی و سرگیجه اجتناب شود.
ـ از مصرف داروهای OTC نظیر ترکیبات ضدسرفه، آنتی هیستامین مگر با نظر پزشک امتناع شود
 
نحوۀ نگهداری:
دور از نور و در دمای کمتر 30 درجه سانتی گراد نگهداری گردد. از یخ زدگی محافظت گردد.
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها
پربیننده ترین ها